ورزش کردن در چه زمانی برای سلامت قلب مفید است؟

ورزش کردن در چه زمانی برای سلامت قلب مفید است؟

به گزارش سرشیر، باآنکه ورزش کردن به صورت کلی برای سلامتی مفید می باشد اما یک مطالعه بزرگ نشان داده است که یک زمان خاص از روز امکان دارد بیشترین فایده را در کاهش خطر بیماری های قلبی عروقی (CVD) و سکته مغزی داشته باشد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، براساس این مطالعه افرادی که بامداد ها ورزش می کنند، بیشترین کاهش خطر مبتلا شدن به این بیماری ها را دارند. این بخصوص در مورد زنان صادق است.
به قول محققان، فعالیت بدنی بین ساعت هشت تا ۱۱ صبح، در مقایسه با فعالیت در ساعات دیگر روز بیشترین تاثیر مثبت را بر کاهش خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی عروقی و سکته مغزی در افراد دارد.
محققان داده های بیشتر از ۸۶ هزار نفر را در بانک بیولوژی بریتانیا طی یک دوره شش ساله تحلیل و بررسی کردند. محققان مرکز پزشکی دانشگاه لیدن در هلند گفته اند خانمهایی که حدودا بین ساعت هشت و ۱۱ بامداد ورزش می کنند، به نظر می آید که با کمترین خطر برای حمله قلبی یا سکته مغزی مواجهند.
در مقایسه با خانمهایی که در اواخر روز بیشترین تحرک را داشتند، مشخص شد آنهایی که در اوایل یا اواخر بامداد فعالیت بیشتری داشتند ۲۲ تا ۲۴ درصد کمتر در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری قلبی بودند. کسانی که بیشتر در اواخر بامداد ورزش می کردند، خطر نسبی سکته مغزی را تا ۳۵ درصد کاهش دادند.
هنگامی که محققان زنان و مردان را به صورت جداگانه بررسی کردند، مشخص شد که زنان به صورت قابل توجهی از ورزش صبحگاهی سود بیشتری می برند. به قول محققان، فعالیت بدنی صبحگاهی با سلامت متابولیک، کاهش سطح گلوکز و کاهش مقاومت به انسولین مرتبط می باشد. همینطور امکان دارد تمرینات صبحگاهی بیشتر از ورزش در اواخر روز هورمون استرس را کم کند.
به گزارش مدیکال نیوز تودی، هورمون استرس یا همان کورتیزول به مرور زمان می تواند بر سلامت قلب هم تأثیر بگذارد. محققان تاکید می کنند: فعالیت بدنی، درست مانند مصرف غذا و قرار گرفتن در معرض نور، یک محرک برای ساعت شبانه روزی بدن است. ما می دانیم که خوردن غذا پس از ساعت هشت شب، یا قرار گرفتن در معرض نور شدید در شب می تواند اثرات مضری بر ساعت بیولوژیکی ما داشته باشد. ازاین رو احیانا داشتن فعالیت بدنی در بامداد مناسب ترین زمان برای تنظیم صحیح ساعت بدن است.
این مطالعه در مجله European Journal of Preventive Cardiology انتشار یافته است.




منبع:

1401/09/12
10:26:36
5.0 / 5
273
تگهای خبر: پزشك , سلامت , غذا , محقق
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر