همزمان با روز جهانی قلب اعلام شد

سهم ۴۰ درصدی بیماریهای قلبی در مرگ های سالانه

سهم ۴۰ درصدی بیماریهای قلبی در مرگ های سالانه

به گزارش سرشیر، مدیرکل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت با اشاره به غربالگری رایگان 3 بیماری در رابطه با سلامت قلب، اظهار داشت: جمعیت بالای 30 سال کشور که به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه کنند، بصورت رایگان تحت غربالگری و خطرسنجی فشارخون، بیماریهای قلبی و دیابت قرار می گیرند.


دکتر کوروش اعتماد در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به این که بیش از ۷۵ درصد علل مرگ ومیر در کشور ما مربوط به بیماریهای غیرواگیر است، اظهار داشت: اگر حدود ۳۵۰ هزار مرگ سالانه در کشور داشته باشیم نزدیک به ۲۵۰ هزار مرگ به سبب بیماریهای غیرواگیر است که از این بین رتبه اول به سبب بیماریهای قلبی و عروقی است و بعد از آنها، سوانح و حوادث ترافیکی و در رتبه بعدی دیابت و سرطان ها قرار دارند.
سهم ۴۰درصدی بیماریهای قلبی در مرگ های سالانه وی با اشاره به این که بیماریهای قلبی و عروقی بار زیادی از مرگ ومیرهای کشور را به خود اختصاص می دهند، اشاره کرد: انواع بیماریهای قلبی دراین زمینه عمدتاً سکته های قلبی هستند و می توان اظهار داشت که ۴۰ درصد از مرگ های سالانه در کشور مربوط به بیماریهای قلبی است.
وضعیت بروز پرفشاری خون در جمعیت بالای ۳۰ سال وی با اعلان اینکه بیماریهای قلبی و عروقی شامل مجموعه ای از بیماریها می شوند، اظهار داشت: سکته های قلبی، نارسایی های قلبی و... در این دسته قرار می گیرند اما، آن چه که ما در عرصه بیماریهای غیرواگیر مورد رصد قرار می دهیم، بیماری پرفشاری خون است که در جمعیت بالای ۳۰ سال حدود ۱۲ تا ۱۵ درصد در استانهای مختلف کشور ارزیابی شده است.
۴ عامل خطر اصلی بیماریهای قلبی و عروقی او درباب عوامل خطر بروز بیماری پرفشاری خون که در نهایت سبب بروز سایر مشکلات قلبی و عروقی می شود، بیان کرد: باید این نکته را بدانیم که بطور معمول عوامل خطر بیماریهای غیرواگیر مشترک است. بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان ها، دیابت و بیماریهای مزمن تنفسی چهار عامل خطر اصلی مرتبط شامل فعالیت فیزیکی پایین، تغذیه ناسالم، مصرف دخانیات و مصرف الکل دارند.
نقش سالمندی در بروز بیماریهای قلبی مدیرکل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت افزود: متاسفانه ۴۰ درصد جمعیت بالای ۳۰ سال کشور فعالیت فیزیکی ناکافی دارند که این فعالیت ناکافی در خانم ها بیش از آقایان است. از طرف دیگر مصرف دخانیات در جمعیت بالای ۳۰ سال کشور حدود ۱۲ درصد در آقایان و ۱.۵ درصد در خانم ها متفاوت می باشد. در کنار همه این موارد همین طور باید بدانیم که سالمندی و افزایش سن هم افراد را مستعد مبتلاشدن به بیماریهای قلبی و عروقی می کند.
جزئیات غربالگری رایگان ۳ بیماری در رابطه با سلامت قلب وی به بسته ارزیابی خدمات پایه سلامت اشاره نمود و اظهار داشت: جمعیت بالای ۳۰ سال کشور که به مراکز جامع خدمات سلامت مراجعه کنند، بصورت رایگان تحت غربالگری و خطرسنجی فشارخون، بیماریهای قلبی و دیابت قرار می گیرند. روند کنترل بیماری در کسانی که به مراکز خدمات جامع سلامت مراجعه داشتند و بیماری آنها شناخته شد، مطلوب است؛ اما متاسفانه در کشور ما همانند بسیاری از کشورهای دنیا نیمی از افراد از ابتلای خود به بیماری پرفشاری خون ناآگاه هستند و حتی ۵۰ درصد کسانی که از پرفشاری خون خود باخبر هستند، دارو مصرف می کنند و بیماری در کمتر از ۵۰ درصد این افراد تحت کنترل است. این یعنی علاوه بر این که باید افراد را نسبت به بیماری شان آگاه نماییم، باید درباب کنترل و درمان آن هم سفارش های لازم را انجام دهیم.
مدیرکل دفتر مدیریت بیماریهای غیرواگیر وزارت بهداشت با تأکید بر این که این برنامه از ۱۰ سال قبل تحت عنوان پروتکل پن (PEN) در کشور به راه افتاده است، اشاره کرد: برای افرادی که به مراکز بهداشتی مراجعه می کنند برمبنای سن، سابقه فامیلی و اضافه وزن آنها یک برنامه مراقبت سه ماهه، شش ماهه و یک ساله ترتیب داده می شود. این برنامه کمک می نماید که بیماری زودتر تشخیص داده شود یا عوامل خطر در افراد تحت کنترل قرار گیرد.
وضعیت بیماریهای قلبی و عروقی در کشور او با اشاره به آخرین مطالعات طرح استپس جهت بررسی آمار و ارقام بروز بیماریهای قلبی و عروقی که نتایج آن سال ۱۴۰۰ مشخص شد، اظهار داشت: طبق سفارش سازمان جهانی بهداشت، این مطالعات باید هر پنج سال یک دفعه در کشورها صورت گیرد، اما بتازگی باتوجه به همه گیری کرونا، این سازمان تاکید کرده است که کشورها در صورت امکان می توانند زودتر از پنج سال باردیگر مطالعه را انجام دهند.
اعتماد اشاره کرد: در این مطالعه مشخص شد که فشارخون بالا در افراد ۱۸ سال و بالاتر ۳۲ درصد، کلسترول خون بالا در افراد ۲۵ سال و بالاتر ۳۱ درصد، تری گلیسرید بالا در افراد ۲۵ سال و بالاتر ۳۹درصد، قندخون بالا در افراد ۲۵ سال و بالاتر ۱۴.۱۵ درصد، کم تحرکی در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر ۵۴.۳ درصد، مصرف دخانیات در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر ۱۴ درصد، اضافه وزن در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر ۳۸ درصد، چاقی در افراد ۱۸ سال و بالاتر ۲۵ درصد و مصرف میوه و سبزی کمتر از ۵ سهم در روز در افراد بالای ۱۸ سال و بالاتر ۹۴ درصد است. این درصدها تقریباً در بیشتر استانهای کشور یکسان است.
بررسی نقش کرونا در بروز بیماریهای قلبی وی درباب آثار مبتلاشدن به کرونا بر بروز بیماریهای غیرواگیر همچون بیماریهای قلبی و عروقی، اظهار داشت: فعلا نمی توان به این پرسش که آیا مبتلاشدن به بیماری کرونا موجب افزایش بروز بیماریهای قلبی شده است یا خیر؟ پاسخ دقیقی داد چون باید مطالعات دراین زمینه کامل شود. اما موضوع مشخص این است که پاندمی کرونا سبب کاهش مراجعه افراد جهت بررسی بیماری هایشان شد و در این دوره فاکتورهای مراقبتی افراد مبتلا به بیماری به سبب نگرانی از مبتلاشدن به کرونا کم شد، برای اینکه مبتلاشدن به کرونا و فوت ناشی از آن در کسانی که به بیماریهای زمینه ای مبتلا بودند، بالا بود.
او درباره ی اجرای بسیج ملی کنترل فشارخون بالا که در تابستان سال ۱۳۹۸ انجام شد، اظهار داشت: این بسیج ملی سبب شد تا هم اطلاع رسانی خوبی صورت گیرد و هم بیش از ۳۰ میلیون نفر مورد ارزیابی قرار گیرند و افراد از بیماری خود باخبر شدند.1402/07/07
12:52:05
5.0 / 5
215
تگهای خبر: ارزیابی , بهداشت , تغذیه , چاقی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر