محیط چالش برانگیز یکی از دلیلهای مهم بروز چاقی

محیط چالش برانگیز یکی از دلیلهای مهم بروز چاقی

سرشیر: سرشیر: خراسان رضوی یک سوم کودکان اروپایی اضافه وزن دارند.به نقل از ویفروم، گزارش اخیر سازمان بهداشت جهانی نشان میدهد که از هر سه کودک در منطقه اروپا یک نفر اضافه وزن دارد. شیوع بالای اضافه وزن در دوران کودکی چالش بهداشتی قابل توجهی است و به مداخله و اقدامات پیشگیرانه نیاز فوری دارد.

این گزارش بر اهمیت توجه به عواملی مانند رژیم های غذایی ناسالم، سبک زندگی کم تحرک و فعالیت بدنی ناکافی در مبارزه با اضافه وزن کودکان تاکید می کند.

کودکان بطور فزاینده در محیط هایی رشد می کنند که خوب غذا خوردن و فعال بودن را برای آنان دشوار می کند و این مساله علت اصلی بروز اپیدمی چاقی است.

کارشناسان تعدادی از پیش بینی های خطرناک بین سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۳۵ را برای منطقه اروپا در ذیل ارائه کرده اند.

افزایش ۶۱ درصدی تعداد پسران چاق و افزایش ۷۵ درصدی تعداد دختران چاق که در سال ۲۰۳۵ در مجموع ۱۷ میلیون پسر و ۱۱ میلیون دختر پنج تا ۱۹ ساله مبتلا به چاقی را شامل می شود.

پیش بینی می شود مسائل مربوط به اضافه وزن و چاقی در همه گروههای سنی تا سال ۲۰۳۵ سالانه ۸۰۰ میلیارد دلار برای منطقه اروپایی سازمان بهداشت جهانی هزینه دربر داشته باشد.

تلاش برای کاهش چاقی دوران کودکی باید از اوایل دوران حاملگی شروع شود و پیشگیری باید بر تغذیه خوب در تمام مراحل زندگی کودک تمرکز کند؛ همین طور کوشش های پیشگیرانه در خانه ها، مدارس و جامعه به گونه ای گسترده تر مورد نیاز است.

یکی دیگر از موارد مهم برای مقابله با چاقی محدود کردن بازاریابی غذاهای ناسالم برای کودکان است.

ترویج فعالیت بدنی نیز در برنامه مدرسه و کارهای فوق برنامه بسیار موثر است.

چاقی بسیار پیچیده و تحت تاثیر عوامل مختلفی مانند ژنتیک، محیط و وضعیت اجتماعی و اقتصادیست.
1402/03/01
13:55:42
5.0 / 5
257
تگهای خبر: بهداشت , تغذیه , چاقی , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر