نگرانی از طغیان كرونا با ویروس جهش یافته

یازدهم اسفندماه و آخرین خبرهای كرونایی استان ها

یازدهم اسفندماه و آخرین خبرهای كرونایی استان ها

به گزارش سرشیر این روزها که پای کرونای انگلیسی یا نوع جهش یافته این ویروس به کشور باز شده و مواردی از مبتلا شدن و فوتی ناشی از آن در نقاط مختلف استان ها به ثبت رسیده، خطرات انتقال سریع آن از جانب متولیان به کرات اخطار داده می شود اما اینک عادی انگاری، شعله ورتر شدن شیوع آن را زیاد می کند.


کارشناسان از آغاز انتشار کرونا همواره عموم مردم را به رعایت پروتکلهای پیشگیرانه کرونایی از قبیل ماسک زدن صحیح، رعایت فاصله گذاری اجتماعی، شست و شوی منظم دست ها و از همه مهمتر اجتناب از دورهمی تاکید می کنند، اما حالا ورود ویروس جهش یافته در کشور به چالش مهمی تبدیل گشته که مقابله با آن در گرو همکاری و همدلی عموم مردم است.
به عقیده آنان، اگر روند سهل انگاری به همین شکل پیش برود موج چهارم بیماری در فروردین ماه ۱۴۰۰ رخ خواهد داد و این یعنی روزهای سختی در انتظار مردم خواهد بود.
با وجود نشانه هایی از خیز موج چهارم کرونا در خیلی از نقاط کشور و عادی انگاری افرادی از وضعیت انتشار ویروس کرونا و بیم افزایش تعداد بستری شدگان و فوتی های ناشی از شیوع کرونای انگلیسی اما حال خوش دریافت کنندگان واکسن کرونا نوید بخش روزهای خوش قطع زنجیره مبتلا شدن به کرونا است.
در حال حاضر ۱۱ شهرستان قرمز، ۳۲ شهرستان نارنجی، ۲۵۱ شهرستان زرد و ۱۵۴ شهرستان آبی هستند.
شهرهای آبادان، اهواز، بندر ماهشهر، خرمشهر، دزفول، دشت آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوشتر، کارون و هویزه در وضعیت قرمز قرار دارند.

ویروس انگلیسی علت تاخیر تصمیم گیری درباره سفرهای نوروزی
سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا علت تاخیر در تصمیم گیری این ستاد برای سفرهای نوروزی را چرخیدن ویروس انگلیسی کرونا در تمام استان های کشور اعلام نمود و اظهار داشت که تابحال تصمیمی در ستاد برای این مورد اتخاذ نشده است.
دکتر علیرضا رئیسی در حاشیه جلسه ستاد پیشگیری و مقابله با کرونای مازندران در ساری اظهار داشت که از ۲ هفته پیش مبحث سفرهای نوروزی در ستاد ملی کرونا عنوان شد، اما بحث اصلی این است که باتوجه به چرخشی که ویروس انگلیسی در همه مناطق کشور پیدا کرده است، از الان نمی توان برای سفر نوروزی تصمیم گیری کرد.
معاون بهداشت وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی رعایت پروتکلهای بهداشتی در تمامی نقاط کشور توسط مردم و تداوم ثبات در روند کاهشی انتشار کرونا را لازمه تصمیم گیری در باره سفرهای نوروزی دانست و اشاره کرد: اگر مردم و کسبه پروتکلهای بهداشتی را بدرستی رعایت نمایند، می توانیم شب عید و ایام نوروز آرامی داشته باشیم و بر مبنای آن طبق شرایط سفر نوروزی هم داشته باشیم.
وی سفر نوروزی را تنها در ارتباط با شهرهای دارای وضعیت آبی و زرد کرونایی اعلام نمود و توضیح داد: البته طبق مصوبه ستاد ملی کرونا هم اکنون سفر به شهرهای توریست پذیر دارای وضعیت زرد کرونایی همچون شهرهای استان های مازندران، گیلان، گلستان، اصفهان، فارس، بوشهر و خوزستان و همینطور مشهد مقدس ممنوع می باشد.
رئیسی از شهروندان خواست تا مدیریت شده خرید نوروزی را انجام دهند و اظهار داشت: اگر پروتکلهای بهداشتی همزمان با خرید شب عید رعایت نشود، حرکت انتشار کرونا تند می شود و با تغییر رنگ بندی و وضعیت کرونایی کشور، مسافرت های نوروزی هم به صورت کلی ممنوع خواهد شد.
وی در باره سفر به جزایر قشم و کیش هم اظهار داشت که هم اکنون سفر به این مناطق هم در صورت منفی بودن تست کرونای مسافران و گردشگران قابل انجام است.
قید فوریت در تأمین سهمیه خاص واکسیناسیون کرونا برای خوزستان
رییس مجمع نمایندگان خوزستان در مجلس خطاب به رئیس جمهوری اظهار داشت: شرایط خوزستان به لحاظ شیوع بیماری کرونا خاص است بنابراین مجمع نمایندگان استان با ارسال نامه ای به ریاست جمهوری خواهان قید فوریت در تأمین سهمیه خاص برای خوزستان درچارچوب طرح سراسری واکسیناسیون کرونا شد.
سیدکریم حسینی گفت: نمایندگان مجلس خوزستان از رئیس جمهور درخواست سهمیه ویژه واکسن کرونا برای استان را دارند چونکه وضعیت انتشار کرونا در خوزستان، یک جو روانی منفی برای مردم به وجود آورده است.
وی با اعلان اینکه خوزستان باید در اولویت سهمیه واکسن کرونا قرار گیرد اضافه کرد: با توجه به این که همه ۱۱ شهر قرمز کشور در خوزستان هستند ضروریست که برای رفع نگرانی مردم نگاه ویژه تری به این استان شود.
وی با اشاره به اینکه وضعیت شیوع بیماری در استان خوب نیست و ظرفیت تخت های مراکز درمانی تکمیل است اضافه کرد: شرایط خوزستان به لحاظ انتشار کرونا با دیگر استان های کشور متفاوت می باشد و باتوجه به ورود گونه جهش یافته این ویروس به منطقه که دارای قدرت سرایت بیشتری است از رئیس جمهوری تقاضا کردیم که در جهت برون رفت از شرایط موجود، سهمیه خاص واکسن برای خوزستان در نظر گرفته شود.
وضعیت کرونا در استان ها
درباره آخرین وضعیت شیوع ویروس کرونا در استانها از رشت خبر رسیده که معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان گفته به سبب گستردگی خاص و شرایط صعب العبور شهرستان های رودسر و رودبار بعنوان دو شهرستان با وضعیت نارنجی کرونایی، شاهد خوشه هایی از بیماری کووید ۱۹ و انتقال گسترده کرونا در این مناطق هستیم.
دکتر آبتین حیدرزاده اضافه کرد: نوع خاصی از انتقال بیماری را در این دو شهرستان تجربه می نماییم که حالت همه گیری در درون خانواده ها و هم همسایگان آنها رخ می دهد.
وی بیان داشت: برای پیش گیری از قرمز شدن این شهرستان ها مسؤلان در کل ادارات باید سفارش های پیش گیری از انتشار ویروس کرونا را بیشتر رعایت نمایند ضمن اینکه بر رعایت سفارش ها هم نظارت جدی صورت گیرد.
وی افزود: از مردم این ۲ شهرستان هم درخواست می شود ۲ اقدام مهم را انجام دهند نخست اینکه با مشاهده علائم سرماخوردگی بلافاصله به مراکز جامع سلامت فعال در رودبار و رودسر رجوع کنند دیگر اینکه دستورات ارائه شده را دقیق و جدی مراعات نمایند.
تداوم وضعیت پایدار انتشار کرونا در استان اردبیل با جان باختن ۲ نفر مبتلا و بستری شدن ۲۹ بیمار جدید در مراکز درمانی این استان در ۲۴ ساعت گذشته ادامه یافت.
روند آرام نزولی انتشار کرونا در استان اردبیل طی روزهای اخیر ادامه یافت بطوریکه طی یک هفته اخیر آمار بستری روزانه مبتلایان به کووید.۱۹ در این استان فراتر از ۳۰ نفر نبود و مجموع افراد بستری همزمان در مراکز درمانی این استان هم از ۱۸۵ نفر به ۱۶۳ نفر افت کرد.
با وجود وضعیت پایدار شیوع کرونا، مسؤلان حوزه بهداشت و درمان استان اردبیل طی روزهای اخیر وضعیت این استان را در زمینه انتشار کرونا شکننده عنوان کرده و نسبت به شیوع موج چهارم کرونا اخطار داده اند.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی و درمانی استان اردبیل در مصاحبه با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: الان کل استان اردبیل در زمینه انتشار کرونا در وضعیت آبی قرار دارد و هشت شهرستان بیله سوار، سرعین، اصلاندوز، کوثر، نیر، نمین، انگوت و گرمی در وضعیت آبی (وضعیتی بین سفید و زرد) و چهار شهرستان اردبیل، خلخال و مشگین شهر و پارس آباد در این استان در وضعیت زرد قرار دارند.
در کرمانشاه رئیس کمیته اطلاع رسانی ستاد مدیریت کرونا دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه با اشاره به اینکه در شبانه روز گذشته در هر ۲۷ دقیقه یک بیمار جدید کرونایی در بیمارستان های استان بستری شد، اظهار داشت: حالا ۵۰ نفر از بیماران بستری با حال نامساعد در بخش های ویژه بستری هستند.
«مهدی محمدی» اضافه کرد: تعداد هفت نفر از بیماران با حال وخیم و به دستگاه تنفس مصنوعی وصل هستند.
وی با اعلان اینکه حدودا یک سوم بیماران در شهرستان های استان بستری هستند، اظهار داشت: بیمارستان های فارابی با ۳۱ بیمار کرونایی و بیمارستان گلستان با ۲۷ بیمار کرونایی بیشترین تعداد موارد بستری بیمار در استان را دارند.
او اظهار داشت: بیشترین موارد بستری بیماران کرونایی در شهرستان ها در ارتباط با بیمارستان اسلام آباد غرب است.
محمدی در ادامه اضافه کرد: شهرستان های پاوه، کنگاور، سنقر و کلیایی، هرسین، اسلام آبادغرب، سرپل ذهاب و صحنه الان در وضعیت زرد قرار دارند.
به گفته وی، شهرستان های ثلاث باباجانی، دالاهو، قصرشیرین، کرمانشاه، گیلانغرب، جوانرود و روانسر هم آبی است.
خبر دیگر اینکه رئیس دانشکده علوم پزشکی خمین از ۲.۵ برابر شدن شمار بیماران بستری مبتلا به کووید۱۹ در این شهرستان در بهمن نسبت به ماه پیش از آن اطلاع داد و اظهار داشت: این افزایش نشان میدهد که زنگ خطر خیز چهارم کرونا در این شهرستان به صدا در آمده است.
دکتر «مجتبی دیده دار» اضافه کرد: ۱۱ بیماری مبتلا به کووید ۱۹ در دیماه سالجاری در بیمارستان این شهر بستری بوده اند که این رقم در بهمن به ۲۵ نفر افزاییش یافته است.
وی بر رعایت دقیق ضوابط بهداشتی در همه سنین تاکید و افزود: در بهمن ماه در گروه سنی زیر ۱۰ سال ۲ بیمار مبتلا کووید۱۹ در شهرستان شناسایی و کمترین سن بیمار به پنج سال رسیده است.
وی با اعلان اینکه میانه سن مبتلایان به بیماری کووید۱۹ در خمین به ۴۵ سال رسیده، گفت: بررسی آمارها نشان میدهد میانه سنی مبتلایان به کرونا در بهمن ماه ۲ سال کاهش یافته و بیشتر مبتلایان در گروه سنی ۳۰تا ۳۹ سال بوده است. شهرستان خمین واقع در جنوب استان مرکزی، در رنگ بندی وضعیت کرونا نارنجی(پر خطر) است.
از سوی دیگر رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زاهدان و عضو ستاد کرونا سیستان و بلوچستان اظهار داشت: با افزوده شدن هشت کرونایی دیگر در استان شمار مبتلایان به این ویروس به ۲۷ هزار و ۸۰۳ نفر رسید.
دکتر محمد هاشمی شهری اظهارداشت: هم اینک ۷۲ بیمار با علائم تنفسی در بیمارستان های سیستان و بلوچستان بستری هستند. همینطور ۱۲ بیمار کرونایی در بیمارستان های سیستان و بلوچستان تحت درمان قرار دارند.
رییس دانشگاه علوم پزشکی زاهدان اظهار داشت: شمار درگذشتگان این ویروس در سیستان و بلوچستان تا کنون به یکهزار و ۱۶۶ نفر رسیده است.
خبر خوب دیگر اینکه در مرحله اول اجرای این طرح ۵۰ نفر از پزشکان، پرستاران و پرسنل خط مقدم مبارزه با بیماری کووید ۱۹ در جزیره کیش واکسینه می شوند.
در اولین مرحله تزریق واکسن کرونا در استان هرمزگان هم ۸۰ دوز واکسن در بندرعباس و میناب به کادر درمان تزریق شد.
به قول معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان در مرحله دوم این طرح، دو هزار و ۲۰۰ نفر در استان ضد بیماری کرونا واکسینه می شوند.
علاوه بر کادر بهداشت و درمان، نیروهای مرکز فوریت های پزشکی، ایثارگران و سالمندان تحت پوشش بهزیستی، بهورزان، کارکنان شاغل در مراکز ۱۶ ساعته و کارشناسان بهداشت محیط ناظر بر دفن اجساد، در اولویت دریافت واکسن قرار دارند.
همچنین عباسعلی درستی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی با اشاره به تثبیت انتشار کرونا ویروس در آذربایجان شرقی اعلام نمود: شیوع بیماری کرونا در استان در هفته های اخیر شرایط پایداری داشته است. آمار بستری و فوتی های ناشی از کرونا در آذربایجان شرقی افزایش ندارد.
وی اشاره کرد: مشاهده نوع جهش یافته ویروس کرونا (انگلیسی) در چند شهرستان آذربایجان شرقی در ایام گذشته نگران کننده است و اگر مردم در هفته های آتی دستورالعمل های کرونایی را بطور جدی رعایت نکنند، با تهدید کرونای انگلیسی مواجه خواهیم بود.
در روزهای گذشته ۱۲ مورد از مبتلا شدن به نوع جهش یافته ویروس کرونا، معروف به «کرونای انگلیسی» در شهرستان های تبریز، شبستر، اهر و مرند در آذربایجان شرقی گزارش شده است.
خبر دیگر اینکه دومین محموله واکسن کرونا با سهمیه ۶۴۰ دُز برای سه گروه هدف به خراسان جنوبی رسید و مرحله دوم واکسیناسیون کرونا در این استان شروع شد.
محمد دهقانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی بیرجند اضافه کرد: در این مرحله علاوه بر کادر درمان ۲۴۵ دز برای مراکز سالمندان زیر مجموعه بهزیستی همینطور بنیاد شهید و امور ایثارگران خراسان جنوبی در نظر گرفته شده است.
وی درباره وضعیت شیوع ویروس کرونا در خراسان جنوبی گفت: روند کاهشی واضحی را در استان نداریم و در ایام گذشته روند ثابتی داشته ایم که از حدی پایین تر نرفتیم؛ نمونه ها ادامه دارد اما نوسان مختصر قابل توجه نیست و امیدواریم موارد افزایش پیدا نکند.
دهقانی اضافه کرد: در شبانه روز گذشته ۳۲ آزمایش پی سی آر انجام شد که ۱۲ مورد مثبت و ۴۰۲ تست سریع بوده که از این تعداد ۳۲ بیمار جدید شناسایی شدند.
وی اظهار داشت: آمار مبتلایان به کرونای انگلیسی در استان به ۱۵ نفر بالا رفته که ۱۳ مورد در ارتباط با شهرستان بیرجند و ۲ مورد در ارتباط با شهرستان قاینات بوده است.
همچنین رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز اعلام نمود که ۲۸ بیمار بدحال کووید ۱۹ طی روز گذشته تا بامداد امروز دوشنبه در بیمارستان های استان پذیرش و به تخت های مراقبت ویژه انتقال یافتند.
دکتر محمد فتحی اظهار داشت: حالا ۲۸۳ بیمار کووید ۱۹ در بیمارستان های استان البرز تحت مراقبت درمانی قرار دارند. مجموع کل بستری شدگان کووید ۱۹ از آغاز انتشار کرونا تا به امروز در استان البرز ۳۱ هزار و ۹۱۸ نفر ثبت شده است.
خبر دیگر از لرستان اینکه معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی لرستان اعلام نمود: تابحال یک هزار و ۳۴۹ نفر از مردم این استان به سبب مبتلا شدن به کرونا جان خویش را از دست داده اند.
مریم کوشکی با اعلان اینکه کرونای انگلیسی پشت دروازه های لرستان قرار دارد و الان ۲۱۰ بیمار مبتلا و مشکوک به کرونا در بیمارستان استان بستری هستند افزود: مردم استان با دوری از تجمعات، دورهمی و رعایت پروتکلهای بهداشتی از خود و فرزندانشان مراقبت کنند.
وی تصریح کرد: با ادامه روند موجود، احتمال بازگشت استان به شرایط نارنجی طی هفته های آتی محتمل است که افزایش تعداد مبتلایان و مرگ و میر را به دنبال خواهد داشت.
براساس اعلام معاونت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و ستاد استانی شهرستان های خرم آباد، بروجرد، الیگودرز، کوهدشت، پلدختر، دلفان و سلسله، دورود و ازنا در وضعیت زرد و رومشکان و چگنی در وضعیت آبی انتشار کرونا قرار دارند.
از سنندج خبر رسیده که معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان اعلام کرد: نتیجه آزمایش یک نفر از سه بیمار مشکوک مبتلا به کرونا جهش یافته( انگلیسی) در استان که به تهران ارسال شده بود، مثبت اعلام گردید.
دکتر ابراهیم قادری گفت: نمونه آزمایش ۲ نفر مشکوک دیگری در حال بررسی قرار دارد و هم اکنون وضعیت عمومی بیماری که نتجیه آزمایش وی مثبت اعلام شده، خوب است.
وی اضافه کرد: افراد در تماس نزدیک با این بیماران شناسایی و در حال انجام تست کرونا از آنها هستیم و تعدادی بیمار مشکوک دیگر به این نوع از ویروس جهش یافته در استان شناسایی شده است.
به گفته وی هم اکنون استان از لحاظ مبتلا شدن به کرونا در وضعیت باثباتی به سر می برد که در بعضی روزها شاهد افزایشهای نگران کننده ای در بعضی شهرستانها همچون سنندج هستیم و اگر مردم رعایت نکنند، روزهای سختی در پیش خواهیم داشت.
همچنین امروز سرپرست فرمانداری ایذه از تکمیل ظرفیت بخش های آی سی یو و داخلی ویژه بیماران کرونایی در بیمارستان شهدای این شهرستان اطلاع داد.
حسن نبوتی گفت: بیمارستان شهدا تنها بیمارستان ایذه است که ۲ بخش مراقبت های ویژه و داخلی برای بیماران کرونایی در آن وجود دارد. متاسفانه با افزایش انتشار کرونا در ایذه، تمام ظرفیت این ۲ بخش تکمیل شده است و دیگر جایی برای بستری بیماران وجود ندارد.
خبر دیگر اینکه رئیس دانشکده علوم پزشکی آبادان اظهار داشت: نمونه گیری تست کووید ۱۹ در شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان به منظور شناسایی سریع بیماران و قطع زنجیره انتقال ویروس کرونا افزایش یافت.
بنا بر اعلام دانشکده علوم پزشکی آبادان باتوجه به قرمز شدن وضعیت شهرهای آبادان، خرمشهر و شادگان با پیگیری از راه وزارت بهداشت، کیت تشخیص کرونای جهش یافته انگلیسی در اختیار دانشکده علوم پزشکی آبادان قرار گرفته است.
آزمایشگاه مولکولی تست کووید ۱۹ که با اعتبار ۱۴ میلیارد ریال اردیبهشت سال جاری با مشارکت دانشکده علوم پزشکی آبادان و سازمان منطقه آزاد به بهره برداری رسید امکان انجام ۲۰۰ تست سریع ویروس کرونا در جنوب غرب خوزستان را دارد.
آزمایشگاه مولکولی "کرونا" دانشکده علوم پزشکی آبادان برای عرضه خدمات به بیماران منطقه آزاد اروند و شهرستان های آبادان، خرمشهر و شادگان به راه افتاده است.
۱۱ شهرستان در استان خوزستان در وضعیت قرمز کرونا قرار دارند و مواردی از ویروس جهش یافته انگلیسی در چند شهرستان خوزستان تایید شده است.
افزایش محدودیت کرونایی در استان ها
به گفته مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد عرضه آزمایش پی. سی. آر برای تمامی مسافران مسیر پروازی مشهد- آبادان و مشهد- اهواز الزامی و الزامی شد.
حسن جعفری اضافه کرد: باتوجه به وضعیت قرمز اهواز و آبادان از لحاظ انتشار ویروس کرونا، تمهیدات ویژه ای در این راه پروازی اندیشیده شده است.
وی افزود: مسافران از مقصد اهواز و آبادان با عرضه آزمایش به مشهد سفر می کنند و از مسیر مشهد به این ۲ مقصد هم از ۱۶ اسفند ماه عرضه تست پی. سی. آر الزامی شده است.
مدیر روابط عمومی فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد اظهار داشت: این آزمایش فقط تا ۷۲ ساعت پیش از پرواز باید صورت گیرد و پیش از آن اعتبار ندارد.
در حالت عادی و قبل از انتشار کرونا روزانه ۴۰ هزار مسافر ازطریق فرودگاه بین المللی شهید هاشمی نژاد مشهد جابه جا می شدند و به طور متوسط روزانه ۱۸۰ پرواز و در زمان اوج مسافرت ها تا ۲۵۰ پرواز ورودی و خروجی در آن انجام می شد.
براساس آخرین آمار وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی ۱۱ شهرستان کشور در وضعیت قرمز، ۳۲ شهرستان در وضعیت نارنجی، ۲۵۱ شهرستان در وضعیت زرد و ۱۵۴ شهرستان در وضعیت آبی شیوع ویروس کرونا قرار دارند.
در همین رابطه معاون حمل و نقل اداره کل راهداری و حمل و نقل جاده ای چهارمحال و بختیاری اظهار داشت: باتوجه به شناسایی مواردی از مبتلا شدن به ویروس جهش یافته کرونا و لزوم انجام اقدامات پیشگیرانه، روند فعالیت ناوگان حمل و نقل بار و مسافر در استان با نظارت بیشتری همراه شده است.
حسین مالکی اضافه کرد: باآنکه از ماه های ابتدایی انتشار کرونا در استان روند نظارت بر فعالیت پایانه ها و ناوگان حمل و نقل عمومی برون استانی در دستور کار قرار گرفت اما با انتشار ویروس جهش یافته انگلیسی این اقدامات تشدید می شود و مقرر شده است یک گروه از مرکز بهداشت در محل پایانه ها مستقر شود.
مالکی همینطور از بسته شدن سالن های انتظار ناوگان حمل بار اطلاع داد و اظهار داشت: به منظور پیشگیری از تجمع رانندگان در سالن انتظار، علاوه بر تعطیل کردن سالن، ساعت اعلام بار رانندگان به صورت مجازی انجام می گیرد و از راه بلندگو در سطح محوطه نوبت دهی رانندگان اعلام می شود.
همچنین رئیس شبکه بهداشت و درمان پلدشت با اشاره به اینکه این شهرستان در وضعیت آبی کرونا قرار دارد، اظهار داشت: در چارچوب اجرای مصوبات ستاد کرونا، ۲ تالار پذیرایی به سبب رعایت نکردن پروتکلهای بهداشتی در این شهرستان پلمب شد.
دکتر مهدی شاهی گفت: باتوجه به افزایش شدید آمار مبتلایان به ویروس کرونا در شهرستان پلدشت، نیاز است محدودیت ها و پروتکلهای بهداشتی بیشتر از این رعایت شود.
وی اضافه کرد: در چارچوب اجرای مصوبات ستاد کرونا، ۲ تالار پذیرایی متخلف در این شهرستان پلمب و مدیران تالارها به همراه میزبانان مراسم به مراجع قضایی عرضه شدند.
از زنجان خبر رسیده که استاندار زنجان اعلام نمود: این استان باتوجه به شرایط کرونایی کنونی در نوروز ۱۴۰۰ پذیرای هیچ مسافری نیست و دستگاههای اجرایی هم به هیچ عنوان حق پذیرش میهمان را ندارند.
فتح الله حقیقی با تاکید بر اینکه در هفته سوم اسفند سایت ویژه برای تردد مسافران در استان راه اندازی شود، اضافه کرد: این افراد بعد از ثبت نام باید پی سی آر منفی ۴۸ ساعت پیش از سفر را داشته باشند، در غیر اینصورت تست به قیمت تمام شده از آنها انجام می گیرد و در صورت مثبت بودن از استان خارج خواهند شد.
وی افزود: هتل ها، مسافرخانه ها و اماکن وظیفه دارند غیر از شرایط یاد شده مسافر پذیرش نکنند و اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری پاسخگو بوده و بر این مبنا بهداشت استان دراین زمینه توجیهات لازم را انجام خواهد داد.
خبر دیگر اینکه رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفته که شرط تردد هوایی مسافران از خوزستان انجام تست سریع تشخیص کروناست که انجام آن هم کاملا مجانی است.
دکتر فرهاد ابول نژادیان گفت: به جهت اینکه ویروس به سایر نقاط کشور منتشر نشود مصوب شده افرادی که از راه پرواز، قصد خروج از استان را دارند باید ۲۴ تا ۴۸ ساعت پیش از سفر به مراکز بهداشتی ما مراجعه نموده و تست سریع انجام دهند و هیچ الزامی به انجام تست pcr نیست.
وی اضافه کرد: اگر فردی علایم بیماری را داشت یا همکاران ما در فرودگاه تشخیص دادند که او حتما باید تست pcr انجام دهد، هیچ الزامی به پرداخت هزینه سه میلیون ریالی نخواهد داشت، این افراد می توانند به مراکز بهداشتی مراجعه نموده و با عرضه نسخه پزشک تست pcr انجام دهند.
وی اضافه کرد: بار رفتن به بیمارستان های استان به خصوص در شهرهای اهواز، ماهشهر، دشت آزادگان، شوشتر و دزفول در ایام اخیر زیادتر شده تا حدی که بیمارستان های ما تحت فشار هستند.
گزارش های کرونایی استان ها
شیرینی همبستگی مردم کرمان در ایام تلخ کرونا
طاقت بیار و مرد باش
پیشروی کرونای انگلیسی در اصفهان و ضرورت نظارت ها و رعایت های بهداشتی
سفرهای نوروزی با دغدغه کرونا به مازندران
رنگ رخساره خبر می دهد از پیکِ شیوع

تلفات کرونا باز هم ۳ رقمی شد/۱۰۸ نفر دیگر جان باختند
سخنگوی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: تابحال یک میلیون و ۶۳۹ هزار و ۶۷۹ نفر در کشور به صورت قطعی به ویروس کرونا مبتلا شده و با فوت ۱۰۸ نفر از بیماران مبتلا به کرونا در ۲۴ ساعت گذشته، تعداد جان باختگان کرونا در کشور به ۶۰ هزار و ۱۸۱ نفر رسیده است.
سیما سادات لاری روز دوشنبه درباره آخرین آمار مبتلایان قطعی به ویروس کرونا و موارد فوت ناشی از مبتلا شدن به کووید ۱۹ در کشور بیان نمود: از روز گذشته تا امروز ۱۱ اسفند ۱۳۹۹ و بر مبنای معیارهای قطعی تشخیصی، ۸ هزار و ۵۱۰ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی شد که ۸۱۲ نفر از آنها بستری شدند. با این حساب، مجموع بیماران کووید۱۹ در کشور به یک میلیون و ۶۳۹ هزار و ۶۷۹ نفر رسید.
وی افزود: متاسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، ۱۰۸ بیمار کووید۱۹ جان خویش را از دست دادند و مجموع جان باختگان این بیماری به ۶۰ هزار و ۱۸۱ نفر رسید.
لاری اظهار داشت: خوشبختانه تا کنون یک میلیون و ۳۹۹ هزار و ۹۳۴ نفر از بیماران، بهبود یافته و یا از بیمارستان ها ترخیص شده اند. سه هزار و ۷۲۷ نفر از بیماران مبتلا به کووید۱۹ در بخش های مراقبت های ویژه بیمارستان ها تحت مراقبت قرار دارند.
معاون وزیر بهداشت اضافه کرد: تا کنون ۱۰ میلیون و ۹۱۲ هزار و ۴۰۹ آزمایش تشخیص کووید۱۹ در کشور انجام شده است.
رعایت پروتکلهای بهداشتی برای مقابله با کرونای جهش یافته
لاری اظهار داشت: ویروس جهش یافته کرونا انگلیسی که حالا در خیلی از استان های کشور در حال گردش است، چندین برابر ویروس قبلی قدرت سرایت دارد. مهم ترین سد مقابله با ویروس جهش یافته تشدید رعایت پروتکلهای بهداشتی، استفاده جدی تر از ماسک، پرهیز از ترددهای غیر ضروری و محدود شدن جمع های خانوادگی است.
منبع:

1399/12/11
19:52:27
0.0 / 5
889
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر