یافته محققان فنلاندی؛

ویتامین B۳ سبب احیاء متابولیسم انرژی در بیماری های عضلانی می شود

ویتامین B۳ سبب احیاء متابولیسم انرژی در بیماری های عضلانی می شود

سرشیر: بر اساس گزارش پژوهشگران، ویتامین B3 موسوم به نیاسین دارای تاثیر درمانی در بیماری پیشرونده عضلانی است.به گزارش سرشیر به نقل از مهر، تیمی از دانشمندان بین المللی به سرپرستی دانشگاه هلسینکی فنلاند پی بردند ویتامین B۳ روند پیشرفت بیماری را در بیماران مبتلا به میوپاتی میتوکندریال به تعویق می اندازد. این بیماری یک بیماری پیشرونده است که هیچ درمان قطعی ندارد.
اخیراً انواع ویتامین B۳ بعنوان تقویت کننده های متابولیسم انرژی در موش ها به اثبات رسیده اند. این ویتامین ها پیش ماده NAD+، تغییردهنده مولکولی متابولیسم بین حالت گرسنگی و رشد هستند.
در تحقیق جدید، پژوهشگران میزان NAD+ را هم در خون و هم در عضله بیماران مبتلا به میوپاتی میتوکندریال کاهش دادند.
«سومالاینن وارتیووارا»، سرپرست تیم تحقیق، در این زمینه می گوید: «مشخصه این بیماری ضعف عضلانی شدید، ناتوانی و گرفتگی عضلات است. هم اکنون هیچ درمانی برای کاهش روند پیشرفت بیماری وجود ندارد.»
طبق گزارش این تیم تحقیق، درمان با نیاسین به شکل مؤثری سبب افزایش NAD+ خون هم در افراد سالم و هم در بیماران می شود. نیاسین، NAD+ را در عضله بیماران در سطح نرمال حفظ می نماید و سبب بهبود قدرت عضلات بزرگ و ظرفیت اکسایشی میتوکندریال می شود.
نتایج این مطالعه بیان کننده آن است که نیاسین گزینه درمانی امیدبخشی در درمان بیماری میوپاتی میتوکندریال است. پژوهشگران تاکید می کنند که نیاسین و NAD+ از بهبوددهندگان مؤثر متابولیکی هستند.
محققان بر انجام تحقیقات بیشتر دراین زمینه تاکید دارند.


منبع:

1399/03/01
12:51:22
5.0 / 5
2601
تگهای خبر: بهبود , بیماران , درمان , سالم
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر