مشاور معاون درمان وزارت بهداشت:

مردم علایم سكته مغزی را جدی بگیرند

مردم علایم سكته مغزی را جدی بگیرند

به گزارش سرشیر مشاور معاون درمان وزارت بهداشت تصریح كرد: با عنایت به كاهش سن سكته مغزی در دنیا، مردم باید علایم سكته مغزی را جدی گرفته و در صورت مشاهده آنها برای درمان با اورژانس تماس بگیرند.دكتر جمشید كرمانچی در گفتگو با ایسنا، با بیان اینكه یكی از چالش های وزارت بهداشت در حوزه سكته های مغزی عدم آگاهی مردم و رفتن به موقع آنها در این حوزه می باشد، اظهار داشت: نكته بسیار مهم این است كه مردم نباید تصور كنند كه سكته مغزی فقط برای افراد پیر است و صرفا در سنین بالای ۵۰ یا ۶۰ سال اتفاق می افتد؛ چونكه هم اكنون در دنیا سن سكته مغزی به علت سبك زندگی ناسالم كاهش یافته و كشور ما هم از این قاعده مستثنی نیست؛ به صورتی كه هم اكنون می بینیم كه در بعضی موارد سكته های مغزی در سنین ۴۰ سال و گاها در مواردی در سنین زیر ۴۰ سال هم رخ می دهد.

وی تصریح كرد: گاهی مردم انتظار دارند كه سكته مغزی تنها در افراد پیر و از كار افتاده بروز كند؛ در صورتی كه فردی كه شاغل است یا فرد سالمی كه در حال پیاده روی در خیابان است هم امكان دارد گرفتار سكته مغزی شود. این موضوعی است كه همه كشورها مبتلابه آن هستند. حال از آنجایی كه جمعیت كشور ما جوان است هم احتمال دیده شدن این بیماری در سنین جوانی در كشور وجود دارد.

وی تصریح كرد: بر این اساس یكی از دغدغه های وزارت بهداشت این است كه آگاهی مردم در این عرصه بالا رود. به صورتی كه مردم با نشانه ها و علایم سكته مغزی آشنا بوده و به محض مواجهه با این علایم با اورژانس تماس گرفته و یا به مراكز درمانی رجوع كنند. چونكه وزارت بهداشت برای كاهش میزان مرگ ومیر و معلولیت های ناشی از سكته مغزی خدمات درمانی و مراقبتی را در نظر گرفته است؛ خدماتی كه در چارچوب برنامه مدیریت و درمان سكته های حاد مغزی یا ۷۲۴، هفت روز هفته و در ۲۴ ساعت شبانه روز در ۱۱۰ بیمارستان و ۸۳ شهر كشور به بیماران عرضه می شوند.

كرمانچی با اشاره به اینكه ازاین رو مردم باید علایم سكته مغزی را شناخته و نسبت به آنها حساس باشند، اظهار داشت: این علایم عبارتند از نامتقارن شدن صورت، ضعف یك طرفه در دست یا پا، اشكال در تكلم فرد و... افراد با مشاهده این علایم باید در كمتر از چهار ساعت بیمار را به مركز درمانی برسانند. تاكید می كنم كه بهترین مسیر رساندن بیمار به بیمارستان هم از راه اورژانس است. چونكه اورژانس می داند كه كدام بیمارستان ها خدمات درمانی سكته مغزی را عرضه می كنند. حال زمانیكه فرد به بیمارستان رسید، با تشخیص نوع سكته، درمان را برایش آغاز می كنند. ازاین رو مردم اشتباه نكنند و فكر نكنند كه سكته حاد مغزی فقط مختص افراد پیر است.

كرمانچی تصریح كرد: البته این روندی است كه در دنیا اتفاق افتاده و سن سكته مغزی كاهش یافته است كه دلیل آن هم سبك زندگی شامل تغذیه ناسالم، مصرف چربی و نمك، فست فود و تحرك بدنی ناكافی است كه منجر به بالا رفتن خطر سكته های مغزی شده است. در عین حال مردم زمانیكه علایم سكته مغزی را دیدند، فكر نكنند كه یك عارضه محدود و زودگذر است و با خود بگویند یك ساعت یا یك روز صبر نماییم تا بهتر شویم، بلكه باید سریعا به اورژانس رجوع كنند تا در آنجا مطمئن شوند.
1398/08/20
11:06:49
5.0 / 5
4631
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر