نامه گلایه آمیز وزیر بهداشت از شكل گیری خیز چهارم كرونا در كشور؛

آنها كه كرونا را سیاسی می­ كنند، بدانند تا مهار كامل بیماری در این سرزمین ایستاده ایم

آنها كه كرونا را سیاسی می­ كنند، بدانند تا مهار كامل بیماری در این سرزمین ایستاده ایم

وزیر بهداشت در نامه ای گلایه آمیز از برخی عدم همراهی ها در مدیریت کرونا، ضمن ارائه هشت دستورالعمل به کادر بهداشت و درمان در راه مبارزه با خیز چهارم بیماری در کشور، اظهار داشت: اینجانب به شیوه مکتوب و یا گفتمان آکنده از اعتراض، تقاضا و التماس هرچه باید پیش از تعطیلات منعکس کردم؛ می دانستم که کوچکترین بی احتیاطی چه موج سخت و طاقت فرسای دیگری خواهد آفرید که با همه امواج قبلی متفاوت می باشد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در نامه ای خطاب به پزشکان، دندانپزشکان، داروسازان، خدمتگزاران اورژانس کشور، بهورزان، کارشناسان بهداشتی و بهداشت محیط، پرستاران، ماماها، پیراپزشکان، متخصصین علوم آزمایشگاهی، توانبخشی، کادر خدمات و پشتیبانی در کلیه مراکز بهداشتی درمانی دولتی، خیریه و خصوصی، سازمان­های مردم نهاد، خیرین سلامت آورده است: « حدود ۱۴ ­ماه از نبرد بی­ امانتان با یکی از سرکش­ترین عوامل بیماری زای قرون اخیر می­گذرد. در این ایام سهمگین بی­ پروا تن بر آتش بلا زدید، نهراسیدید، بیمار شدید، خانواده­ هایتان را ماه ها ندیدید یک روز استراحت نکردید و در داغ جانسوز شهادت همکاران نازنینتان گداختید تا سه موج نفس­گیر را مدیریت کنید و باوجود تحریم­ ها و کاستی­ های تحمیلی ظالمانه خارجی و کم مهری­ های داخلی که گروهی ماسک و لباس محافظ و دارو و انتقال ارز را مانع شدند و جمعی هم به علت مدیریت نقدینگی و یا بهانه ضیق منابع کشور قطره چکانی لب­ های سوخته از عطشتان را در این جبهه نبرد بی­ امان نمناک کردند، آنهم در سالی که درآمدهای اختصاصی بیمارستان های دانشگاهی هم به حداقل در تاریخ چندساله اخیر رسید.
ایثار و نجابت شما مانع شد که فریاد برآورید که امروز کرونا اصلی­ ترین مبحث کشور است، امروز تکمیل و راه­ اندازی تخت­ های بیمارستانی برای مدیریت امواج نفس­­گیر کرونا مهم­تر از برخی از پروژه­ هایی است که تأخیرشان عامل سرگردانی بیماران اورژانسی نمی­ شود. به جای فریاد و منازعه که مردم را مشوش کند با استفاده از ظرفیت خیرین و مردم همیشه همراه ۳۰۰۰ تخت ICU و هزاران ونتیلاتور و ابزار مورد نیاز را تهیه کردید تا پیرمردی و پیرزنی نفس کم نیاورد، دارویی که در هر کجای دنیا بود فراهم کردید و سپس ساختید تا ایرانی سرافراز حسرت نخورد که اگر داروئی که در فلان کشور پیشرفته مصرف می­شود را تهیه می­کردند بیمارش از دست نمی­رفت.
شرافت و همتتان را پاس می­دارم که علاوه بر بیمار کرونایی نگذاشتید بیمار اورژانسی دیگری هم در اتاق عمل­ و بخش­ های مراقبت ویژه سرگردان شود و حتی یک بیمار گرفتار حمله قلبی و یا جوان سانحه دیده در تصادف و یا صحنه­ های آسیب­ رسان دیگر به علت اشغال تخت­ های بیمارستان با بیمار مبتلا به کووید۱۹ از خدمت باز بماند. می­دانید که شبانه­ روز در کنارتان بودم و دیدم و ستودم حماسه­ ای که خلق کردید و نگین افتخاری که بر انگشتر تاریخ ایران زمین نشاندید پیش از آخر سال با ورود نخستین ویروس جهش یافته در نشستی خدمتتان گفتم که باید خویش را برای مبارزه با یکی از پیچیده­ ترین موجودات مهاجم آماده نماییم و بعد از آن هم مکرر با مکاتبه و جلسات از راه دور شیوه مدیریت را مرور کردیم.
اینجانب با شناختی که از قدرت سرایت، بیماری زایی و مرگ و میر ویروس جدید داشتم با مکاتبات عدیده از بخش­ های مختلف درخواست کردم تا مبحث را جدی بگیرند و بتوانیم در حد امکان ویروس را در استان خوزستان زمین­ گیر نماییم تقاضا کردم راه ها را از مناطق آلوده به دیگر نقاط از زمین و هوا و دریا سد نماییم و نگذاریم منابع آلوده به یکی از سهمگین­ ترین عوامل بیماری زا جابجا شوند. با وزن­دهی ویروس جدید در سیر اپیدمیولوژیک بیماری تشدید بیماریابی در چارچوب طرح موفق شهید سلیمانی را عرضه نمودیم و خواستیم تا مثل سال پیش از تاریخ ۲۵ اسفند ۹۹ تا ۱۸ فروردین ۱۴۰۰ با ممنوعیت سفرها از شکل­ گیری جمعیت سیال جلوگیری نماییم تا فرصت بیابیم:
۱- با همراهی عزیزانمان در سازمان بسیج در چارچوب طرح محله محور موارد محتمل را شناسائی و شعله­ های کوچک را خاموش نماییم تا بهم نپیوندند و کشور را در عرصه پهناور گرفتار نکند.
۲- مدت جایگزینی ویروس نجیب­ تر ووهان را با ویروس سرکش جهش یافته طولانی­ تر نماییم تا با درگیری ناگهانی چندین استان مهار مدیریت بیماری را از دست ندهیم.
۳- به پرسنل خسته از مهار سه پیک طاقت­ فرسا فرصتی برای نفس کشیدن بدهیم.
۴- اگر مشمول عنایت شویم منابعی برای تکمیل تخت­ های پراکنده در استان­ ها که بعضاً تا ۹۵ درصد پیشرفت دارد دریافت و آنها را آماده بهره ­برداری نماییم.
۵- گرچه باوجود پیگیری ­های مستمر در حداقل ۹ ماهه اخیر و قطعی شدن بعضی قراردادهای خرید واکسن و اعلام برنامه زمان­ بندی حمل و تحویل آن که قرار بود پیش از عید حداقل حدود ۴.۵ میلیون دز واکسن تحویل بگیریم و به ۸۰۰هزار دز کاهش یافت و این مشکل جهانی است که ۸۵درصد واکسن جهان را ۷ کشور مولد و صاحب تکنولوژی با ثروت سرشار تزریق می­ کنند. مع­ الوصف با تلاش­ های بی وقفه برای واردات از یکسو و امید به پیوستن تولید داخل در بهار به چرخه تولید ملی و جهانی، افزایش پوشش واکسیناسیون فرصت دهد تا چرخه انتقال هم کندتر شود. روسای محترم دانشگاه ­ها پیش از عید بیانیه­ ای صادر کردند و در آن تقاضا شد که برای دادن این فرصت با آنها همراهی شود که به هر علت این اتفاق نیفتاد و علاوه بر عوامل خطرزایی همچون صف­ های طولانی تهیه ارزاق عمومی، مسافرت­ ها و دورهم­ آیی­ها هم وضعیت جدیدی برای کشور رقم زد.
عزیزان، نیک آگاه باشند که اینجانب به شیوه مکتوب و یا گفتمان آکنده از اعتراض، تقاضا و التماس هرچه باید پیش از تعطیلات منعکس کردم می دانستم که کوچکترین بی احتیاطی برای شما عزیزان چه موج سخت و طاقت فرسای دیگری خواهد آفرید که با همه امواج قبلی متفاوت می باشد.
ولی یاران عزیز، همراهان گرامی، فرماندهان و سربازان سخت ترین نبرد نظام سلامت، می دانم که خسته­ اید، می دانم که دلگیر و دل­شکسته­ اید می دانم که می پرسید تا کی و چرا باید تاوان سهل انگاری­ ها و عادی­ پنداری­ ها را با داغ جگرسوز همکاران عزیزمان بپردازیم؟ می دانم که پرکردن جای یکایک عزیزان بربادرفته در یاد مانده تا ابد میسر نیست. می­دانم که در این ایام پرالتهاب یک روز و شب آرام نداشته­ اید، خانواده­ هایتان هم فرسوده شده­ اند و شما هم نیک می­ دانید که این سرباز کوچک هم به عشق مردم در کنار شما چون شمع با شما گداخته و ذوب شده است. می­دانید که لحظه ای از دغدغه­ هایتان غافل نبوده است. می­دانید که در سوگ هرکدام از عزیزانمان با سوز دل گریسته است. می­دانید که جز عرق شرم ارمغانی برای این­ همه ایثارتان نداشته است اما می دانید و می دانیم که راهی به جز ایستادگی در کنار این مردم و کاهش رنج و دردشان با تسلط بر این ویروس منحوس نداریم.
شاید بارها می توانستیم برای فرار از این فشار سنگین دلیلی را بهانه و از زیربار شانه خالی نماییم. مگر در شرایط آرام با خزانه پر و اعتبارات سرشار با بهانه جویی های پی در پی صحنه را ترک نکردند؟ اما عزیزان، ما بازماندگان روزهای دفاع مقدسیم، سربازان قسم خورده عزیزی هستیم که لحظه­ ای در حمایت و دلجوئی و رعایت همه اصول تنهایمان نگذاشته است. ما میراث­ دار سرزمین شهیدانیم. ما ملت امام حسینیم. بی قراری هایمان هم برای حفظ جان و موقعیت و آبروی خودمان نیست، ما سیاست زده و سیاست باز نیستیم، نیامده­ ایم تا برایمان کف بزنند و صندلی­ های بعدی را نشانه رویم، آمده­ ایم تا بسوزیم، تا فنا شویم تا در پای عشق به مردم و سلامتشان جان نثار نماییم. ما اهل فرار از سختی­ های پیش­ رو به بهانه بی­ توجهی به تقاضاها و هشدارهای کارشناسی­مان نیستیم. آنها که کرونا و مرگ مردم این سرزمین را ابزار سیاسی می­ کنند تا بتوانند ورشکستگی گذشته را شاید جبران و در ماه های پیش رو آب رفته به جوی را بازگردانند و برای فروپاشی نظام سلامت و تسلیم در مقابل بیماری شعار ترغیب به استعفای این تیم را سر می­ دهند هم بدانند که این گروه پایدارتر از آنست که فکر می­کنند و ایستاده­ اند تا آخر این راه، تا متقاعد کردن دیگران به همراهی، تا عرضه زودرس واکسن ایرانی، تا مهار کامل بیماری در این سرزمین سرافراز، تا آشفته کردن خواب همه کسانی که منتظرند درماندگی این کشور را به جای سربلندی نظاره کنند.
یاران وفادار من تلاش کنید:
۱- در اجرای پروتکل ­ها و اصرار به اعمال محدودیت­ ها با هیچ کس مماشات نکنید. همانگونه که رهبر فرزانه انقلاب فرمودند، اقتصاد و امنیت مهم می باشد اما فعلا مدیریت کرونا از همه چیز مهم­تر است.
طولانی شدن بیماری و گسترش همه­ گیری بزرگترین آفت برای کلیه مولفه­ های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، سیاسی و امنیتی است. هرگونه بی­ توجهی را منعکس نمائید ما قسم خورده­ ایم که در حفظ سلامتی و جان مردم قصور نکنیم. مرگ یک نفر داغ همگانی ما است و نجات جان یک انسان در هر شرایطی حتی قاتل فراری هم مسئولیت حرفه ای و اخلاقی ما است. هرکجا جان مردم را به خطر می­ اندازند با این که ابزار کنترل و برخورد در دست شما نیست مع­ الوصف منعکس کنید. یقیناً وجدان بیدار جامعه به نیکی قضاوت خواهد نمود.
۲- همکاری صمیمانه ما با هم پیمانان همراه در طرح شهید قاسم سلیمانی در چارچوب فعالیت محله محور را بعد از سکون و استقرار جمعیت سیال با بازبینی ادامه می­دهیم، شیوه جدید همکاری در چارچوب گام پنجم در حال ابلاغ شدن است.
۳- موج جدید همانگونه که در جلسات گذشته گفتم سنگین تر از امواج قبلی است مع ­الوصف تلاش کنید با توسعه مراکز سرپایی ۱۶ و ۲۴ ساعته و درمان موثر سرپایی با پروتکل ابلاغی جدید فشار بر بخش بستری را کم کنید. پروتکل جدید درمان سرپایی، استفاده از داروهای ضد ویروس و داروخانه­ های منتخب در اسرع وقت ابلاغ می­شود.
۴- طبق مکاتبات قبلی امروز دیگر باید اغلب موارد را ویروس انگلیسی فرض کنید نگرانی از ویروس­ های موتاسیون یافته جدید مطرح است. بنابراین نمونه­ برداری و ارسال طبق پروتکلی که معاون محترم تحقیقات و فناوری و همینطور معاون محترم بهداشتی اعلام می­نمایند جهت رصد موارد موتاسیون یافته احتمالی از سراسر کشور ضروری است.
۵- سریعاً در مورد بخش ­های بستری حتی­ الامکان همانگونه که قبلاً ابلاغ گردید با لغو موارد غیر اورژانسی، اغلب بخش­ ها را برای بیماران کووید آماده کنید. هرگونه نقص سیستم اکسیژن­ رسانی و کمبودهای دارویی سریعاً منعکس شود.
ضمن آنکه با استفاده از تجربه گران قیمت یکساله گذشته انتقال تجربیات بیمارستان های مرجع می­ تواند به کاهش مرگ و میرها کمک نماید که معاون محترم درمان در این راستا فعالیت خوبی را دنبال می کنند. امیدوارم از این تجارت ارزشمند بیشتر بهره­مند شویم.
۶- سریعاً در مورد راه ­اندازی تخت ­های قابل بهره ­برداری، برآورد هزینه و اعلام نمائید. امیدوارم با پشتیبانی رئیس جمهور محترم بتوانیم هرچه سریعتر این مجموعه ­ها را به تخت­های موجود اضافه نماییم تا دوستان اضطراب کمبود تخت نداشته باشند. این افتخار که تابحال بیماری در طول اپیدمی پشت درب بیمارستانی سرگردان نشده در این مرحله و مراحل احتمالی آتی هم نباید مورد تردید قرار گیرد.
۷- درمورد بکارگیری نیروهای جدید که آزمون استخدامی آنها برگزار شده معاون محترم توسعه مدیریت و منابع و همینطور دانشگاه ها تلاش کنند تا در اسرع وقت بکارگیری شوند. شاید گوشه ای از نیازهای پرسنلی برآورده گردد و بار کمتری به دیگر همکاران منتقل شود.
۸- کمک ­های مومنانه و مساعدت سازمان­ های مردم نهاد و خیرین سلامت بسیار کارساز بود. در این مرحله هم استفاده از ظرفیت کلیه امکانات مردمی ادامه راه را هموارتر و پیمایش سختی­ ها را میسرتر خواهد نمود. امیدمان به لطف الهی و به همراهی و دعای خیر پاک نفسانیست که تابحال مشمول عنایت مستمرشان بوده ­ایم.
برحسب عادت همه روزه بعد از نماز بامداد تفألی به حافظ زدم که این غزل آمد:
یوسف گم گشته باز آید به کنعان غم مخور:
که زیباترین ابیاتش که با حال و روز ما همراهست را می­نویسم و برایتان آرزوی سربلندی، توفیق و عزت دارم.

دور گردون گر دو روزی بر مراد ما نگشت - دایما یکسان نباشد حال دوران غم مخور
هان مشو نومید چون واقف نئی از سر غیب - باشد اندر پرده بازیهای پنهان غم مخور
ای دل ار سیل فنا بنیاد هستی بر کند - چون تو را نوح است کشتیبان ز طوفان غم مخور
در بیابان گر به شوق کعبه خواهی زد قدم - سرزنشها گر کند خار مغیلان غم مخور
گرچه منزل بس خطرناکست و مقصد بس بعید - هیچ راهی نیست کان را نیست آخر غم مخور»1400/01/20
12:06:13
5.0 / 5
540
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر