كنترل HIV در بحبوحه كرونا به روایت وزیر بهداشت

كنترل HIV در بحبوحه كرونا به روایت وزیر بهداشت

وزیر بهداشت ضمن اشاره به بحران كرونا، اظهار داشت: بعنوان وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران متعهد می شوم، اجازه ندهم كوچكترین توقفی در ارائه خدمات مربوط به اچ آی وی و كیفیت و كمیت آنها در كشور رخ دهد.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دکتر سعید نمکی در پیامی به مناسبت روز جهانی آورده است: « نظام سلامت جهان، امروز در یک وضعیت غیر قابل پیش بینی و در حال تغییر دائمی و سریع به سر می برد. از یک سو همه توجهات در همه گیری کووید ۱۹ و تاثیر آن بر سلامت مردم و زندگی و معیشت آنها متمرکز و از طرف دیگر بقیه خدمات سلامت برمبنای رویکردهای عدالت محور تحت تاثیر این همه گیری قرار گرفته است که همچون بارزترین آنها می توان به همه گیری اچ آی وی اشاره نمود.

تجربه جهانی ۴۰ سال اخیر به ما آموخته است، پاسخ به همه گیری اچ آی وی نیازمند همبستگی جهانی و مسئولیت مشترک است که می تواند ترسیم کننده مسیر پیش روی ما باشد. این امر مستلزم آنست که این همبستگی و مسئولیت مشترک روزبروز بیشتر گسترش یابد تا اطمینان حاصل شود نظام های سلامت آنقدر توانا شده اند که امکان آموزش، پیشگیری، دسترسی به تست های تشخیصی، داروهای درمان و سایر نیازهای تخصصی کسانی که در معرض مبتلاشدن به این بیماری قرار داشته یا مبتلای به آن هستند، به صورت عادلانه در دسترس آنها و سایر آحاد مردم قرار گیرد تا از آثار منفی عفونت اچ آی وی در سلامت و معیشت مردم کاسته و گام بسیار مهم برای بهبود کیفیت زندگی افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند، برداشته شود. هر چند کوشش های قریب به ۴۰ سال اخیر در این همه گیری شاهد دستاوردهای شگرف و توفیق فراوان بوده، اما باید اعتراف کرد که هنوز چالش های فراوان پیش روی نظام سلامت جهان و جامعه بشری قرار دارد.

۴۰ سال پاسخگویی به همه گیری اچ آی وی، درس آموخته های ارزشمندی در رویکردهای عدالت محور و اطمینان از پاسخ دهی موثر و مناسب به همه گیری برای ما داشته است. ما آموختیم پاسخی می تواند در عرصه کشور و جهان، اثربخش باشد که رویکرد عدالت محور، جامعه محور، دانش محور، آگاهانه و با ملاحظه شرایط فرهنگی و اعتقادی جامعه، اعتماد و مهربانی و با اولویت قرار دادن افرادی که در معرض بیشترین خطر مبتلاشدن قرار دارند، طراحی و به اجرا گذاشته شده باشد. پاسخی که یک رکن اساسی آن توانمندسازی افراد در معرض ابتلا، مبتلایان و خانواده های آنها در جهت محافظت از خود در مقابل این ویروس و همین طور ایجاد اعتماد در میان جوامع، دولت و سایر ارکان نظام باشد.

مایلم به اطلاع همگان برسانم روز جهانی ایدز امسال برای ما معنای ویژه ای پیدا کرده است. بخشنامه پیشگیری و منع تبعیض مقابل اشخاصی که با اچ آی وی زندگی می کنند، توسط مسئولین آگاه و با درایت وزارت دادگستری جمهوری اسلامی ایران و با همکاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تهیه و به کلیه مراکز ارائه کننده خدمات سلامت دولتی و خصوصی ابلاغ می شود.

همچنین مقرر است، لایحه قانونی پیشگیری و کنترل اچ آی وی با امضای مشترک وزیر محترم دادگستری و همین طور وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تقدیم مجلس محترم شود. دسترسی به کلیه خدمات پیشگیری و درمان همچون تست های تشخیصی، دارو، خدمات پیشگیری، خدمات کاهش آسیب، مراقبت از سلامت روان و توسعه آزمایشگاه های تشخیصی تخصصی پیشرفته در اختیار این بیماران قرار گرفته و در سراسر کشور قابل دسترسی است.

ما اطمینان داریم آنچه تا حالا انجام داده ایم برای اختتام دادن به همه گیری ایدز نه فقط گرفتار انحراف نشده و به سبب همه گیری کووید ۱۹ عقب نشینی نکرده است، بلکه با قوت تمام هرچه بیشتر به پیش می رود و دولت جمهوری اسلامی ایران ذره ای از کوشش های همه جانبه خود برای اختتام دادن به این همه گیری دست بر نداشته است.

اقدامات انجام شده در برنامه اچ آی وی به محض شروع پاندمی کووید ۱۹ به شرح زیر صورت گرفته است؛

ما دستورالعمل های مراقبت و درمان و توزیع داروی اچ آی وی را مورد تجدید نظر قرار دادیم.

نهایت تلاش صورت گرفت تا آنجا که ممکنست خدمات آنلاین جایگزین خدمات حضوری شود. به شرط آنکه صدمه ای متوجه این برنامه نشود و نهایت رضایت کسانی که با اچ آی وی زندگی می کنند و خانواده های آنها را فراهم آورد.

متون آموزشی تحت عنوان "آنچه افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند؛ در مورد کووید ۱۹ باید بدانند"، بوسیله شبکه های مجازی به صورت مرتب در دسترس آنان قرار گرفت.

ارزیابی بین المللی که در ارتباط با اوج بحران کرونا برای اچ آی وی صورت گرفت، نشان داد ۹۸ درصد کسانی که با اچ آی وی زندگی می کردند، دسترسی به دارو برای حداقل یک ماه را در کشور ما داشتند، ۷۱ درصد دسترسی به ماسک، ۸۱ درصد دسترسی به محلول های ضدعفونی کننده و ۹۱ درصد به اقلام کاهش لطمه دسترسی داشتند.

در یک بررسی در دو شهر بزرگ تهران و اصفهان بر روی ۱۲۷۶ نفر نشان داد فقط ۲۶ نفر مبتلا به کووید ۱۹ شده بودند. هرچند این بررسی کماکان ادامه دارد، اما آمار نشان دهنده آنست که تا چه اندازه میزان آگاهی افرادی که با اچ آی وی زندگی می کنند و خانواده های آنها دراین زمینه بالاست.

خوشبختانه با کوشش های فراوان کیت تشخیص سریع اچ آی وی در سراسر کشور در دسترس قرار گرفته است.

یکی از مهمترین ارکان توفیق برنامه اچ آی وی در کشور همکاری و هماهنگی بیش از پیش با سازمان های بین المللی زیر مجموعه سازمان ملل متحد و بهره گیری از توانمندی های علمی و فنی آنها در طول این زمان است.

کماکان چالش اول برنامه اچ آی وی برای ما، همه گیری کووید ۱۹ و گسترش بیش از پیش آن در سراسر جهان است که ناخواسته خیلی از عرصه های مبارزه با اچ آی وی در کشور را تحت تاثیر قرار داد. امیدوارم تحت هیچ شرایطی برنامه اچ آی وی از طرف کووید ۱۹ مورد تهدید واقع نشود و اینجانب بعنوان وزیر بهداشت جمهوری اسلامی ایران متعهد می شوم، اجازه ندهم کوچکترین توقفی در ارائه این خدمات و کیفیت و کمیت آنها در کشور رخ دهد.»
1399/09/11
23:20:36
5.0 / 5
1123
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر