همزمان با روز جهانی آلزایمر اعلام شد

هر ۷ دقیقه یك ایرانی به دمانس مبتلا می شود

هر ۷ دقیقه یك ایرانی به دمانس مبتلا می شود

مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به اینكه بیش از ۵۰ میلیون نفر در جهان با دمانس زندگی می كنند، اظهار داشت: در ایران نیز هنوز آمار قطعی گرفته نشده، اما برمبنای آمار جهانی تخمین می زنیم بیش از ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار نفر فرد مبتلا به دمانس در كشور زندگی می كنند كه توجه به كیفیت زندگی آنها و مراقبان آنها امری ضروری می باشد.


معصومه صالحی در گفتگو با ایسنا، ضمن بیان اینکه شعار سال جاری انجمن جهانی آلزایمر مانند سال قبل "بیایید بدون شرم درباره بیماری آلزایمر صحبت کنیم" است، اظهار داشت: بیماری آلزایمر و انواع دمانس از بیماری های غیرواگیری است که با پیشرفت سن بیشترین مشکلات را برای خود فرد، مراقبین و جامعه پدید می آورد. علت انتخاب این شعار این است که وقتی شرم از ابراز بیماری در تمام جوامع بخصوص در کشورهای خاورمیانه وجود دارد، بیماری به سادگی تشخیص داده نمی گردد و فرد مبتلا به آلزایمر خانه نشین شده و ارتباط اجتماعی اش به حداقل می رسد و مراقبین درجه یک این افراد هم گرفتار مشکلاتی مانند افسردگی ها خواهند شد.

وی ادامه داد: اگر شرم از ابراز بیماری وجود نداشته باشد، می توانیم بیماری را زودتر تشخیص دهیم. هر یک سال تشخیص زودهنگام سبب می شود پنج سال مشکلات ناشی از بیماری آلزایمر به تعویق افتد که همین مساله سبب می شود فرد زندگی با کیفیت تری را تجربه کند. باید بدانیم بیماری آلزایمر تنها بیماری یک فرد نیست بلکه با تاثیراتی که بر جامعه دارد می توان گفت بیماری یک جامعه است برای همین در آخرین مقالات علمی هم به جلوگیری از مبتلا شدن به آلزایمر تاکید شده است؛ چونکه با پیشگیری می توان مبتلا شدن به آلزایمر را تا ۴۰ درصد کم کرد.

تفاوت دمانس و آلزایمر
صالحی افزود: دمانس و آلزایمر هر دو شامل اختلالات رفتاری، شناختی، از دست دادن حافظه کوتاه مدت و دراز مدت و... هستند؛ اما نکته قابل توجه آن است که باید میان بیماری آلزایمر و دمانس تفاوت قائل شویم. دمانس نوعی اختلال قابل برگشت در حافظه است که به علل مختلفی نظیر کم کاری یا پرکاری تیروئید، افسردگی، مصرف داروهای موثر بر روی مغز و... به وجود می آید. تشخیص و درمان بموقع دمانس می تواند به قابل برگشت بودن بیماری کمک شایانی کند، اما بروز بیماری آلزایمر غیرقابل برگشت بوده و درمان قطعی هم ندارد، اما می توانیم با درمان زودهنگام آنرا تا حد زیادی کنترل نماییم و بروز اختلالات ثانویه بیماری را به تعویق اندازیم.

عوامل خطر آلزایمر
وی در تشریح موارد موثر در جلوگیری از مبتلا شدن به آلزایمر، تصریح کرد: داشتن حداقل سواد خواندن و نوشتن یکی از عوامل موثر در جلوگیری از مبتلا شدن به آلزایمر است. همینطور با عنایت به افزایش آلودگی های صوتی امکان دارد در سالمندی اختلال در شنوایی پدید آید که سفارش اکید ما استفاده از سمعک برای این دسته از سالمندان است تا بتوانند با سایرین ارتباط گرفته و منزوی نشوند. مراقبت و پیشگیری از ضربه به سر از بدو تولد امری مهم است؛ چونکه هر ضربه به سر از کودکی که باعث بیهوشی کوتاه مدت شود، خطری برای مبتلا شدن به آلزایمر در دوران سالمندی است. مبتلا شدن به بیماری هایی نظیر فشارخون بالا، افزایش چربی خون و... بعد از ۴۰ سالگی می تواند خطری برای مبتلا شدن به آلزایمر باشد، چونکه عدم درمان این بیماری های مزمن حتی می تواند به عروق ریز مغزی صدمه برسانند.

وی با اشاره به تأثیر مصرف الکل در بروز آلزایمر، اظهار نمود: خوشبختانه این مورد در کشور ما نسبت به سایر نقاط جهان بسیار کمتر است. چاقی عامل موثر دیگری برای مبتلا شدن به آلزایمر است که با افزایش استفاده از غذاهای فست فود، چرب، عدم فعالیت جسمی و... بیشتر از گذشته دیده می شود. هرچقدر اندازه دور کمر افراد افزایش پیدا کند احتمال مبتلا شدن به آلزایمر هم افزایش می یابد. ازاین رو تاجایی که امکان دارد باید به تغذیه و فعالیت بدنی دقت شود. از طرفی مصرف دخانیات هم که سبب مختل شدن خون رسانی در مغز می شود و عامل موثر دیگری برای مبتلا شدن به دمانس و آلزایمر است.

صالحی با اشاره به اینکه احتمال افسردگی در سالمندی نسبت به دوره های دیگر زندگی افزایش می یابد، خاطرنشان کرد: با فوت همسر، دور شدن فرزندان، تغییر محل زندگی و... که سبب تنهایی سالمند می شود، احتمال بروز آلزایمر قوت می گیرد. معمولا افراد بعد از بازنشستگی هم امکان دارد به افسردگی مبتلا شوند که سفارش اکید ما جذب این افراد در کارهای گروهی بخصوص کارهای خیریه است تا فرد احساس رضایت از خود داشته و شاد شود. البته متاسفانه حالا در بحران کووید ۱۹ این فعالیتهای اجتماعی کاهش یافته است، اما سالمندان هم باید با دوستان و اطرافیانشان از راه فضای مجازی در ارتباط باشند.

وی با تاکید بر اهمیت ورزش و فعالیت بدنی، اظهار داشت: با نهادینه شدن ورزش از کودکی تا سالمندی خون رسانی در سیستم بدن افزایش می یابد. روزی حداقل ۲۰ دقیقه تا نیم ساعت پیاده روی در حفظ سلامت موثر است. آلودگی هوا، داشتن قندخون بالا هم عوامل موثر دیگر در بروز آلزایمر است.

هر ۳ ثانیه در دنیا و هر ۷ دقیقه در ایران؛ یک نفر دمانس می گیرد
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران با اشاره به اینکه بیشتر از ۵۰ میلیون نفر در جهان با دمانس زندگی می کنند، افزود: در سال ۲۰۵۰ این عدد به ۱۳۲ میلیون نفر خواهد رسید یعنی هر ۳ثانیه در جهان یک نفر به دمانس مبتلا می شود. در ایران هم هنوز آمار قطعی گرفته نشده اما بر مبنای آمار جهانی تخمین می زنیم بیشتر از ۷۵۰ تا ۸۰۰ هزار نفر فرد مبتلا به دمانس در کشور زندگی می کنند. در ایران هر ۷ دقیقه یک نفر به دمانس مبتلا می شود. با عنایت به رشد جمعیت سالمند کشور این عدد هم رشد می کند، اما نباید فراموش کرد با پایبندی به نکات ذکر شده می توان آمار مبتلا شدن به آلزایمر را کم کرد و سالمندان سالمی در جامعه داشت؛ این درحالی است که می توان جلوی هزینه های اضافی را گرفت؛ حالا در دنیا بیشتر از ۱.۱ تریلیون دلار برای بیماری آلزایمر هزینه می شود و چه بهتر که به فکر جلوگیری از دمانس باشیم.

سالمندان را جدی بگیرید

وی با اشاره به سند ملی بیماری دمانس، بیان نمود: با رونمایی از این سند بیشتر از گذشته به بیماری آلزایمر پرداخته می شود و آموزش، غربالگری و جلوگیری از آن در اولویت بیشتری قرار می گیرد. بر مبنای غربالگری که با سازمان بهزیستی انجام دادیم از ۷۲۰ نفر مورد مطالعه حدود ۲۸۵ نفر سالمندان مبتلا به افسردگی بودند و بین ۸ تا ۱۰ مبتلا شدن به دمانس داشتیم که عددی نزدیک به آمار جهانی بود.
مدیرعامل انجمن آلزایمر ایران تصریح کرد: سفارش اکید ما جدی گرفتن بیشتر سالمندان در خانه ها است و در صورتیکه خانواده ها فکر می کنند نیاز به راهنمایی بیشتر دارند می توانند با انجمن آلزایمر ایران در ارتباط باشند.
1399/06/28
20:41:17
5.0 / 5
1783
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر