مدیركل مركز نظارت و اعتباربخشی امور درمان وزارت بهداشت اعلام كرد

عمده سقط جنین های غیرقانونی در خانه ها

عمده سقط جنین های غیرقانونی در خانه ها

سرشیر: به گزارش سرشیر، مدیرکل مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان با اعلان اینکه عمده سقط جنین های غیرقانونی در خانه ها و بوسیله قرص های خونریزی دهنده به انجام می رسد، اظهار داشت: در صورت انجام سقط جنین غیرقانونی از طرف پزشک، پروانه کسب وی باطل می شود.دکتر سلیمان حیدری در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به وضعیت سقط جنین غیرقانونی در کشور، اظهار داشت: بحث سقط جنین ابعاد مختلفی دارد. طبق بررسی های انجام شده بالای ۷۰ تا ۸۰ درصد سقط جنین های غیرقانونی و غیر پزشکی در خارج از مراکز درمانی به انجام می رسد. بطوریکه ممکنست در یک مطب مامایی یا در خانه اتفاق بیفتد و عمدتاً هم باتوجه به این که با قرص های خونریزی دهنده به انجام می رسد، در خانه ها به انجام می رسد. بدین سبب سقط غیرقانونی عمدتاً در مراکز درمانی صورت نمی گیرد که بتوانیم آمار دقیق داشته باشیم. البته برمبنای یکسری فرمول هایی آمار مختلفی مطرح شده که از آنجا که این آمارها قابل اطمینان نیست، نمی توان آنها را بیان نمود. هرچند که اگر درست باشند، فاجعه بار است.
ابطال پروانه کسب پزشکان متخلف در حوزه سقط جنین
وی اضافه کرد: از آنجا که هیچکس از سقط غیرقانونی در کشور آمار درستی ندارد، نمی توان هیچ یک از آنها را نه رد کرد و نه تایید کرد؛ چونکه همانطور که پیش تر گفتم عمده سقط جنین های غیرقانونی در خارج از مراکز درمانی به انجام می رسد و شاید حدود ۲۰ درصد از آنها در مراکز درمانی صورت گیرد که البته قسمتی از آن هم مجوز قانونی دارند و به سبب مسائل پزشکی و علمی انجام می شوند. غیر این سقط هایی که با مجوز انجام می شوند، هر سقط جنینی که صورت گیرد، غیرقانونی بوده و اگر پزشکی سقط جنین غیرقانونی انجام دهد، پروانه کسبش باطل می شود.

حیدری با اعلان اینکه البته مشکلی که وجود دارد بحث اثبات انجام سقط غیرقانونی می باشد، اظهار داشت: برای اثبات این جرم باید جنین سقط شده وجود داشته باشد و مشخص شود که برای آن خانواده است و همین طور باید اثبات شود که فلان پزشک این سقط را انجام داده است و بدین سبب تقریباً اثبات این مساله خیلی مشکل است. هم اکنون مسئولان قضایی اعلام می کنند که در صورت اثبات انجام جرم سقط جنین بصورت غیرقانونی از طرف پزشک، پروانه اش باطل می شود. بدین سبب اگر پزشکی نسبت به سقط غیرقانونی اقدام نماید، اما پیش از انجام سقط متوجه شوید و تخلف را کشف کنید، طبق قانون هیچ جرمی مرتکب نشده و تنبیهی هم متوجه او نیست. بدین سبب این نقصها قانونی وجود دارد.
انجام سالانه حدود ۱۰ هزار سقط جنین قانونی در کشور ثبت موارد مثبت حاملگی در سامانه ملی باروری سالم
مدیرکل مرکز نظارت و اعتباربخشی امور درمان با اعلان اینکه سالانه حدود ۱۰ هزار سقط جنین بصورت قانونی و به دلیلهای پزشکی در کشور به انجام می رسد، درباره ی راه اندازی سامانه ملی باروری سالم، اظهار داشت: کل موارد مثبت حاملگی در سامانه ملی باروری سالم، ثبت می شود و قابل پیگیریست که بطورمثال فلان زوج در فلان تاریخ یک آزمایش مثبت حاملگی داشتند و به این صورت قابل پیگیریست. در عین حال جرم انگاری سقط غیرقانونی جنین برای گروه پزشکی است و اگر پزشکی این تخلف را انجام دهد، پروانه کسبش باطل می شود.
فروش اینترنتی داروهای سقط جنین؟!
حیدری درباره ی وضعیت توزیع داروهای سقط جنین، اظهار داشت: باید توجه کرد که توزیع دارویی که برای سقط جنین مصرف می شود، در خارج از مراکز بیمارستانی ممنوع می باشد، اما متاسفانه بوسیله سایت های اینترنتی و بوسیله فضای مجازی این دارو پخش می شود. متاسفانه برخی مسئولان هم فقط نگرش افزایش شغل داشته و توزیع دارو بوسیله اینترنت را به عنوان شغل حساب می کنند. در صورتیکه در موضوعی مانند توزیع دارو باید سلامت جامعه و هموطنان مورد توجه باشد. دراین زمینه هم نواقصی وجود دارد. هنوز مقابله جدی با توزیع دارو بوسیله اینترنت انجام نشده است. هرچند که از نظر قانونی ممنوعیت دارد و طبق قانون فروش هر نوع دارویی بوسیله هر جایی به جز داروخانه و بصورت اینترنتی ممنوع می باشد، اما متاسفانه شاهد آن هستیم.
تخلف برخی پلت فرم های مسافربر در توزیع اینترنتی دارو
وی اشاره کرد: سازمان غذا و دارو برنامه هایی دارد تا بتوان برخی اقدامات دارویی را بصورت اینترنتی و بوسیله یک داروخانه مجوزدار و مشخص که مسئول فنی مشخص دارند، انجام دهند. در عین حال همکاران ما تلاش می کنند که جرم توزیع اینترنتی دارو را که از طرف برخی پلت فرم هایی که حتی مسافربری هستند، به انجام می رسد، بوسیله قضایی و قانونی پیگیری کنند. هر چند که متاسفانه سیستم قضایی دراین زمینه با وجود شکایات متعدد، همکاری خوبی نداشته است که امیدواریم این همکاری صورت گیرد.
1402/01/28
11:58:02
5.0 / 5
316
تگهای خبر: بیمارستان , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر