یافته محققان فرانسوی؛

ارتباط مصرف لبنیات و غذاهای چرب با بروز آكنه در بزرگسالان

ارتباط مصرف لبنیات و غذاهای چرب با بروز آكنه در بزرگسالان

به گزارش سرشیر به قول محققان، تغذیه مناسب مولفه مهم درمان بیماری آكنه است.به گزارش سرشیر به نقل از مهر، مطالعه بیشتر از ۲۴ هزار فرد بزرگسال فرانسوی نشان داده است خوراک شیرین و چرب بویژه شیرشکلات، نوشیدنی های شیرین، محصولات لبنی و غذاهای چرب و شیرین، همگی احتمال بروز جوش صورت را زیاد می کند.
دکتر «امیلی اسبیدیان»، سرپرست تیم تحقیق از بیمارستان موندور فرانسه، در اینباره می گوید: «یافته ها از این فرضیه دفاع می کند که رژیم غذایی غربی که مملو از محصولات حیوانی و غذاهای چرب و قندی است، با بروز آکنه در بزرگسالی مرتبط می باشد.»
به گفته محققان، یکی از علل بروز آکنه ناشی از رژیم غذایی مملو از قند ایجاد تغییر در پویایی عادی هورمون های فرد است. این رژیم غذایی پرقند می توانند باعث افزایش انسولین شده و بر سایر هورمون ها تاثیر گذارد که منجر به بروز آکنه می شود.
در مطالعه جدید، به بررسی افراد بزرگسال پرداخته شد و فقط جوانان زیر ۱۸ سال مورد بررسی قرار نگرفتند. این مطالعه خیلی دقیق بود. هزاران شرکت کننده فرانسوی گزارش ۲۴ ساعته رژیم غذایی شأن را در طول یک دوره دو هفته ای عرضه کردند.
نتیجه نشان داد برخی مواد خوراکی نظیر لبنیات، مواد خوراکی چرب و شیرین، از محرک های احتمالی آکنه هستند.
البته مقدار مصرف هم بسیار مهم می باشد. بعنوان مثال، نوشیدن روزانه یک لیوان شیر احتمال آکنه را تا ۱۲ درصد و نوشیدن یک نوشیدنی قندی نظیر نوشابه گازدار این ریسک را تا ۱۸ درصد بالا می برد.
اما نوشیدن ۵ لیوان نوشابه قندی یا شیر در روز به تریتب این احتمال را دو برابر یا ۷۶ درصد بالا می برد.
همچنین یک وعده غذایی چرب نظیر برگرها یا شیرینی یعنی کوکی و دونات، احتمال آکنه را تا ۵۴ درصد بالا می برد. نوشیدن شیرشکلات هم با افزایش ۲۸ درصدی ریسک بروز آکنه مرتبط می باشد.
یافته ها نشان داد مصرف غذاهای سالم تر نظیر سبزیجات، ماهی، و غذاهای گیاهی، با کاهش بروز آکنه در بزرگسالان مرتبط می باشد.

1399/03/29
11:43:45
5.0 / 5
2800
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر