وزیر بهداشت عنوان كرد؛

تخلف ۵ درصد قنادی های كشور، مصرف زیاد روغن پالم ایراد دارد

تخلف ۵ درصد قنادی های كشور، مصرف زیاد روغن پالم ایراد دارد

سرشیر: وزیر بهداشت اظهار داشت: ۸ هزار و ۳۰۰ واحد قنادی در كشور وجود دارد كه ۳۵۹ واحد در شهرستان ها و ۹۷ واحد در تهران متخلف شناخته شده و به دادگاه معرفی گشتند.به گزارش سرشیر به نقل از مهر، دكتر حسن هاشمی در همایش شیرینی در زندگی سالم، اظهارداشت: امیدواریم كسانی كه كام مردم را با حرف هایشان تلخ می كنند به صنف شما قنادان بپیوندند.
وی اضافه كرد: ۸۰ درصد راهكارهای پیشگیری از بیماری غیرواگیر در دست ما نیست و به صورت مستقیم بر عهده مردم است. ازاین رو خیلی مهم است كه یك ارتباط منطقی با این افراد و صنف هایی كه با سلامت مردم در ارتباطند، داشته باشیم.
هاشمی همینطور ادامه داد: اگر وضعیت جاده ها بهتر شود و فرهنگ سازی نماییم طبیعی است كه مرگ و میر بر اثر سانحه كاهش پیدا كند و همینطور اگر عشق و محبت را در جامعه ترویج دهیم كاهش نزاع و جنگ را خواهیم داشت.
وزیر بهداشت اظهار داشت: در غذا هم یكی از لذایذ زنده بودن توان خوردن و چشیدن غذاهاست و كسانی كه دچار بیماری هستند بهتر می دانند چه نعمتی را از دست داده اند. تداوم این لذت در گرو دو چیز است، اول اینكه خود فرد رعایت كند و در حد كفایت بخورد و دوم در گرو غذایی است كه در اختیار مردم قرار می دهیم.
وی اظهار نمود: در استفاده از شیرینی جات هر بشری از ابتدای زندگی تا آخر عمر دلش می خواهد خوراكی های شیرین مصرف كند. نمی توانیم به مردم بگوییم كه شیرین نخورید اما مردم باید بدانند كه مصرف شیرینی بیش از اندازه خطرناك است و باید به اندازه استفاده و تبلیغ شود.
هاشمی ادامه داد: حدود ۵۰ درصد از مردم در كشور اضافه وزن دارند. نمی توان به این افراد گفت شیرینی نخورید اما می توانیم به آنها سفارش نماییم كه تحرك بیشتری داشته باشند تا كالری آن را بسوزانند.
وزیر بهداشت اظهار داشت: ۸۰ درصد مرگ و میر در كشور به علت بیماری های غیرواگیر است در گذشته مردم بر اثر حصبه و وبا جان خویش را از دست می دادند ولی امروزه به علت تغییر در سبك زندگی دچار بیماری های غیرواگیر شده كه منجر به مرگ آنها می گردد. حدود ۵۰ درصد از این بیماری های غیرواگیر قابل پیشگیری می باشند.
هاشمی اظهار داشت: در دولت روحانی به سلامت مردم توجه ویژه ای شده است. شورای عالی سلامت متشكل از رئیس جمهور و ۹ عضو هیات دولت هر شش ماه یك بار جلسه ای تشكیل می دهد و میزان مصرف نمك و شكر و چربی مردم را مورد بررسی قرار می دهد.
وی اظهار داشت: مصرف زیاد روغن پالم ایراد دارد این روغن انواع مختلفی دارد و نوعی از آن مضر است. برخی به دنبال گمراه كردن افكار عمومی هستند و می گویند روغن پالم بسیار مضر بوده و واردات آن افزایش داشته است. در صورتی كه در شروع كار ما واردات روغن پالم سالانه ۷۵۰ هزار تن بوده و عوارض آن ۱۰ درصد بود اما امروزه واردات آن به ۴۵۰ هزار تن در سال رسیده و عوارض آن را به بالای ۳۰ درصد افزایش دادیم. اكنون آب معدنی های كشور را بر مبنای كیفیت رتبه بندی كرده و در سایت سازمان غذا و دارو در دسترس عموم قرار دادیم. اگر در صنف شیرینی فروشان و دیگر صنوف هم این روش پیاده شود رقابت سلامت محوری بوجود آمده و در جهت بالا بردن كیفیت خود تلاش می كنند.
هاشمی اضافه كرد: مجموع قنادی های كشور ۸ هزار و ۳۰۰ واحد است، هزار و ۳۳ واحد قنادی در ایران داریم. از تعدادكل قنادی ها، ۱۵۹ واحد در كشور و ۹۷ واحد در تهران متخلف شناخته شدند كه حدود ۵ درصد می گردد. این ۵ درصد به دادگاه معرفی شده اند ولی ۹۵ درصد دیگر قنادی ها محصولات خوبی عرضه می دهند و اگر این ۹۵ درصد را هم رتبه بندی نماییم شرایط بهتری تولید خواهد شد.
وی اضافه كرد: در ۹ استان همچون تهران دفاتر خدمات بهداشت و محیط بوجود آمده است و بالغ بر ۵۰ درصد شیرینی فروشی ها با آن قرارداد بسته اند.
وزیر بهداش در انتها اضافه كرد: امروزه مردم به سلامتی شان توجه ویژه ای دارند و به این آگاهی رسیده اند كه اگر شیرینی و غذای سالم تری می خواهند باید هزینه بیشتری بپردازند.

1396/10/28
18:18:43
5.0 / 5
4644
تگهای خبر: سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر