اهمیت تزریق واکسن کرونا برای مادران آبستن

اهمیت تزریق واکسن کرونا برای مادران آبستن

امروز مشخص شده است که شرایط خاص بدن مادر در دوران بارداری، زنان آبستن را در مقایسه با سایر زنان هم سال در معرض خطر بیشتری در زمان مبتلا شدن به کووید۱۹ قرار می دهد. خطرات کرونا در دوران حاملگی نه تنها مادر را تهدید می کند، بلکه برای سلامت جنین و سلامت تولد کودک هم مشکل ساز خواهد شد. فرآیند حاملگی و شیردهی بگونه ای است که آنتی بادی های دفاعی مادر، هم در زمان پیش از تولد و هم پس از تولد به کودک می رسد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، خوشبختانه با واکسن هایی که امروزه ساخته شده است، خطر کرونا برای مادران باردار، جنین و نوزاد آنها بسیار کمتر شده است. جفت مسئولیت خون رسانی از مادر به کودک و تغذیه کودک را بر عهده دارد و از سه ماهه دوم حاملگی (مخصوصا سه ماهه سوم) تغییرات جفت سبب می شود، کم کم آنتی بادی های دفاعی مادر به تدریج به جنین برسد. آنتی بادی های دفاعی مادر وقتی به جنین می رسد، کمک می نماید که از ویروس کرونا در امان بماند.
فرآیند رسیدن آنتی بادی های دفاعی مادر به کودک پس از تولد هم ادامه پیدا می کند و هنگام شیردهی توسط شیر مادر به نوزاد می رسد و فرصتی به کودک می دهد تا وقتی که سیستم ایمنی اش تکامل و رشد یابد، از آنتی بادی های مادر خود سود ببرد. آنتی بادی های مادر چه از طریق ابتلا، چه از طریق واکسن کرونا بوجود آمده باشد، می تواند از جفت رد شده و به جنین برسد.
پیش از ساخت واکسن مطالعات نشان می داد که اگر مادر حاملگی به کرونا مبتلا شود، آنتی بادی هایی که از مادر به کودک می رسد به حدی است که سطح آنتی بادی در بدن جنین به اندازه مادر بالا می رود. مطالعات گوناگونی پس از ساخت واکسن های کرونا نشان داد که آنتی بادی های ساخته شده از واکسن، هم از جفت می گذرند و هم می توانند سطح ایمنی جنین را به اندازه مادر بالا ببرند. مطالعات مکرری نشان داده اند که غلظت بالایی از آنتی بادی در بند ناف نوزادانی یافت می شود که مادران آنها واکسن کرونای خویش را دریافت کرده باشند.
سوال مهم این است کدام برای نوزاد بهتر است؟ مادر به کرونا مبتلا شود بهتر است یا واکسینه شود، کدام برای جنین بهتر است؟ برای پاسخ به این سؤال مطالعاتی انجام شد که نشان داد سطح آنتی بادی در خون جنین هایی که مادران شان واکسن دریافت کرده اند بسیار بالاتر از جنین هایی است که مادران شان به عفونت طبیعی کرونا مبتلا شده باشد. هنوز نمی دانیم ایمنی دریافت شده از مادر تا چه زمانی در بدن کودک اثر حفاظتی خویش را حفظ خواهد نمود اما می دانیم که شیردهی پس از تولد می تواند آنتی بادی مادر را از راه شیر به کودک برساند و تا زمان رشد بیشتر و خودکفایی تکامل سیستم ایمنی کودک به او کمک خواهد نمود.
بررسی ها در مورد سایر میکروب ها و اثر شیر مادر نشان داده است که کودکانی که شش ماه اول زندگی به میزان کافی شیر مادر خورده باشند از نظر ایمنی در حاشیه امنیت بهتری قرار می گیرند و بعنوان مثال عفونت گوش کمتری در دوران شیرخوارگی خواهند داشت. بررسی ها در مورد کووید۱۹ نشان داده است مادر چه در اثر واکسن و چه عفونت طبیعی اگر آنتی بادی ساخته باشد، میزان آنتی بادی در شیرمادر بالا خواهد بود و تا حدی کودک را از بیماری شدید حفظ خواهد نمود.
بنابر اعلام دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، مادرانی که در زمان حاملگی واکسن کرونا تزریق کرده اند اگر بعد از تولد نوزادشان، نوبت واکسن یادآور (بوستر) خویش را دریافت نمایند، سطح آنتی بادی بسیار بالاتر خواهد رفت و از شیر مادر به نوزاد خواهد رسید.
منبع:

1401/05/13
12:49:08
5.0 / 5
169
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , تغذیه , زندگی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر