جهانگیری خبر داد:

اختصاص ۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای كالای اساسی در سال آینده

اختصاص ۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای كالای اساسی در سال آینده

سرشیر: معاون اول رئیس جمهوری از اختصاص 6 میلیارد دلار ارز 4200 تومانی برای تامین کالاهای اساسی در 6 ماه نخست سال آینده آگاهی داد.به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی معاون اول رئیس جمهوری، اسحاق جهانگیری روز یکشنبه در جلسه تامین کالاهای اساسی که به ریاست وی برگزار شد، با تشکر از بانک مرکزی برای تامین ۱۰ میلیارد دلار ارز برای کالاهای اساسی در سال ۱۳۹۹ اظهار داشت: برای شش ماه نخست سال آینده هم ۶ میلیارد دلار ارز ۴۲۰۰ تومانی برای تامین کالاهای اساسی مورد نیاز کشور اختصاص می یابد.
بگفته معاون اول رئیس جمهوری یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون دلار از این اعتبار برای واردات دارو و تجهیزات مورد نیاز بخش بهداشت و درمان و مابقی به وزارتخانه های جهاد کشاورزی و صنعت، معدن و تجارت برای تهیه کالاهای اساسی تخصیص یافته است.
معاون اول رئیس جمهوری ضمن قدردانی از عملکرد وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در موضوع مقابله با کرونا، از مسئولان این وزارتخانه خواست تا حساسیت و اهتمام ویژه ای نسبت به تهیه دارو به ویژه برای بیماران خاص داشته باشند.
وی با اعلان اینکه با برنامه ریزی های انجام شده نباید کمبودی در بازار داروی کشور وجود داشته باشد، خاطرنشان ساخت: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی باید این اطمینان را به جامعه بدهد که داروهای مورد نیاز مردم تحت هر شرایطی تامین خواهد شد.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به گزارش دستگاه های ذیربط درباب تولید، توزیع و قیمت روغن در بازار اظهار داشت: باتوجه به افزایش تولید و توزیع و نیز ذخایر روغن در کشور، نهادهای متولی باید با آگاهی بخشی و استفاده از همکاری رسانه ها، فضای روانی به وجود آمده که منجر به خرید بیش از اندازه و احتکار کالا می شود، از بین ببرند.
جهانگیری با اشاره به اجماع نظر همه مسولان کشور برای تخصیص ارز به کالاهای اساسی و نیز دستور رئیس جمهوری در خصوص لغو یک مصوبه درباب افزایش تعرفه واردات روغن، گفت: البته این شرایط به دنبال برخی تنش های روانی به وجود آمده است اما هیچ منطق و دلیلی برای کمبود روغن در کشور وجود ندارد.
وی با تاکید بر ضرورت نظارت و رسیدگی دقیق سازمان پشتیبانی از مصرف کنندگان و سازمان تعزیرات بر بازار و پرونده های تخلفاتی، از استانداران کشور به ویژه استانداران استان های مرزی کشور خواست با رصد و نظارت دقیق، موضوع قاچاق روغن را باتوجه به افزایش قیمت جهانی این محصول در دستور کار خود قرار دهند.
جهانگیری با تاکید بر اهمیت تنظیم بازار شب عید و تامین مایحتاج مردم در روزهای نوروز و ماه مبارک رمضان، به مشکلات مردم در تهیه مرغ با قیمت مصوب اشاره نمود و اظهار داشت: طبق گزارش وزارت جهاد کشاورزی روند تولید این محصول رو به افزایش است و در ایام جاری نیز سعی شده تا میزان عرضه این محصول در میادین میوه و تره بار افزایش یابد، باید با نظارت بیشتر بر نظام تولید و توزیع بازار به یک توازن برسد.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه استانداران در رابطه با قیمت مرغ موظف به همکاری با وزارت صنعت، معدن و تجارت هستند، خواهان مسئولیت و دخالت بیشتر این وزارتخانه در بحث توزیع و خرده فروشی و نظارت در بازار شد.
وی با اشاره به دغدغه و نگرانی رهبر معظم انقلاب از افزایش قیمت میوه، از وزارت صنعت، معدن و تجارت و جهاد کشاورزی بعنوان دستگاه های متولی که وظیفه تعادل بخشی به بازار میوه را دارند خواست تا باتوجه به برنامه ریزی های انجام شده برای تولید، انبار و توزیع میوه، تمام وقت و حتی در تعطیلات نوروز در بازار حضور داشته باشند.
جهانگیری اطلاع رسانی درباره بازارها و اطمینان بخشی به افکار عمومی نسبت به وجود کالاهای اساسی را در کشور در وضعیت موجود موضوعی حائز اهمیت خواند و بر توزیع این کالاها با قیمت مصوب در همه استانها و شهرستان ها اصرار کرد.
معاون اول رئیس جمهوری همین طور از استانداران استان های مرزی خواست تا بوسیله بازارچه های مرزی و با کمک تعاونی های مرزی تسهیلات و شرایط لازم برای واردات کالاهای اساسی و میوه مورد نیاز مردم را فراهم آورند، وزارت خانه های صمت و جهاد کشاورزی هماهنگی و نظارت کنند.
واردات کالاهای اساسی از مرزها آزاد می شود
در این جلسه که وزیر جهاد کشاورزی و معاونان وزارتخانه های صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت بهداشت و درمان پزشکی حضور داشتند مقرر شد؛ واردات کالاهای اساسی که لیست آن بوسیله وزارت صنعت، معدن و تجارت اعلام می شود بوسیله مرزها به کشور آزاد شود.
افزایش تولید داخلی و توزیع گسترده کالاهای اساسی در مراکز خرید توام با نظارت جدی تا اختتام ماه مبارک رمضان و اطلاع رسانی دقیق از میزان ذخایر کالاها و استفاده از ظرفیت رسانه ها به ویژه رسانه ملی برای اطمینان قسمتی از فراوانی کالاهای مورد نیاز مردم از دیگر مصوبات این جلسه بود.
در این جلسه رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به واردات دارو و هماهنگی های انجام شده با بانک مرکزی برای تخصیص ارز مورد نیاز، گزارشی از واردات واکسن کرونا، داروهای خاص و تجهیزات مصرفی بیمارستان ها ارائه و ابراز امیدواری کرد: با تخصیص ارز مورد نیاز بخش دارو در نیمه نخست سال آتی تلاش خواهیم کرد مشکلات در این بخش را به حداقل برسانیم.
مفتح، معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت نیز با ارائه گزارشی درباب ذخایر و واردات روغن و دانه های روغنی از افزایش تولید داخلی آگاهی داد و اظهار داشت: قسمتی از کمبودها در بازار به دلیلهای روانی و احتکار کالا و ترس از انتظار تورمی رخ داده است که تلاش می نماییم به تدریج بازار را با کمک سایر دستگاهها به تعادل برسانیم.
گیلانی پور، معاون وزیر جهاد کشاورزی نیز با اشاره به افزایش میزان جوجه ریزی توسط مرغداران و توزیع دقیق خوراک طیور و نظارت کامل بر کار مرغداران اظهار داشت: هم اکنون در خیلی از استانها بیش از نیاز بازار تولید مرغ داریم و دراین زمینه تمام تلاش خودرا برای پاسخگویی به نیاز مصرف کنندگان به کار خواهیم بست.منبع:

1399/12/17
23:30:59
0.0 / 5
584
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر