اخطار نسبت به عوارض مصرف خودسرانه مکمل های پوستی

اخطار نسبت به عوارض مصرف خودسرانه مکمل های پوستی

به گزارش سرشیر عضو هیات دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی نسبت به مصرف خودسرانه مکمل های پوستی اخطار داد و اظهار داشت: مکمل ها درصورتیکه خودسرانه و در مواردی بیشتر از نیاز بدن استفاده شوند، در خیلی از مواقع نه تنها تاثیری ندارند بلکه عوارض جدی هم به دنبال خواهند داشت.


به گزارش سرشیر به نقل از خبرگزاری ایرنا از روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی، دکتر فهیمه عبدالهی مجد متخصص بیماری های پوست و مو با بیان اینکه پوست یکی از مهم ترین ارگان های بدن است که وظیفه دفاع از آنرا در مقابل ورود آلودگی های محیطی عهده داراست، اهمیت مراقبت از پوست ضمن پرهیز از درمان های خودسرانه را خاطرنشان کرد.
وی با تکیه بر اینکه مصرف خودسرانه از داروهای مکمل برای جلوگیری از روند پیری پوست می تواند مشکلات فراوانی را ایجاد نماید، در مورد مصرف بی رویه و خودسرانه این داروها اخطار داد.
این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه مکمل های تقویتی پوست و مو حاوی مقادیر زیادی از ویتامین ها، مواد معدنی و نگهدارنده هستند تصریح کرد: این مکمل ها درصورتیکه خودسرانه و در مواردی بیشتر از نیاز بدن استفاده شوند، می توانند مخاطرات جدی برای افراد ایجاد کنند و در خیلی از مواقع نه تنها تاثیری ندارند بلکه عوارض جدی هم به دنبال خواهد داشت.
متخصص بیماری های پوست و مو با بیان اینکه باآنکه مصرف برخی داروهای مکمل و تقویتی در زمان مناسب و با تجویز پزشک می تواند کمبودهای بدن شخص را جبران کند و در درمان ریزش مو و طراوت پوست و ناخن فرد موثر باشد، اما زیاده روی در مصرف این مکمل های می تواند به سیستم ایمنی فرد صدمه وارد کند.
وی با تکیه بر اینکه برای جلوگیری از ریزش مو مکمل هایی با نظر پزشک متخصص تجویز می شود افزود: مصرف این داروها به منظور تقویت و یا درمان باید با عنایت به آزمایش ها و بررسی های پزشک صورت گیرد.
عبدالهی مجد افزود: باید پیش از استفاده از داروهای مکمل، در گام اول با آزمایش خون میزان مواد معدنی و ویتامین ها بررسی شود ضمن اینکه پزشک متخصص باید بداند که کمبود چه گروهی از مواد معدنی دربدن باعث ریزش مو و یا افزایش چروک پوست شده است.
وی درباره استفاده از برخی مکمل های پوستی کلاژن ساز و آبرسان هم توضیح داد: پزشکان هم چنان درباره کلاژن نظرات متفاوتی دارند که این تفاوت عقاید عموما به نحوه جذب این ماده در بدن برمی گردد.
متخصص بیماری های پوست و مو با بیان اینکه هنوز مطالعات و یافته های علمی درباره میزان جذب و لزوم استفاده از کلاژن ها و آبرسان برای پوست منتشر نشده، نسبت به خود درمانی در این حوزه هم اخطار داد و تصریح کرد: میتوان ضمن مشورت با پزشک برای عرضه درمان های مناسب برای جوان سازی و کند شدن روند پیرشدن پوست با ایجاد تغییراتی ساده و کم هزینه در رژیم غذایی و سبک زندگی به سلامت پوست خود کمک کنید.
نوشیدن مقادیرکافی آب در طول روز، استفاده کافی از ویتامین سی، عدم مصرف دخانیات و پیروی از رژیم غذایی سالم راهکارهای طبیعی برای حفظ کلاژن پوست است که این عضو هیات علمی دانشگاه به آن اشاره نمود.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان اینکه عوامل بسیار زیادی بر پیرشدن پوست اثر دارند تصریح کرد: تغییرات محیطی، سیگار کشیدن در روند پیری پوست نقش دارد ولی امکان دارد در بعضی افراد این روند زودتر ایجاد شود.
عبدالهی مجد در اینباره که از چه سنی میتوان اعمال زیبایی برای جوانسازی پوست صورت انجام داد؟ اظهار داشت: معمولاً برای اقدامات جوان سازی دقیقا سن خاصی مطرح نشده ولی امکان دارد برخی افراد به علت ژنتیک، روند پیری پوست را زودتر تجربه می کنند ازاین رو بطورکلی برای تزریق بوتاکس اگر بخواهیم از این روش درمانی برای اعمال زیبایی استفاده نماییم، سن پیشنهاد شده ضمن مشاوره با پزشک متخصص، حداقل بالای ۲۱ سال است.
وی در ادامه با بیان اینکه جوان سازی پوست طیف گسترده ای از خدمات را شامل می شود، تصریح کرد: اسم جوان سازی که می آید طیف بسیار گسترده ای از خدمات به ذهن می رسد و این درحالیست که لیزرهای مختلف، تزریق مواد برای رفع چین و چروک، تزریق فیلرها که شامل ژل یا چربی می شود از روش های جوان سازی بشمار می رود.
این متخصص بیماری های پوست و مو با تکیه بر اینکه هر عملی اگر به صورت اصولی انجام نشود، می تواند عوارضی بدنبال داشته باشد، اظهار داشت: بطورکلی هر عمل جراحی بالقوه عارضه ساز است ولی درصورتیکه بموقع و اصولی و با تکنیک های صحیح صورت گیرد، عوارض آن به حداقل می رسد.


منبع:

1400/07/19
10:26:51
5.0 / 5
249
تگهای خبر: آلودگی , پزشك , تجربه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر