نفوذ بیماری به تابلوهای نقاشی بعلاوه تصاویر

نفوذ بیماری به تابلوهای نقاشی بعلاوه تصاویر

به گزارش سرشیر تابلوهای نقاشی همواره راهی برای شناخت زندگی انسان های گذشته بوده اند. یكی از مسائلی كه هنرمندان نقاش آنرا در دوره های مختلف به تصویر كشیده اند ترسیم بیماری های جسمی و نقش پزشكان در درمان آنها بوده است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، الجزیره درباره هنر نقاشی و ترسیم بیماران و پزشکان در دوره های مختلف تاریخی، نوشته است: امروزه علم پزشکی و درمانگران نقش بسیار مهمی در زندگی ما ایفا می کنند. بخصوص بعد از انتشار ویروس ناشناخته کرونا که سبب شد باری دیگر مردم جهان دست به دامان پزشکان شده و پیوسته پیگیر اخبار، اطلاعات و اکتشافات جدید پزشکی باشند.
حال سوال این جاست که هنرمندان نقاش چگونه دردهای بیماران و درمان پزشکان را در تابلوهایشان به تصویر کشیده اند؟
این گزارش در ادامه با آوردن چند نمونه از نقاشی های پزشکی به شرح هر یک از آنها پرداخته است:


مراجعه به دندانپزشکاین تابلو اثری از لوسیانو لیزو در سال ۱۸۵۶ است و نشان دهنده اهمیت دندانپزشکی در آن زمان بوده است.
تابلو زنی را به تصویر کشیده که قصد کشیدن دندانش را دارد. در قرن ۱۸ میلادی تا قرن ۲۰وسایل پزشکی دردناکی مورد استفاده قرار می گرفت. آنتی بیوتیک ها و مسکن ها هم در حین عمل های جراحی مورد استفاده قرار نمی گرفتند و این بیماری ها را دردناک تر می کرد. جراحی های مربوط به دندان اغلب سبب شکستن فک و زخم هایی در لثه می شد و تنها راه برای کمک به مریض این بود که وسایل ترسناک پزشکی و دندان پزشکی را پیش از شروع درمان از او پنهان می کردند تا چشمش به آنها نیفتد و از ترس مطب را ترک نکند.


جراحی که در حال درمان یک زخم استاین نقاشی اثر یوهان جوزف هوریمان در سال ۱۷۲۲ است. این نقاش زندگی روزمره مردم در شهر انتورپ بلژیک را به تصویر می کشید.
هوریمان این تصویر را از مطب یک جراح کشیده است. به نظر می آید آن که پوشش قرمز رنگی بر تن دارد جراح باشد. پزشک در حال درمان زخم مردی است که نشانه های درد در چهره اش هویداست و زنی از مشاهده این صحنه چهره اش را درهم کشیده است. به نظر می رسد مسکنی برای بیمار تجویز نشده است.


کلینیک دکتر ساموئل گراس


این تابلو نقاشی از توماس ایکینز تصویر ساموئل گراس پزشک هفتاد ساله را نشان داده است که پوشش سیاهی بر تن کرده و در بین عده ای از دانشجویان پزشکی دانشکده جفرسون مشغول درمان یک بیمار است. مشخص است که پزشک در حال توضیح مراحل درمان به دانشجویان است و شخصی مشغول یادداشت توضیحات پزشک است. این نقاشی واقع گرایانه بوده و کمبود تجهیزات پزشکی در قرن ۱۹ را هم به یاد می آورد.پزشکی که گوشی پزشکی را اختراع کرد


در سال ۱۸۱۶ رنه لاینک پزشک فرانسوی وقتی متوجه شد که دختری به سب شرم اجازه معالجه را به او نمی دهد، روزنامه ای که در کنارش بود را برداشت و آنرا به شکل استوانه ای در آورد تا با آن به صدای قلب دخترک گوش داده و بیماری اش را تشخیش دهد.
این اتفاق سبب اختراع استتوسکوپ یا گوشیهای پزشکی شد. این گوشیها در ابتدا استوانه هایی چوبی بودند. در تصویر هم رنه لاینک با استوانه چوبی که اختراع کرد در حال گوش دادن به صدای قلب مریضی است که مبتلا به سل بوده.

لباس پزشکانی که طاعون را درمان می کردند


وقتی به لباس پزشکانی که به درمان طاعون در قرن ۱۷ می پرداختند بنگریم، رعب و وحشت ما را فرا می گیرد. این لباس ها پوشش بلندی بودند از جنس پوست یا پارچه پوشیده شده با شمع تا آلودگی و ویروس از آن عبور نکند. دست کش هایی از جنس پوست بز و کلاه هایی بزرگ که با چیزی شبیه به منقار تمام صورت را می پوشاندند. داخل این لباس ها گیاهان خوشبویی را قرار میدادند تا بوی نا مطبوع طاعون پزشکان را اذیت نکند.
حالا با مقایسه لباس هایی که پزشکان برای پیشگیری از مبتلا شدن به ویروس کرونا می پوشند با لباس های پزشکان درمانگر طاعون در قرن ۱۷، درمی یابیم که به مرور زمان تجهیزات و پوشش های پزشکی پیشرفت قابل توجهی را داشته است.
منبع:

1399/05/04
13:57:07
5.0 / 5
2333
تگهای خبر: آلودگی , بیماران , پزشك , جراحی
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر