قرارگاه مبارزه با سالك در دامغان فعال شد

قرارگاه مبارزه با سالك در دامغان فعال شد

به گزارش سرشیر ایرنا- رئیس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی استان سمنان اظهار داشت: قرارگاه مبارزه با سالک بمنظور پیش گیری از ابتلای بیشتر مردم در دامغان با محوریت فرماندار به وجود آمد که باید همه مسئولان مربوطه در بستر این قرارگاه اقدام های لازم را دنبال کنند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، نوید دانایی روز دوشنبه در نشست بررسی مشکلات بهداشت و درمان دامغان در سالن همایش های دانشگاه دامغان اضافه کرد: سالک بعنوان یک بیماری و زخم دردناک، از بیش از یک دهه گذشته وارد دامغان شد و هرساله سطح بیماری توسعه می یابد که باید اقدام های مقابله ای با جدیت دنبال شود.
وی افزود: در زمینه پیش گیری از بیماری سالک و از بین بردن عامل های شکل گیری این بیماری، مشارکت آحاد مردم کافی نیست و باید افزایش یابد برای اینکه مشکل اصلی مقابله دراین بخش است.
دانایی افزود: الگوی موفق طرح شهید سلیمانی در بحث کرونا که با موفقیت، همراهی و همکاری همراه بود، تجربه ای بسیار عالی است که باید این الگو در بحث سالک نیز دنبال شود.
وی اشاره کرد: دستگاه های اجرائی درکنار بسیج و مردم قرارگاه مبارزه با سالک را پیگیری و اقدام منسجم را دنبال می کنند که در امتداد این قرارگاه و فرماندهی واحد، امید است شاهد مشارکت آحاد مردم و نظارت بر مسئولان مربوطه در این پروسه باشیم.
دانایی گفت: اقدام های مراقبتی، نظارتی و حمایتی، سه مولفه مهمست که در زمینه سالک دنبال می شود.
وی اضافه کرد: اقدام های مراقبتی مشتمل بر مقابله با جونده، پشه و آموزش به مردم، اقدام های حمایتی برای رعایت بهداشت عمومی و مقابله با گسترش، اقدام های نظارتی شامل نظارت بر روند فعالیت سازمان ها و نهادهای مربوطه با ریاست فرماندار و تهیه چک فهرست نظارت، از برنامه های پیش رو است.
دانایی بیان کرد: باتوجه به فراهم بودن شرایط وجود مولفه های شکل گیری سالک، نمی توان این بیماری را به صورت کامل ریشه کن کرد اما می توانیم با برنامه ریزی های سالانه، روند افزایش را مهار نماییم.
رییس دانشگاه علوم پزشکی سمنان اشاره کرد: وجود بیماری سالک مساله ای دردناک برای جامعه و مقابله با آن جزو اولویت های شهرستان دامغان و استان سمنان است و تلاش می شود تا با فعالیت و پیگیری، محدوده بیماری کنترل و تعداد مبتلایان سال آینده کم شود.
به گزارش سرشیر به نقل از ایرنا، سالک یک بیماری پوستی انگلی و مشترک بین انسان و حیوان است که در اثر گزش پشه خاکی ماده و انتقال انگل سالک ایجاد و اغلب به شکل یک زخم دیده می شود.
بیماری سالک تا حالا در بیش از ۱۷ استان و ۸۸ شهرستان کشور مشاهده شده است. شیوع بیماری سالک در ایران به ازای هر ۱۰۰ هزار نفر، حدود ۳۰ نفر است که این تعداد از میانگین دنیا بالاتر است.
دامغان یکی از کانون های بیماری سالک در استان سمنان است.
منبع:

1399/12/04
13:49:28
0.0 / 5
830
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , پزشك , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر