سیستان و بلوچستان و نیاز حیاتی به خون

سیستان و بلوچستان و نیاز حیاتی به خون

سرشیر: ایرنا- سیستان وبلوچستان این روزها از کمبود فرآورده های خونی رنج می برد، مساله مهم و حیاتیی که نیازمند همت همگانی مردم است تا همه باردیگر در کنار هم بتوانیم سالم زندگی نماییم.


به گزارش سرشیر به نقل از خبرگزاری ایرنا زندگی و زنده ماندن همه ما حدودا به یک مایع قرمز رنگ بند است همانطور که بدون آب نمی توان زندگی کرد بدون خون کافی در بدن هم نمی توان زنده ماند.
به طور کلی می توان اظهار داشت که اهدای خون برای مساعدت با افراد و بیماران نیازمند حس معنوی و معنویت را در انسان تقویت کرده و خیلی از بیماران را درمان می کند.
یکی از دغدغه های همیشگی سیستان و بلوچستان کمبود خون بوده برای اینکه این استان بیشترین تعداد بیماران تالاسمی را در کشور داراست و بگفته کارشناسان اگر به این بیماران خون نرسد ممکنست حیات آنها به خطر بیافتتد.
جدای از نیاز بیماران تالاسمی، مجروحان حوادث رانندگی که تعدادشان در این استان نیز اندک نیست بطور معمول به خون نیاز دارند و اگر خون به مصدومان این قبیل حوادث و یا سوانح طبیعی نرسد احتمال بروز اتفاقات ناگواری خواهد بود.
همه گیری جهانی ویروس کرونا به شکل گسترده ای کارهای مختلف را مختل کرده و یکی از این فعالیت ها که در تامین سلامت جامعه نیز دخالت دارد اهدای خون است.
با انتشار بیماری کرونا شمار مراجعه مردم به پایگاه های انتقال خون به سبب ترس از انتقال کرونا در این مکان ها کم شده در صورتیکه بگفته مسئولان در این مکان ها هیچ خطری افراد را تهدید نمی کند.
اهدا خون به مدلول اهدا زندگی به هم نوعان


وارد مرکز انتقال خون زاهدان می شویم با چند تن از همشهریان گفت و گو می نماییم جوانی ۲۵ ساله به نام علی کیخا از احساس خوبش در زمان اهدا خون گفت و اظهارداشت: نخستین باری که برای اهداء خون آمدم احساس آرامش بسیار خوبی داشتم که این حس هر زمان برای اهدا به پایگاه انتقال خون مراجعه کردم در من ایجاد شده است.
وی اضافه کرد: خوش حالم که می توانم به برخی از هم استانی هایم زندگی را هدیه کنم چونکه رضایت خداوند در گرو رضایت خلق است و اهدا خون من می تواند رضای الهی را به همراه داشته باشد.
این جوان اهداکننده خون افزود: همانطور که مشهوده تمام پروتکلهای بهداشتی در این مکان رعایت شده و من با خاطری آسوده خون می دهم برای اینکه می دانم هیچ تهدیدی از نظر مبتلاشدن به ویروس کرونا وجود ندارد.
یکی دیگر از شهروندان به نام زهره انصاری نیز اظهار داشت: برای تامین خون کافی و سالم و برآوردن نیاز بیماران وجود اهدا کنندگان مستمر و داوطلب لازم است به همین خاطر اهتمام کرده ام در بازه های زمانی مختلف به این مرکز آمده و خون اهدا کنم.
وی افزود: اهدا زندگی یک ضرورت اجتماعی است برای اینکه بدون آن توسعه اجتماعی محقق نمی گردد، همه ما به هم یاری تک تک افراد جامعه نیاز داریم.
بیماران تالاسمی در انتظار خون

در این رابطه با وحید شهنوازی رئیس انجمن تالاسمی گفت و گو کردیم وی بیان کرد: سیستان و بلوچستان تعداد زیادی بیمار مبتلا به تالاسمی دارد که اگر در زمان مقرر به آنان خون نرسد مشکلات زیادی جهت زندگی و حیات آنان اتفاق خواهد افتاد.
وی افزود: سه هزار و ۲۰۰ بیمار تالاسمی در استان وجود دارد که بیشتر آنان ساکن روستاها هستند و در هفت مرکز خون گیری شهری خون دریافت می کنند، با این هزینه های سنگین مجبورند در هر دوره ۱۵ تا ۲۰ روزه به امید دریافت خون به شهر بروند اما متاسفانه برخی مواقع دست خالی بازمی گردند.
رییس انجمن تالاسمی اشاره کرد: تامین خون برای افراد مبتلا به تالاسمی بسیار مشکل است چونکه یک فرد معمولی اهدا کننده خون به طور متوسط هر ۶ ماه یکبار می تواند خون اهدا کند اما یک فرد مبتلا هر ۱۵ تا ۲۰ روز به خون نیاز دارد.
وی بیان کرد: اهدای خون در سیستان و بلوچستان کم است و باید فرهنگ سازی درستی دراین زمینه صورت گیرد و سازمان انتقال خون نیز تمام تلاش خودرا در جهت افزایش اهداکنندگان انجام می دهد.
نرگس شهرکی از پرستاران بخش تالاسمی یکی از بیمارستان های زاهدان به خبرنگار ایرنا اظهارداشت: وقتی بیماران تالاسمی را می بینم که به امید تزریق خون می آیند اما خونی برای تزریق وجود ندارد و ناامید باز می گردند بسیار متاثر می شوم.
وی افزود: اگر به بیماران نیازمند خون در موقع مناسب خون تزریق نشود ممکنست این افراد اگر کودک یا نوجوان هستند تغیر چهره داده و اگر بزرگسال اند خطر سکته قلبی در آنان افزایش پیدا کند.
این کارشناس پرستاری اشاره کرد: تالاسمی همچون بیماریهای ژنتیکی بوده که بر اثر آن هموگلوبین ساختار طبیعی خودرا از دست می دهد و هموگلوبین غیر موثر در بدن تولید می شود که به سبب معیوب بودن قادر به اکسیژن رسانی مطلوب به اعضای بدن نیست.
وی اشاره کرد: ۲۰ درصد از خون های اهدایی در کشور به مصرف بیماران تالاسمی می رسد پس نیاز است همه آحاد جامعه به اهدا خون اهمیت بدهند.
شهرکی بیان کرد: من وقتی لبخند بیماران تالاسمی را می بینم از ته قلبم خوش حال می شوم برای اینکه آنان هم نوع ما هستند و می توانند همانند ما زندگی کنند اگر خون بموقع به آنان برسد.
سیستان و بلوچستان نیازمند تمامی گروههای خونی است

در این باره با مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان به گفت و گو نشستیم، دکتر سهیلا خسروی اظهارداشت: وضعیت خون استان اصلا پایدار نیست و الان نیاز استان همچنان بوسیله سایر استانها و همکاری شبکه خون رسانی کشور تامین می شود و نیازمند تمامی گروههای خونی هستیم.
وی اضافه کرد: از شروع سالجاری تا حالا ۴۷ هزارو ۹۹۳ نفر برای اهدای خون به پایگاه ها و مراکز سازمان انتقال خون سیستان و بلوچستان مراجعه کردند که ۳۸ هزار و ۴۸۸ نفر آنان موفق به اهدای خون شدند.
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان افزود: از مجموع اهدا کنندگان خون در سیستان و بلوچستان ۲ هزارو ۸۳۴ نفر زن و ۳۵ هزار و ۶۵۴ نفر مرد بودند.
وی با اعلان اینکه این میزان حدود ۵۴ درصد نیاز استان را تامین کرده است، اضافه کرد: متوسط میانگین درخواست ماهانه خون و فرآورده های خونی استان ۱۲ هزارو ۳۳۲ واحد است.
خسروی بیان کرد: میزان مصرف خون و فرآورده های خونی از شروع امسال تا حالا ۹۸ هزار و ۶۵۶ واحد خون و فرآورده ها، ۷۲ هزار و ۷۵۶ واحد گلبول قرمز، ۱۱ هزارو ۲۰۱ پلاکت و ۱۴ هزارو ۶۹۹ فرآورده های پلاسمایی بوده است.
وی با اشاره به این که کمبودها از پایگاه های معین در سطح کشور دریافت می شود، اظهار داشت: از شروع سال تا حالا ۳۳ هزارو ۴۹۹ واحد خون از سایر استانها به ویژه شهرهای سمنان، بیرجند و بجنورد دریافت شده است.
مدیر کل انتقال خون استان اضافه کرد: بیش از سه هزار و ۲۰۰ نفر بیمار تالاسمی موجود سیستان و بلوچستان ۶۴ درصد خون های اهدایی را مصرف می کنند.
وی گفت: باتوجه به ویروس کرونا و کاهش مراجعات میزان ذخایر خونی استان کم شده است اما پایگاه های انتقال خون در سیستان و بلوچستان از ایمنی بسیار بالایی برخوردار می باشند و هم استانی های عزیز نباید نگران آلوده شدن به ویروس کرونا در این مراکز باشند.
مدیرکل انتقال خون سیستان و بلوچستان دارا بودن حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم، نداشتن سابقه رفتار پرخطر، پایین نبودن فشار خون، دارا بودن حداقل ۱۸ سال تمام و حداکثر ۶۰ سال تمام، برخورداری از سلامت کامل و مبتلا نبودن به کم خونی را از شرایط لازم برای اهداکنندگان خون عنوان نمود.
خون سالم نجات دهنده زندگی است و همه روزه در سراسر جهــان بســیاری از افــراد بــه خــون و فرآورده های خونی نیاز پیدا می کنند در سیستان وبلوچستان باتوجه به تعداد زیاد بیماران تالاسمی و تصادفات جاده ای این نیاز پررنگ تر بوده که لازم است همه متولیان فرهنگی در جهت فرهنگ سازی صحیح دراین زمینه پیشگام شوند.
منبع:

1400/09/12
11:18:12
5.0 / 5
270
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر