كرونا در منزل چگونه قرنطینه مناسبی برای مبتلایان فراهم كنیم؟

كرونا در منزل چگونه قرنطینه مناسبی برای مبتلایان فراهم كنیم؟

به گزارش سرشیر كردستان متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در كردستان گفنت: قرنطینه به مفهوم درمان محسوب نمی گردد، بعضی از بیماران طبق دستور پزشك نیازمند بستری هستند اما متقاضی قرنطینه در منزل می شوند كه این نقش درمان را برای بیمار ندارد.


بهزاد رحمان پور در گفت و گو با ایسنا با اشاره به اینکه هرچه ما بتوانیم اصول قرنطینه را رعایت نماییم به روند پیشگیری و کنترل بیماری کمک کرده ایم، اظهار نمود: درمان متعلق به مبتلایان است و کمکی به عدم انتقال بیماری و پیشگیری نمی کند، قرنطینه هم به مفهوم درمان محسوب نمی گردد، بعضی از بیماران طبق دستور پزشک نیازمند بستری هستند اما متقاضی قرنطینه در منزل می شوند که این نقش درمان را برای بیمار ندارد و بیماری که احتیاج به بستری شدن داشته باشد باید حتما طبق دستور پزشک عمل کند.
به عقیده وی در قرنطینه فقط تلاش می شود که تماس ها به حداقل برسد اضافه کرد: فرم عالی قرنطینه این است که مراکزی برای به این منظور ایجاد شود و بیماران در آن مراکز بمانند، که این امر مشکلات خاصی به لحاظ امکانات لجستیک و فرهنگی دارد و مردم کمتر راغب این هستند که بستگان خویش را در چنین مراکزی قرنطینه کنند.
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری عنوان کرد: به صورت کلی سه نوع بیماری برای افرادی که کرونا در آنها تشخیص داده می شود وجود دارد که شامل افراد مثبت و بدون علائم، افراد با علائم خفیف و افراد دارای علائم شدید است؛ بیماران بدون علامت با تست مثبت باید 10 روز در قرنطینه بمانند و در منزل و در یک اتاق مجزا با تهویه مناسب شامل پنجره ای باز و نور خورشید کافی استراحت کنند.
وی افزود: در این موارد، فرد بیمار در اتاق خود می ماند و فقط در مواقع ضروری خارج می شود و در صورت دست زدن به محیط اطراف، باید با محلول های رقیقی ضد عفونی شود، وسایل شخصی فرد با شستشوی عادی کفایت می کند و ملحفه و پتو و... می تواند در لباس شویی شسته شود و احتیاج به اقدامات دیگری ندارد، همینطور برای فرد با علائم متوسط دو هفته قرنطینه لازم است.
محسن پور، در پاسخ به این سؤال که چه علایمی می تواند نشانه ماندن در منزل محسوب شود، پاسخ داد که علایمی چون سردرد، بی اشتهایی، احساس درد، خستگی، علائم گوارشی، سرفه های خشک و تنگی نفس که امکان دارد همه با هم و یا جزیی از آنها نمایان شود، همچون علائم بیماری کرونا محسوب می شود؛ اگر این علائم به صورت خفیف در افراد اتفاق بیافتاد باید 14 روز و اگر شدید و گاها نیازمند استفاده از دستگاه اکسیژن باشند، حدود 21 روز باید در قرنطینه بمانند.
به قول این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری، استفاده از ماسک در مراقبت از بیمار کرونا بسیار ضروری است؛ همینطور ماسک فیلتردار (ان 95) برای بیمار کرونایی مناسب نمی باشد بلکه افراد سالم باید از آن استفاده کنند، در افراد بیمار ماسک های ساده یا جراحی کفایت می کند.
وی با تاکید بر اینکه ایجاد فضای آرامش بخش و قابل تحمل برای قرنطینه الزامی است، عنوان کرد: منازلی که فضای مناسبی برای ایجاد قرنطینه ندارند می توانند در صورت احتیاج به بیمارستان رجوع کنند.
تغذیه بیماران در قرنطینه
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری در کردستان، در ارتباط با شرایط نگهداری از بیماران و تغذیه آنها در قرنطینه خاطرنشان کرد: بیماران تب دار اشتهای خوبی نداشته و بنابراین اسراری بر تغذیه آنها نمی گردد، چون غذای زیاد می تواند باعث استفراغ شود، بنابراین بیماران تا جایی که میل دارند باید از غذاهای مناسب استفاده کنند و در صورت تحمل نکردن خوراکی باید بیشتر مایعات بنوشند، همینطور غذاهای کم حجم در وعده های مکرر و استفاده از ویتامین ها در صورت کمبود ویتامین سفارش می شود.
استفاده از داروهای گیاهی
وی در مورد نحوه استفاده از داروهای گیاهی، عنوان کرد: یکسری داروهای گیاهی مجوزدار در داروخانه ها با تاییدیه وزارت بهداشت وجود دارد که سفارش به مصرف آنها تا جایی که جایگزین داروهای اصلی بیمار نشود مشکلی ندارد، چونکه استفاده از داروها و دمنوش های گیاهی در دوزهای غلیظ و بدون مجوز می تواند صدمه رسان باشد.
شرایط قرنطینه برای بیمارانی که تازه از بیمارستان ترخیص می شوند
به قول محسن پور، ترخیص یکسری معیارها دارد و زمان ترخیص را بهبود کامل تمامی علائم تعیین نمی کند، بلکه اگر وضعیت اکسیژن، تنفسی و عوارض بیماری در فرد بهبود یابد می تواند ترخیص شود، همینطور ترخیص به مفهوم اتمام درمان نیست و بیمار باید ادامه درمان را در منزل ادامه دهد.
وی افزود: بیماران ترخیصی باید حتما داروهای تجویز شده را در منزل استفاده کنند؛ متاسفانه استفاده نادرست از اطلاعاتی که در اینترنت وجود دارد در بیماران اثر می گذارد و دارو را بدون مشوتر پزشک قطع می کنند، در حالیکه عوارض دارو می تواند جزیی از خوردن دارو باشد و به این مفهوم نیست که عوارض دارو حتما در فرد بروز خواهد نمود.
این متخصص بیماری های عفونی و گرمسیری بیان نمود: توقع از درمان نباید این باشد که ظرف چند روز همه مشکلات حل شود، کرونا امکان دارد چندین هفته نشانه های خویش را داشته باشد که در صورت تداوم سرفه و یا نشانه ای دیگر، احتیاج به رجوع مجدد به بیمارستان نیست و علائم تنفسی امکان دارد هفته ها طول بکشد.
وی در مورد زمان رفتن به بیمارستان در صورت مبتلا شدن به کرونا تصریح کرد: تنگی نفس علامت اخطار است و در صورت بروز آن باید حتما به پزشک رجوع شود، اما بیمارانی که علامت های خفیف دارند ملزوم به رجوع نیستند.

منبع:

1399/04/17
13:55:22
5.0 / 5
2116
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر