جهانپور:

مصونیت واكسن های كرونا موقتی است

مصونیت واكسن های كرونا موقتی است

به گزارش سرشیر رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار داشت: هنوز برای قضاوت درباره مدت زمان ایمنی زایی و مصونیت بعد از تزریق واکسن های کرونا زود است اما در مورد همه واکسن های موجود در دنیا مدت زمان بیش از هفت یا هشت ماه مصونیت پیش بینی نمی گردد.


کیانوش جهانپور روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پاسخ به این پرسش که واکسن های کرونا چند مدت ایمنی و مصونیت ایجاد می کنند، اضافه کرد: در مورد همه واکسن های کرونا موجود در دنیا تصور ایمنی و مصونیت بیش از چند ماه وجود ندارد البته قضاوت در این مورد هنوز زود است و نمی توان اظهار نظر قطعی در این مورد داشت.
وی توضیح داد: یک نوع ایمنی هومورال داریم که برمبنای وجود آنتی بادی های خنثی کننده است و یک نوع ایمنی سلولی داریم قاعدتا در مورد کووید۱۹ ایمنی همورال مثلا پس از تزریق واکسن چند ماه پیش بینی می شود و ایمنی سلولی نیز بیش از هفت تا هشت ماه پیش بینی نمی گردد. البته واکسن های کرونا همگی در یکی دو ماه اخیر تزریق شده اند و هیچ مطالعه ای در مورد مدت زمانی ایمنی زایی آنها هنوز انجام نشده و الان هیچ کس نمی تواند اظهار نظر قطعی درباره مدت زمان ایمنی زایی این واکسن ها داشته باشد.
سخنگوی سازمان غذا و دارو اظهار داشت: همه پیش بینی ها درباره مدت زمان مصونیت و ایمنی زایی واکسن های کرونا در حد حدس و گمان است. امیدواریم حداقل واکسن اسپوتنیک وی روسیه که یکی از بهترین واکسن های دنیاست و میزان اثربخشی و ایمنی زایی آن حتی برای افراد بالای ۶۵ سال حدود ۹۲ درصد برآورد شده و سایر واکسن هایی که وزارت بهداشت تایید کرده و به آنها مجوز مصرف اضطراری داده، مدت زمان قابل توجهی ایمنی ایجاد کنند. اما ممکنست برای ادامه ایمنی زایی این واکسن ها به دوز یادآور نیاز باشد.
جهانپور قبل از این به خبرنگار ایرنا اظهار داشته بود: فقط واکسن هایی به کشور وارد می شوند که از کمیسیون تشخیص صلاحیت دارو و مواد بیولوژیک سازمان غذا و دارو مجوز داشته باشند.
به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، سازمان غذا و دارو تا حالا برای پنج واکسن خارجی مجوز مصرف اضطراری صادر کرده است، نخستین آنها واکسن اسپوتنیک وی بود که تا حالا دو محموله این واکسن شامل یک محموله ۲۰ هزار تایی و یک محموله ۱۰۰ هزار تایی وارد کشور شده است. پس از آن مجوز مصرف اضطراری برای سه واکسن دیگر شامل واکسن کوواکسین ساخت موسسه باهارات بیوتک هند، واکسن آسترازنکا - آکسفورد تولیدی R-pharm روسیه و واکسن آسترازنکا - آکسفورد ساخت شرکت SKBio کره جنوبی را صادر کرد.
آخرین واکسن خارجی که سازمان غذا و دارو برای آن مجوز مصرف اضطراری در ایران صادر کرده، واکسن شرکت سینوفارم چین است. سازمان غذا و دارو چهارم اسفند مجوز ورود و مصرف اضطراری مشروط واکسن BBIBP-corV ساخت شرکت سینوفارم چین را صادر کرد تا سبد خرید مستقیم واکسن کرونا در کشور از پنج منبع خارجی مشخص شود. مقرر است هفته آتی ۲۵۰ هزار دوز از این واکسن چینی نیز وارد کشور شود. علاوه بر کوشش برای تولید واکسن کرونا در کشور که بگفته وزیر بهداشت بهار سال آینده وارد بازار می شود. واردات حدود ۱۶.۸ میلیون واکسن از سبد کوواکس نیز مقرر است در بهار سال آینده به کشور صورت گیرد.
واکسیناسیون کرونا در ایران همزمان با دهه فجر و از روز ۲۱ بهمن با واکسیناسیون حدود ۱۰ هزار نفر از کادر درمان با اولویت کارکنان بخش های آی سی یو آغاز شد. پس از آن برمبنای اعلام وزیر بهداشت، واکسیناسیون حدود ۱۰۰ هزار نفر از کادر درمان از هفته گذشته در مرحله دوم واکسیناسیون آغاز شد که البته در این مرحله مقرر است علاوه بر کادر درمان گروه های لطمه پذیر دیگری همچون سالمندان، معلولان و جانبازان نیز مشمول این واکسیناسیون قرار گیرند. به همین دلیل واکسیناسیون سالمندان نیز از روز پنجشنبه هفتم اسفند با حضور وزیر بهداشت در آسایشگاه سالمندان کهریزک آغاز شد.
منبع:

1399/12/08
15:32:05
0.0 / 5
616
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر