یك متخصص تغذیه؛

مراقب تبعات رژیم های غذایی آنلاین باشید

مراقب تبعات رژیم های غذایی آنلاین باشید

سرشیر: مدیر گروه تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، درباره رژیم های غذایی آنلاین، توضیحاتی ارائه داد.به گزارش سرشیر به نقل از مهر، تیرنگ نیستانی، با اشاره به اینكه هیچ مشكل تغذیه ای را نمی توان بدون مراجعه به پزشك متخصص حل كرد، توضیح داد: در رژیم های غذایی آنلاین خیلی از عوامل مهم در تعیین آداب تغذیه ای مناسب هر فرد در نظر گرفته نمی گردد.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی، با اشاره به نكات حائز اهمیت در تعیین یك رژیم غذایی مناسب برای هر فرد، عنوان كرد: افراد برای دریافت مشاوره تغذیه مناسب باید پزشك را از وضعیت سلامت، اقتصاد، فرهنگ و عادات غذایی خود باخبر كنند و بهتر است سمت و سوی مشاوره تغذیه، اصلاح عادات غذایی فرد با امید پایایی و تداوم برنامه غذایی باشد.
به گفته وی، در رژیم های آنلاین و سفارش هایی كه بین افراد دست به دست می شود، هیچ كدام از این عوامل در نظر گرفته نمی گردد.
مدیرگروه تحقیقات تغذیه دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی، افزود: استفاده از آداب غذایی سفارش شده توسط افراد عادی یا قوانین كلی كه در اینترنت به چشم می خورد، به هیچ وجه منطقی نیست، چونكه برنامه های تغذیه ای همچون لباس های فری سایز نیستند كه به تن همه بیایند.
وی با اشاره به ضرورت مراجعه به افراد اهل فن و متخصص دراین زمینه، اظهار نمود: پرسش مهم این است كه فردی كه تصور می كند از راه تغذیه می تواند گره مشكل خودرا باز كند، تا چه زمانی می تواند اجرای برنامه غذایی دریافتی را ادامه دهد. اگر مدت كوتاهی بتوانند از آن پیروی كند، تلاش هایش بی نتیجه است و به سرعت به شرایط قبلی باز می گردد كه این مساله ممكنست هزینه سنگینی داشته باشد.
نیستانی تغییر عادات غذایی را امری بسیار دشواری دانست و اضافه كرد: این سختی را باید با كمك متخصصان كاهش دهیم تا بتوانیم در راه سبك زندگی سالم گام برداریم. از طرفی خیلی از نیازهای اساسی بدن بوسیله خوردن و آشامیدن تامین می شود و اندام های مختلف از بدو تولد با دریافت مواد غذایی لازم رشد می كنند، بنا بر این رژیمی مناسب می باشد كه هم نیازها را تامین كند و هم صدمه ای به بدن نرساند، اما رژیم های غذایی آنلاین یا سفارش اطرافیان به هیچ كدام از این نكات توجه نمی كند.
این متخصص تغذیه و رژیم درمانی، به تبعات ناگواری كه پیروی از این رژیم ها برای افراد با مشكلات پاتولوژی به همراه دارد، اشاره نمود و اظهار داشت: افرادی كه با مشكلاتی نظیر كبد چرب، دیابت و بیماری های قلبی و عروقی دست و پنجه نرم می كنند، نیاز به مداخله افراد با دانش پایه پزشكی دارند و جستجو در اینترنت و فضای مجازی نه تنها دردی از آنها دوا نخواهد كرد بلكه ممكنست روند درمان واقعی را نیز دشوارتر كند.
نیستانی درباب مشاوره های آنلاینی كه این اواخر بسیار گسترش یافته است، اظهار داشت: خیلی از متخصصان مبادرت به مشاوره افراد بوسیله فضای مجازی كرده اند؛ بطوریكه پرسشنامه های آنلاینی را طراحی نموده و مطابق با پاسخ افراد، برنامه غذایی مناسب را در اختیار آنها قرار می دهند، اما این مساله كه چه میزان این روش مؤثر است را نمی توان دقیق بیان كرد، چونكه به سبب نوپا بودن این روش، هنوز ارزیابی در این خصوص صورت نگرفته است.
وی با اشاره به اینكه همچنان خیلی از پزشكان به ضرورت برقراری ارتباط نزدیك با بیمار معتقدند، افزود: هیچ چاره ای برای رفع معضلات تغذیه ای وجود ندارد كه شما را از مراجعه به متخصص، به صورت حضوری یا آنلاین بی نیاز كند.


منبع:

1398/11/08
21:02:23
5.0 / 5
4591
تگهای خبر: آنلاین , ارزیابی , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر