باقرزاده:

توجه کافی به بخش سلامت در لایحه بودجه نشده است

توجه کافی به بخش سلامت در لایحه بودجه نشده است

سرشیر: به گزارش سرشیر، یک عضو هیات رییسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه 1402 با اشاره به اینکه لایحه بودجه سال آینده سبب افزایش تورم و فقر می شود، اظهار داشت: در لایحه بودجه توجه کافی به بخش سلامت نشده که همچون آن مالیات کم سیگار، عدم تعیین تکلیف پرستاران، حل مشکل بیمارستان ها و میزان یارانه دارو است.


علی اصغر باقرزاده در گفت و گو با ایسنا در تشریح نقاط قوت و ضعف لایحه بودجه ۱۴۰۲، با اعلان اینکه دقت کافی به تعدادی از موضوعات در بودجه نشده است، اظهار داشت: یکی از موضوعات بحث تورم در سال آینده است؛ با وجود اینکه پیش بینی دولت تورم ۴۰ درصدی است اما افزایش حقوق را ۲۰ درصد درنظر گرفته اند. علاوه بر این پیش بینی برای اقشار لطمه پذیر مثل افراد تحت پوشش کمیته امداد و بهزیستی نشده و میزان یارانه نقدی را هم افزایش نداده اند. با این وضعیت مردم چه طور باید زندگی شان را در سال آینده پیش ببرند؟ باید فکر جدی شود.
وی با اعلان اینکه میزان فروش نفت و املاک و دارایی ها در بودجه غیرواقعی است و بیش برآوردی دیده می شود، اضافه کرد: در بودجه درآمدهای دیده شده که تحقق آن مقداری دشوار است پس وقتی درآمدها دولت محقق نشود مصارف پیش بینی شده هم اجرائی نشده و تنها توقع در مردم ایجاد کردیم که نمی توانیم اجرا نماییم و بدقول می شویم.
بودجه شرکت های دولتی بیش از بودجه عمومی کشور است
این نماینده مجلس شورای اسلامی با تأکید بر لزوم وجود شفافیت در بودجه اظهار داشت: میزان شفافیت در شرکت های دولتی و شرکت نفت کمتر شده است؛ در این بین میزان بودجه شرکت های دولتی بیش از بودجه عمومی کشور پیش بینی شده است.
باقرزاده با اعلان اینکه موضوع محرومیت زدایی در لایحه بودجه دیده نشده است، اضافه کرد: سال قبل سامانه ای برای پایش و برنامه ریزی برای بهبود وضعیت مناطق محروم پیش بینی کرده بودیم که امسال چنین چیزی در لایحه بودجه نیامده است.
این عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس با اشاره به بخش سلامت در لایحه بودجه سال آینده اظهار داشت: مالیات سیگار به خوبی در بودجه دیده نشده است حال این که با افزایش مالیات سیگار می توان درآمدهای حاصل از آنرا برای بخش ورزش و سلامت و آموزش هزینه کرد.
باقرزاده یکی از چالش های بزرگ در لایحه بودجه را موضوع یارانه دارو عنوان و اظهار داشت: میزان یارانه دارو در لایحه بودجه ۶۹ هزار میلیارد تومان (همت) پیش بینی شده حال این که دولت مدعی بود که امسال ۳/۲ میلیارد دلار برای دارو پول داده پس برای سال آینده به بالای ۱۰۰ همت بودجه برای یارانه دارو نیاز است؛ دولت چه طور میخواهد حدود ۴۵ همت دیگر را تامین کند؟
وی با اعلان اینکه در بودجه برای حل مشکل بیمارستان ها و بازسازی آنها فکری نشده است، اضافه کرد: موضوع دیگر تعیین تکلیف وضعیت پرستاران است که برای آن هم در بودجه فکری نشده است.
باقرزاده عدم توجه به قوانین بالادستی را به عنوان یکی از ضعف های جدی در لایحه بودجه سال آینده دانست و توضیح داد: طبق قانون باید یک درصد مالیات بر ارزش افزوده و ۱۰ درصد خالص درآمدهای هدفمندی یارانه ها به بخش سلامت برای بهبود وضعیت شبکه های بهداشت مناطق محروم و ماندگاری پزشک در این مناطق داده شود؛ طبق برآوردها این میزان در سال آینده ۶۵ همت است اما تنها ۱۰ همت پیش بینی شده است. با این وضعیت مناطق محروم در بحث سلامت رها می شود.
وی افزود: طبق گفته دولت درآمد حاصل از محل یک درصد مالیات بر ارزش افزوده به بخش سلامت، ۵۵ همت است اما ۳۵ همت دیده شده است؛ امیدوار هستم مجلس بتواند این موارد را اصلاح نماید.
این عضو هیات رییسه کمیسیون تلفیق لایحه بودجه ۱۴۰۲ با اشاره به سهم پژوهش و تربیت دانشجو و همین طور افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو در بودجه اظهار داشت: افزایش ظرفیت پذیرش دانشجو بدون درنظر گرفتن بودجه فایده ندارد؛ با این وضعیت دانشجو با چه امکانات و وسایل آزمایشگاهی و بیمارستانی آموزش می بیند؟ تنها یکسری دانشجویان بی سواد در رشته های پزشکی تربیت شده و در آینده بلای جان مردم می شوند.
وی موضوع درمان رایگان در بودجه را غیرشفاف دانست و اظهار داشت: مشخص نیست که مقرر است درمان رایگان از کدام منابع اجرائی شود؛ آیا می خواهند طرح تحول سلامت دیگری اجرا کرده که پس از یکی دو سال شکست بخورد؟ باید برای این کار منابع مالی پایدار تعریف شود. نباید چیزی را در جامعه القا کرد که بعدا نتوان به مردم پاسخ داد.
باقرزاده یکی از لطمه های جدی کشور را کاهش اعتماد مردم دانست و اظهار داشت: نباید حرفی زده شود که نتوان اجرائی کرد و اعتماد مردم را کاهش داد پس حرفی در بودجه زده نشود که نتوان آنرا محقق کرد.

منبع:

1401/11/02
12:40:04
5.0 / 5
218
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر