سخنگوی سازمان غذا و دارو:

وضعیت دارو در كشور مطلوب است

وضعیت دارو در كشور مطلوب است

سرشیر: سخنگوی سازمان غذا و دارو با اشاره به پشتیبانی از تولید داخل و كالای ایرانی، اظهار داشت: باید به صورت جدی از داروهای تولید داخل حمایت نماییم. حتی در صورتی كه طرف های مقابل ایران، بخواهند در عرصه بین المللی و سیاسی از عوامل انسانی مثل دارو، سوء استفاده كنند، بنابراین، پشتیبانی از تولید داخل را در دستور كار خود قرار داده ایم.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر كیانوش جهانپور با تاكید بر این كه ۹۶ درصد داروهای مصرفی در كشور تولید داخل است، اظهار داشت: از این میزان، ۵۰ درصد داروها یعنی از ماده اولیه تا بسته بندی نهایی، تولید داخل كشور است. باآنكه ممكن است ۵۰ درصد مواد موثره دارو هم وارداتی باشد، اما فرمولاسیون و محصول نهایی در داخل كشور تولید شود.

سخنگوی سازمان غذا و دارو با بیان این كه ایران هیچگونه مراودات دارویی با كشور امریكا نداشته و نخواهد داشت، اضافه كرد: اغلب منابع وارداتی دارویی ایران از كشورهای اروپایی خصوصا سوئیس و آلمان است. آلمان بزرگترین شریك تجاری ایران بوده و هست.

وی اضافه كرد: باآنكه به حوزه دارو باید نگاه انسانی داشت و نباید مسائل سیاسی را به آن مرتبط كرد، اما با عنایت به بی اعتمادی و عدم اطمینان به امریكا، متاسفانه این كشور، مسائل سیاسی را در حوزه دارو وارد می نماید.

به گزارش وبدا، جهانپور ادامه داد: ممكن است در مواردی انحصار تولید دارویی در اختیار شركت های امریكایی باشد كه با سیاست های سلامت و تلاش وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو اجازه نمی دهیم مسائل انسانی و جان و سلامت افراد را گروگان گیری كنند و با استفاده از نهادهای بین المللی و با دیپلماسی مناسب سلامت، راهكارهایی پیش بینی شده تا مشكلی در حوزه دارو تولید نشود.

جهانپور با بیان این كه اغلب داروهای وارداتی در كشورها و شركت های مختلف اروپایی با كیفیت و استاندارد مناسب و لازم در سطح بین المللی تولید می شود، اضافه كرد: در مواردی كه بعضی از داروها در داخل تولید نشوند و یا تولید دارو در داخل كافی نباشد، در كوتاه مدت از روزنه ها و مسیرهای متعددی كه فراروی كشور است استفاده خواهیم كرد.

وی در انتها با اشاره به خروج امریكا از برجام، تصریح كرد: جای نگرانی در بازار دارویی كشور نیست و وضعیت دارویی كشور هم اكنون مطلوب بوده و بازار دارویی آرام است.
1397/02/20
21:05:32
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: دارو , سلامت , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر