معاون وزیر بهداشت اعلام كرد

ترویج فرهنگ اهدای شیر در كشور، بانك شیر مادر، داروخانه ای قوی برای نوزادان نارس

ترویج فرهنگ اهدای شیر در كشور، بانك شیر مادر، داروخانه ای قوی برای نوزادان نارس

سرشیر: معاون بهداشت وزارت بهداشت ضمن ضرورت ترویج فرهنگ اهدای شیر در كشور، اظهار داشت: بانك شیر مادر مانند یك داروخانه قوی، خصوصاً برای نوزادان بستری در بخش های NICU، نقش موثری در رشد و بهبودی نوزادان و پیش گیری از بسیاری بیماری ها دارد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، معاون بهداشت وزارت بهداشت، چهارشنبه نهم مرداد در آئین گشایش دومین بانك شیر مادر كشور در شیراز و در بیمارستان حضرت زینب (س)، با اشاره به احادیث و روایات قرآنی در مورد اهمیت تغذیه با شیر مادر، در كنار شواهد علمی كه این امر را ثابت می كند، شیر مادر را باعث جلوگیری از بیماری ها و ایمن سازی نوزادان از مبتلا شدن به بسیاری بیماری ها دانست.
دكتر علیرضا رئیسی با اشاره به تولد نوزادان نارس یا كم وزن و نیاز این نوزادان به سرم كمكی و تخت ویژه، اظهار داشت: ایجاد بانك شیر مادر، فرصتی را فراهم می آورد كه این نوزادان با شیر مادر تغذیه شوند و این امر در بهبودی آنان بسیار موثر بوده و سلامت این نوزادان را تضمین می نماید.
وی افزود: همه مادرانی كه نوزاد دارند، می توانند در كنار مصرف شیر در نوزاد خود، به تمامی مراكز خدمات جامع سلامت مراجعه نموده و برای اهدای شیر به این بانك، راهنمایی می شوند تا بعد از آزمایش و آموزش، بتوانند شیر خویش را اهدا كنند. همینطور امكان انجام این كار به كمك ظرف های مخصوص در منزل هم وجود دارد.
رئیسی با قدردانی از مسئولان دانشگاه علوم پزشكی شیراز، یكی از نقاط قوت در این مجموعه را هماهنگی مطلوب تیم هیات رئیسه و بخصوص در دو حوزه بهداشت و درمان دانست و با ابراز امیدواری نسبت به تقویت این امر، راه اندازی این خدمت جدید با مشاركت دو حوزه بهداشت و درمان را نمودی از این تعامل مشترك عنوان نمود.
معاون بهداشت وزارت بهداشت، راه اندازی بانك شیر مادر را اقدامی بزرگ در كشور دانست كه تمامی مسایل قانونی و شرعی آن انجام شده است و اظهار داشت: برای فاز نخست، ۱۰ دانشگاه علوم پزشكی كشور اعلام آمادگی كرده اند و برای فاز دوم هم این خدمت در ۱۶ دانشگاه علوم پزشكی دیگر راه اندازی می شود.
او خصوصیت مهم بانك شیر مادر در بیمارستان حضرت زینب (س) شیراز را پیشبینی یك مركز مشاوره در كنار این بانك شیر دانست و تصریح كرد: اگر بخواهیم فرهنگ اهدای شیر را در كشور ترویج دهیم، لازم است این مراكز مشاوره در كنار بانكهای شیر مادر، راه اندازی شوند.
رئیسی افزود: بانك شیر مادر مانند یك داروخانه قوی، بخصوص برای نوزادان بستری در بخش های NICU، نقش موثری در رشد و بهبودی نوزادان و جلوگیری از بسیاری بیماری ها دارد.
تاكید رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز بر توسعه بانك شیر مادر در فارس
دكتر علی بهادر - رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز هم توسعه بانك شیر مادر در سطح استان فارس را باعث ارتقای سلامت نوزادان دانست و اظهار داشت: اهمیت به نوزادان و كودكان، معیار توسعه یافتگی كشور است.
بهادر با اشاره به اینكه هیچ جایگزینی برای شیر مادر وجود ندارد، به اهمیت مهر مادر و شیر مادر، بعنوان دو مولفه مهم در سلامت نوزادان اشاره نمود و اضافه كرد: امروزه با تبلیغات گسترده در زمینه مصرف شیر خشك و دیگر شیرها به جایگزینی شیر مادر، اهمیت تغذیه نوزادان با شیر مادر كمرنگ شده و لازم است به گذشته بازگردیم و راه اندازی بانكهای شیر مادر، تلاشی برای توسعه امكان تغذیه نوزادان با شیر مادر است.
بهادر افزایش تغذیه با شیر مادر را باعث كاهش مرگ و میر نوزادان دانست و اظهار داشت: نوزادان آینده سازان میهن هستند و باید برای سلامت آنها كوشش كرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشكی شیراز در ادامه با اشاره به تاكید قرآن و احادیث دینی بر اهمیت تغذیه با شیر مادر، این امر را باعث جلوگیری از بسیاری بیماری ها دانست كه از هزینه های درمانی و روزهای بستری می كاهد.
دكتر عبدالرسول همتی - معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشكی شیراز هم راه اندازی این خدمت جدید را حاصل همكاری و همدلی دو حوزه بهداشت و درمان در استان دانست.
همتی اظهار داشت: این اقدام ارزشمند، گام موثری در كاهش مرگ و میر نوزادان و بهبود فرآیندهای درمانی آنها می شود.
منبع:

1398/05/10
00:46:50
5.0 / 5
4177
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر