فاز نهایی مركز جامع سلول های بنیادی و پزشكی بازساختی گشایش یافت

ستاری: محصول ایران ساخت درمان سرطان به بازار خواهد آمد و كشور را از واردات بی نیاز می كند

ستاری: محصول ایران ساخت درمان سرطان به بازار خواهد آمد و كشور را از واردات بی نیاز می كند

سرشیر: مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با حضور معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری افتتاح شد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با استقرار شتابدهنده ها، هسته های نوآور، آزمایشگاه های تخصصی و ارائه خدمات آموزشی زمینه را برای توسعه فناوری ها، تجاری سازی محصولات و خدمات این حوزه فراهم می آورد. در این مرکز، ۵ شتابدهنده پزشکی بازساختی ترمیم آوا، یس ژن یار، بومیکس، پرسیس ژن پار و لیوژن فارمد مستقر هستند.
الگوی موفق دانشگاه ها در تامین نیازهای فناورانه
سورنا ستاری، معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در مراسم افتتاح مجموعه شتاب دهنده ها، اتاق های تمیز و رونمایی از محصولات دانش بنیان مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی با اشاره به پیشرفت کشورمان در این عرصه با خلاقیت جوانان دانش آموخته اظهار داشت: دستاورد فعالان مستقر در این مرکز، نمونه ای کم نظیر و به مثابه الگوی دیگر دانشگاه ها برای پشتیبانی از ایده های نوآورانه دانشگاهیان و حرکت پرشتاب در این راه است.
ستاری با اشاره به نقش دانشگاه ها در تبدیل ایده های نوآورانه به محصول یا خدمت دانش بنیان، اضافه کرد: دانشگاه ها می توانند با کمک به زایش محصول از ایده های دانشگاهیان، زیست بوم نوآوری را توسعه دهند و زمینه ساز پیشرفت شوند. خوشبختانه این زیست بوم در حوزه سلول های بنیادی به رشد و بلوغ قابل توجهی رسیده است.
معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری با اشاره به اینکه مراکز نوآوری و شتابدهنده های کسب وکار، زایشگاه خلق محصول دانش بنیان و ثروت زا هستند، افزود: به کمک این مراکز که زایشگاه شرکتها هستند، جوانانی که ایده نوآورانه دارند، بعد از مدتی با ایجاد شرکت دانش بنیان خود به اشتغال و ارزش افزوده می رسند و ضمن آن که نیازی از جامعه را تامین می کنند، به دانشگاه سود می رسانند.
تحول در درمان سرطان به کمک محصول ایران ساخت
رئیس ستاد توسعه علوم و فناوری سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی، با اشاره به تولید محصول دانش بنیان ایران ساخت در درمان سرطان، اضافه کرد: کار بزرگی در حوزه درمان سرطان انجام شده است و اولین کار تی سل کشور مراحل تست حیوانی را با نتیجه های خوبی پشت سر می گذارد و در صورت موفقیت در فاز انسانی وارد بازار خواهد شد.
ستاری، از تولید این محصول دانش بنیان برای اولین بار در کشور همگام با اندک کشورهای پیشرفته فعال در این عرصه گفت و افزود: این محصول ایران ساخت درمان یک بیمار را که بیش از ۴۰۰هزار تا چند میلیون دلار هزینه دارد، به میزان قابل توجهی می کاهد و با بی نیاز کردن کشور از واردات، حافظ سرمایه های کشور می شود و در حوزه درمان بیماران سرطان تحولی به وجود می آورد.
وی با اشاره به نقش پررنگ شتاب دهنده ها و سرمایه گذاران بخش خصوصی در تامین درآمد از ایده های نوآورانه، بیان کرد: بیش از ۲۰۰ شرکت دانش بنیان از جمع بیش از ۵ هزار و ۷۰۰ شرکت دانش بنیان کشور در حوزه سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی فعال می باشند. این که خیلی از اولویت های فناورانه کشور در حوزه های گوناگون به دست شرکت های دانش بنیان تامین می شود، نشان دهنده جایگاه و اهمیت این کسب وکارها است.
ستاری، به رونمایی بیش از ۳۰ محصول دانش بنیان جدید و پیشرفته حوزه پزشکی در این مراسم اشاره نمود و اضافه کرد: تعدادی از محصولات رونمایی شده در دنیا هم جدید هستند یا حتی تجاری نشده اند. با تولید این محصولات فناورانه کارهای بزرگی انجام شد و ایجاد این زیست بوم در دانشگاه و اطراف آن برای ایجاد تحول های بزرگ باارزش و قابل قدردانی است.
رئیس بنیاد ملی نخبگان، این شرکتها را بستری برای جذب استعدادهای برتر و نخبگان ایرانی غیر مقیم دانست و اظهار داشت: این مراکز بستری برای جذب نخبه ها هستند. حالا نیز برخی از نخبگان بازگشته به کشور، در شتابدهنده های این مرکز نوآوری، تجاری سازی ایده یا محصول نوآورانه خودرا دنبال می کنند. به زودی با ورود این محصولات به بازار تحول های جدی را در حوزه پزشکی و سلامت شاهد خواهیم بود.
در ادامه این مراسم ضمن رونمایی از اتاق تمیز و مجموعه شتابدهنده های مرکز جامع سلول های بنیادی، از محصولات دانش بنیان مستقر رونمایی گردید.
محلول های مورد استفاده در درمان ناباروری، سنتز مواد سنجش سمیت سلولی، کیت های استخراج دی ان ای و آران ای بر پایه نانوذرات مغناطیسی و اولین ربات اسیدهای نوکلئیک همچون محصولات دانش بنیانی بودند که در مرکز جامع سلول های بنیادی و پزشکی بازساختی رونمایی شدند.


سربلندی حوزه پزشکی در آزمون محدودیت ها
همین طور در بخش دیگری از این مراسم، عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به فعالیت فعالان فناور و دانشگاهی در تولید محصولات دانش بنیان پیشرفته، اظهار داشت: دانشگاه علوم پزشکی در تولید محصولات دانش بنیان و فناور گام برمی دارد و مرکز جامع سلول های بنیادی تلاش می کند به حل با اهمیت ترین نیازها و اولویت های فناورانه کشور بپردازد.
وی همین طور بیان کرد: کار معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و انگیزه بالای شخص معاون علمی و فناوری رئیس جمهوری در پشتیبانی از ایده های نوآورانه و دانش بنیان بسیار اثربخش و کارآمد بوده است.
فرآورده درمانی ایران ساخت مقابل بیماری سرطان
یکی از فناوری های ایران ساخت رونمایی شده در مرکز جامع سلول های بنیادی، فناوری کار تی سل تراپی که توسط یکی از شرکت های دانش بنیان بومی سازی شده است، وارد فاز مطالعات حیوانی شد. این محصول ایران ساخت در اتاق تمیز مرکز جامع سلول های بنیادی به تولید می رسد.
شرکت دانش بنیان تولیدکننده این محصول از سال ۹۸ در مرکز جامع سلول های بنیادی، مستقر شده و کارآزمایی بالینی را در این مرکز با حمایت ستاد توسعه فناوری سلول های بنیادی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری آغاز نموده است.
کار تی سل تراپی روشی است که درمان در آن بر پایه سلول های بدن بیمار و تولید پادتن انجام می شود. سلول های مهندسی و دست وزی شده، در بدن بیماران قرار داده شده و در مقابله با سلول های سرطانی با دقت بالایی عمل می کند.
حدود ۸.۳ میلیارد دلار گردش مالی این حوزه است و ۹۰ شرکت و ۱۶۰ مرکز در آمریکا ارائه دهنده فناوری کارتی سل تراپی هستند و موفقیت ایران در دستیابی به این محصول ایران ساخت، کشورمان را در جمع معدود دارندگان فناوری کار تی سل تراپی قرار می دهد. نتایج فاز حیوانی کارآمد بوده و نتایج مثبتی را در درمان موش های سرطانی نشان داده است.
برمبنای اعلام معاونت علمی ریاست جمهوری، این محصول دانش بنیان ایران ساخت با سرمایه گذاری ۸۵ میلیارد تومانی بخش خصوصی انجام شده است و در صورت تولید، زمینه کاهش هزینه های بیمار و جلوگیری خروج ارز خواهد شد.
منبع:

1399/11/20
21:48:40
0.0 / 5
669
تگهای خبر: آموزش , بیماران , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر