رئیس دانشگاه علوم پزشكی سمنان:

واکسیناسیون بهانه عادی انگاری نشود

واکسیناسیون بهانه عادی انگاری نشود

به گزارش سرشیر ایرنا- رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: رعایت شیوه نامه های بهداشتی تا آن زمان که بیش از 70 درصد جمعیت هدف استان 2 دز واکسن کرونا را دریافت نکرده اند همچنان لازم است و نباید واکسیناسیون فعلی مبنایی برای عادی انگاری شرایط شود.


به گزارش سرشیر به نقل از خبرگزاری ایرنا، نوید دانایی روز یکشنبه در نشست خبری با اصحاب رسانه در سالن امام جواد (ع) ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: ۷۵ درصد از جمعیت هدف بالای ۱۲ سال دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان دز اول و ۳۱.۹ درصد دز دوم واکسن کرونا را دریافت نمودند.
وی اضافه کرد: واکسن کرونا میزان بستری و مرگ ناشی از این ویروس را تا حد شایان توجهی می کاهد اما مانع از مبتلاشدن نمی گردد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان، تزریق واکسن را بسیار موثر دانست و اظهار داشت: تزریق واکسن کرونا آمار مرگ و میر ناشی از این ویروس را تا ۱۰ برابر می کاهد و تنها افرادی که بیماریهای زمینه ای شدید دارند بعد از تزریق واکسن نیز در خطر مرگ هستند.
دانایی بیان کرد: برمبنای مطالعات، تاثیر واکسن های مختلف در پیش گیری از مرگ تفاوت چندانی با یکدیگر ندارد و تزریق هر نوع واکسن مفیدست.
وی اظهار داشت: تا کنون عارضه جدی از تزریق واکسن کرونا دیده نشده است و شایعات دراین زمینه پشتوانه علمی ندارد.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: هم اکنون واکسن مورد نیاز برای مردم استان موجود است و هیچ کمبودی دراین زمینه وجود ندارد. تنها دز اول واکسن برکت به سبب میزان تولید پایین با کمبود مواجه می باشد.
دانایی بر اهمیت تزریق واکسن توسط تمام مردم اصرار کرد و اظهار داشت: افراد جوان و سالمی که سیستم ایمنی قوی دارند و بنا بر این تزریق واکسن را ضروری نمی دانند، آگاه باشند که در صورت مبتلاشدن به این ویروس، ناقل هستند و ممکنست موجب مبتلاشدن و مرگ افراد ضعیف تر شوند.
وی اظهار داشت: تا امروز درمجموع ۹ هزار و ۸۷۴ بیمار مثبت مبتلا به کویید۱۹ درمجموعه دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان بستری شدند و الان ۱۲۰ نفر در این مجموعه بستری هستند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: یکهزار و ۳۸ نفر تا کنون بر اثر کرونا در مجموعه تحت پوشش این دانشگاه جان باختند و ۳۴ هزار و ۲۵۶ نفر نیزبه صورت سرپایی درمان شدند.
دانایی بیان کرد: در ۲۴ ساعت گذشته نیز ۹۰ بیمار مثبت کرونائی شناسایی شدند.
دانشگاه علوم پزشکی سمنان ۱۰۳ طرح عمرانی بهره برداری کرد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: ۱۰۳ طرح عمرانی توسط دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان در سه سال گذشته، با وجود بحران مالی و شیوع کرونا، بهره برداری شد و الان تنها ۴ طرح نیمه تمام با پیشرفت فیزیکی بیش از ۸۰ درصد باقی مانده است.
دانایی بیان کرد: از این طرح ها، ۴۶ طرح بهداشتی، ۴۰ طرح درمانی، پنج طرح آموزشی پژوهشی، سه طرح دانشجویی فرهنگی و ۹ طرح رفاهی در دانشگاه بود.
وی اضافه کرد: جذب ۲۰۰ میلیاردریال کمک خیران اتفاق بزرگی بود و الان در تمامی طرح ها رد پای کمک خیران به چشم می ‎خورد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: خانه بهداشت عشایری طی سه سال قبل در سه نقطه استان به وجود آمد تا این ضعف در استان برطرف شود.
دانایی بیان کرد: ۲۵۰ تخت بیمارستانی در سه سال قبل به مجموعه تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان سمنان افزوده شد و همین نکته موجب شد در دوران کرونا با مشکل کمبود تخت مواجه نشویم.
وی با اشاره به بهره برداری بخش سوانح و سوختگی بیمارستان کوثر سمنان بعنوان آرزوی دیرینه مردم اضافه کرد: این بخش ۵۲ تخت دارد و بصورت ۲ منظوره هم برای سوختگی و هم برای سوانح همچون کرونا مورد استفاده قرار می گیرد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: قبل از این ۳۶ تخت ویژه در مجموعه دانشگاه وجود داشت و در سه سال قبل ۵۰ تخت ویژه به مجموعه دانشگاه افزوده شد؛ اضافه شدن ۴۰ تخت ویژه دیگر نیز برای ۲ سال آینده پیش بینی شده است.
دانایی بیان کرد: در سه سال قبل ۳۶ تخت دیالیز به مجموعه علوم پزشکی استان سمنان اضافه گردید.
وی اضافه کرد: ارائه خدمات آزمایشگاهی در استان سمنان ضعف داشت بدین جهت ۲۰۰ میلیاردریال برای به روز رسانی تجهیزات آزمایشگاه های بیمارستانی و سرپایی هزینه شد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: همین طور آزمایشگاه مرجع سلامت در استان سمنان به وجود آمد که خیلی از آزمایش ها را انجام می دهد.
وی اضافه کرد: گسترش خدمات و تجهیزات بهاشتی درمانی استان سمنان موجب جذب بیمارهای خارج از استان و کشور و جلوگیری از خروج بیماران مقیم سمنان از استان شد.
سه بخش وی آی پی در استان سمنان افتتاح شد
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: سه بخش وی آی پی در استان راه اندازی شد و ۲ بخش دیگر نیز در دستور کار است.
دانایی بیان کرد: لزوم ایجاد بخش های وی آی پی در توسعه کمی و کیفی خدمات بهداشتی درمانی و افزایش درآمد ارزی در وضعیت سخت اقتصادی فعلی است و علاوه بر این، طی تفاهم نامه با اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، موجب جذب توریست نیز می شود.
وی با اعلان اینکه درگذشته سه پایگاه اورژانس پیش بیمارستانی استان سمنان در کانکس فعالیت می کردند اضافه کرد: از ۲ ماه گذشته تمامی پایگاه های اورژانس پیش بیمارستانی استان با کمک خیران بصورت ملکی است و هیچ کانکسی وجود ندارد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: یکهزار و ۳۵۰ میلیاردریال اعتبار در سه سال قبل جذب شد و یکهزار و ۹۰۰ میلیاردریال برای توسعه تجهیزات بیمارستانی هزینه شد.
دانایی بیان کرد: سند توسعه سلامت سالمندی کشور تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی سمنان نوشته می شود و این دانشگاه قطب کشور در نوشتن این سند است.
وی اضافه کرد: دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان از نظر توسعه آموزش الکترونیک و سرعت انتقال آموزش حضوری به مجازی، رتبه ۶ کشور بین تمام دانشگاه ها را دارا است.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: این دانشگاه در سال ۹۷ یکهزار و ۸۰۰ میلیاردریال بدهی داشت که حالا به ۷۰۰ میلیاردریال رسیده است؛ پرداخت کارانه کارکنان علوم پزشکی نیز قبل از این ۱۴ ماه تاخیر داشت و الان ۵ ماه تاخیر دارد و به زودی بدون تاخیر پرداخت خواهد شد.


منبع:

1400/07/18
23:29:37
5.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر