مطالعات نشان می دهد؛

ویتامین E در رشد مناسب سیستم عصبی لازم است

ویتامین E در رشد مناسب سیستم عصبی لازم است

سرشیر: پژوهشگران در مطالعه بر روی ماهی زبرافیش مشاهده نمودند جنین های ایجادشده از مادر دارای كمبود ویتامین E، دارای مغز و سیستم ایمنی ناقص بودند.به گزارش سرشیر به نقل از مهر، «مارت ترابر»، سرپرست تیم تحقیق از دانشگاه اورگن آمریکا، در این زمینه می گوید: «این نتیجه بسیار جالب است چونکه مغز به خاطر عدم وجود ویتامین E کافی گرفتار نقصان فیزیکی می شود.»
زبرافیش ها از لحاظ میزان مولکولی، ژنتیکی و سلولی بسیار شبیه انسان ها هستیم از اینرو خیلی از یافته ها قابل تعمیم به انسان هستند.
در یک جنین، پریموردیوم مغز و لوله عصبی زود ظاهر می شوند و سیستم عصبی را ایجاد کرده و تمام اندام ها و ساختارهای بدن را عصب کشی می کنند. بدون ویتامین E، جنین زبرافیش با نقص در لوله عصبی و عیوب مغزی روبرو بود.
ترابر در ادامه می افزاید: «آنها نوعی نقص لوله عصبی ناشی از کمبود اسیدفولیک بودند و حال ما دریافتیم نقایص لوله عصبی و نقایص مغز ناشی از ویتامین E در تشکیل مغز نقش دارند.»
ویتامین E که نام علمی آن، آلفا توکوفرول است، نقش های بیولوژیکی زیادی دارد و در رژیم های غذایی انسان اغلب بوسیله روغن ها، مانند روغن زیتون تامین می شود. همین طور این ویتامین به مقدار زیاد در مواد غذایی مانند فندق، تخمه آفتابگردان و آووکادو یافت می شود.
به گفته پژوهشگران، گیاهان هشت نوع مختلف ویتامین E ایجاد می کنند، و انسان همه آنها را جذب می کند، اما کبد فقط قادر به بازگرداندن آلفا توکوفرول به جریان خون است. همه انواع دیگر این ویتامین، متابولیزه شده و دفع می شوند.
طبق گزارشات، زنان حامله با ویتامین E کم در پلاسما خون شأن با افزایش ریسک سقط جنین روبرو هستند.


منبع:

1399/07/11
13:49:09
5.0 / 5
1745
تگهای خبر: ژنتیك , غذا , گیاه , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر