شكستگی تنشی استخوان چیست؟

شكستگی تنشی استخوان چیست؟

سرشیر شكستگی تنشی استخوان چیست؟


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، همینطور در بعضی مواقع استخوانی كه استقامت خویش را بر اثر بیماری هایی همچون پوكی استخوان از دست داده با انجام عادی ترین حركات گرفتار شكستگی تنشی می شود.
این نوع از شكستگی بیشتر در استخوان هایی از بدن همچون پا و ساق پا مشاهده می شود كه وزن بدن را تحمل می كنند و همینطور احتمال اینكه تمامی افراد شكستگی تنشی را تجربه كنند، وجود دارد.
علائم
در ابتدا، فردی كه گرفتار شكستگی تنشی شده باشد درد ناچیزی را تجربه می كند اما شدت آن با گذشت زمان بیشتر می شود. به صورت معمول این احساس درد در ناحیه صدمه دیده وجود دارد و هنگام استراحت برطرف می شود. همینطور احتمال ورم در محل درد وجود دارد.
زمان رفتن به پزشك
درصورتیكه شدت درد افزایش پیدا كند یا حتی هنگام استراحت ادامه داشته باشد رفتن به پزشك ضروری می باشد.
دلایل
شكستگی تنشی اغلب از افزایش میزان یا شدت فعالیت بدنی ناشی می شود. استخوان ها به تدریج و از راه بازسازی با میزان فشاری كه بر آنها وارد می شود، سازگار می شوند. بازسازی فرآیند طبیعی است كه همزمان با افزایش فشار بر استخوان سرعت پیدا می كند. در زمان بازسازی بافت های استخوانی از بین رفته و مجدد ساخته می شوند.
استخوان هایی كه در معرض فشار غیرعادی و بدون داشتن فرصت كافی برای بهبود قرار می گیرند، سلول ها را سریع تر از آنچه بدن می تواند جایگرین كند، بازجذب می كنند كه در نتیجه مستعد شكستگی تنشی می شوند.
فاكتورهای خطرزا
- برخی انواع ورزش ها: شكستگی تنشی در افرادی كه در ورزش هایی از قبیل دو میدانی، بسكتبال، تنیس یا ژیمناستیك فعالیت دارند بیشتر رایج است.
- افزایش فعالیت بدنی: افرادی كه به صورت ناگهانی میزان فعالیت بدنی خویش را افزایش داده و از سبك زندگی كم تحرك به انجام فعالیت های بدنی شدید رو می آورند مستعد شكستگی تنشی هستند.
- جنسیت: زنان در معرض فزاینده این نوع شكستگی هستند.
- مشكلات در پاها: افرادی كه كف پای صاف دارند بیشتر احتمال دارد گرفتار شكستگی تنشی شوند.
- ضعیف شدن استخوان ها: بیماری هایی از قبیل پوكی استخوان باعث می شود استخوان ها استقامت خویش را از دست داده و احتمال شكستگی تنشی بیشتر می شود.
- سابقه شكستگی تنشی: تجربه یك شكستگی تنشی یا بیشتر احتمال شكستگی مجدد را بیشتر می كند.
- كمبود مواد مغذی: اختلالات تغذیه ای و كمبود ویتامین D باعث می شود استخوان در معرض این نوع شكستگی قرار گیرند.
عوارض شكستگی تنشی
به گزارش سایت مركز تخصصی "مایو كلینیك"، بعضی از شكستگی های تنشی كاملا بهبود پیدا نمی كند كه به درد مزمن منجر می شود. درصورتیكه عوامل نهفته در بروز آن درمان نشود فرد در معرض شكستگی های تنشی بیشتر قرار می گیرد.
پیشگیری
- اعمال تدریجی تغییرات در هنگام شروع برنامه های ورزشی
- استفاده از كفش مناسب
- رژیم غذایی صحیح1398/04/21
15:03:40
5.0 / 5
4194
تگهای خبر: بهبود , پزشك , تجربه , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر