بهبود رشد مغزی نوزادان با کمک راهکاری آسان

بهبود رشد مغزی نوزادان با کمک راهکاری آسان

سرشیر: خراسان رضوی صحبت کردن با نوزادان می تواند رشد مغز آنان را تقویت کند.


به نقل از ویفروم، برمبنای نتایج مطالعه جدید، صحبت با نوزادان به ایجاد مغز آنان کمک می نماید همین طور تعاملات احتمالی، مانند صحبت در مورد کاری که کودک انجام می دهد، برای رشد زبان مهمست.
والدین می توانند طی صحبت کردن با نوزاد خود، پیروی از دستورات آنان و انجام بازی های کلامی، به رشد زبانی کودکان خود کمک کنند.
در این بررسی ۱۶۳ کودک در ۶ ماهگی و یا ۳۰ ماهگی مورد مطالعه قرار گرفتند. اسکن مغزی کودکان نشان داد که ماده ای به نام میلین، در اطراف سلول های عصبی مغز رشد می کند و ارتباط بین سلول ها را کارآمدتر می کند.
میزان میلین در نواحی مغز در رابطه با پردازش زبان، مورد بررسی قرار گرفت و سوال این بود؛ آیا کودکانی که عبارات بیشتری می شنوند، میلین بیشتری در نواحی مغزی که پردازش زبان را بر عهده دارند، خواهند داشت یا خیر.
پژوهشگران دریافتند، کودکان ۳۰ ماهه ای که در طول دوره ضبط این تحقیق، کلمات بیشتری را توسط بزرگسالان شنیده بودند، میلین بیشتری در مناطق در رابطه با زبان در مغز داشتند بدین سبب صحبت کردن با فرزندتان به مفهوم واقعی کلمه، مغز نوزاد را شکل می دهد.
در سال اول زندگی، مغز مشغول رشد سلول های جدید است، بدین سبب شنیدن کلمات بیشتر ممکنست رشد مغز را افزایش دهد. نتایج مطالعات نشان می دهد که در سن دو و سه سالگی، مغز مشغول رشد میلین است، به همین دلیل، ورودی های زیادتر منجر به تولید میلین بیشتر خواهد شد.
این مورد نشان میدهد که صحبت کردن در ۶ ماهگی به همان اندازه در ۳۰ ماهگی اهمیت دارد اما تأثیر متفاوتی بر مغز دارد برای اینکه مغز در وضعیت متفاوتی است. بنظر می رسد پاسخ این است که در اوایل زندگی کودک، کمیت مهمست.
نتایج تحقیقات نشان داده است، کودکانی که در محیط های غنی از زبان بزرگ می شوند ممکنست در مراحل اولیه رشد زبانی پیشرفت کنند. با این وجود، این مزیت ناشی از صحبت هایی است که با خود کودک بیان شود نه صحبتی که میان دیگران شنیده می شود.
روشی عالی برای شروع مکالمات این است که متوجه شوید فرزندتان با چه چیزی بازی می کند و اشیایی را که با آنها بازی می کند را نام ببرید، به رنگ ها و شکل ها اشاره کنید و صداهایی در بیاورید. همه اینها به حفظ توجه نوزاد کمک خواهدنمود تا کلمات را با اشیا ارتباط دهد.
نتایج این تحقیق در مجله Neuroscience منتشرشده است.
منبع:

1402/03/16
10:12:25
5.0 / 5
252
تگهای خبر: بهبود , تولید , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر