معاون كل وزارت بهداشت تشریح كرد:

سناریوهای مقابله با كرونا در آینده

سناریوهای مقابله با كرونا در آینده

به گزارش سرشیر معاون كل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، سناریوها و استراتژی های موجود برای مقابله با كروناویروس در كشور و جهان را شرح داد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، ایرج حریرچی در سی امین اجلاس عمومی شورایعالی استان ها كه به صورت ویدئوكنفرانس برگزار می شد، بعنوان میهمان ویژه اظهار داشت: در تشریح وضع موجود و استراتژی مقابله با كروناویروس در آینده باید بگویم ایران بیست و یكمین كشوری بود كه ویروس كرونا در آن به وجود آمد و شیوع پیدا كرد. ما در ابتدا زمانی كه به لحاظ مبتلا بعد از كشور چین بودیم مورد انتقاد قرار گرفتیم. اما هم اكنون همه مشاهده نمودند كه كشورهای پرقدرتی همچون ایتالیا، فرانسه، انگلیس و آمریكا درگیر شیوع این بیماری شدند و وضعیت برای خارجی ها و داخلی ها مشخص شد.
به لحاظ رتبه مرگ و میر كرونا به ازای یك میلیون نفر ما در رتبه دهم قرار گرفته ایم
وی ادامه داد: به لحاظ رتبه مرگ و میر به ازای یك میلیون نفر ما در رتبه دهم قرار گرفته ایم به شكلی كه به ازای یك میلیون نفر ۵۷ نفر فوتی داشته ایم. در حقیقت كشورها چون به لحاظ جمعیت كلی در شرایط متفاوتی قرار گرفته اند برای رتبه بندی مرگ و میرها باید تعداد مرگ و میرها در یك میلیون نفر مورد مقایسه قرار گیرد كه كشور ما با این ارزیابی در رتبه دهم قرار دارد. این در شرایطی است كه تولید ناخالص ملی ما ۴۵۰ میلیارد دلار است و باید بر این اساس، سیاست های خویش را تنظیم كنیم؛ اما كشورهای قدرتمندی همچون آمریكا با تولید ناخالص بسیار بالاتر، استراتژی و سیاست های خویش را تنظیم می كنند.
حریرچی افزود: از اولین لحظه ای كه تست اولیه كروناویروس در كشور مثبت شد بدون ملاحظات سیاسی این مورد اعلام گردید. البته باید به این نكته دقت كنیم كه فردی كه مبتلا شده بود در هنگام انجام تست خیلی قبل تر مبتلا شده و چون از چین نیامده بود بعد از فرد دیگری گرفته است بنابراین این بیماری قبل تر از انجام این تست در كشور بوجود آمده است. هم اكنون ۲۵ درصد استان ها كیس جدید بین صفر الی ۱۰ نفر دارند، ۲۵ درصد دیگر كیس جدید بین ۱۰ الی ۲۰ نفر دارند. در حدود شش استان روند صعودی اندك داریم و در شش استان هم در یك سطح مسطح قرار گرفته ایم. ولی تا موقعی كه در یك شهر و روستا، یك مملكت و حتی مملكت مجاور كیسی موجود باشد بیماری تمام نشده و قابلیت شعله ور شدن آن وجود دارد.
معاون كل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در بخش دیگری از صحبت های خود با تاكید بر اینكه به لحاظ تخت آی سی یو و تجهیزات مراقبت های ویژه، كمبودی نداریم، اضافه كرد: ۳۵ هزار تخت جدید به بخش دولتی اضافه كردیم و هم اكنون با افتخار می توانیم بگوییم برخلاف كشورهایی همچون ایتالیا و انگلیس كه گاها اگر در آنِ واحد دو بیمار مبتلا به كرونا با سن ۶۵ سال و جوان داشته باشند، در این شرایط بیمار با سن ۶۵ سال را از دستگاه جدا می كنند؛ اما در كشور ما این گونه نیست. حتی در كشورهایی همچون ایتالیا افراد سالمندی كه در خانه های سالمندان براثر مبتلا شدن به كرونا فوت می كنند را جزو آمار نمی آورند.
از هفته چهارم اسفند بر اوضاع مسلط شدیم

وی ادامه داد: ما در ایام نخست همانند بسیاری كشورها غافلگیر شدیم و با كمبودهایی مواجه شدیم اما از هفته چهارم اسفند بر اوضاع مسلط شدیم و هم اكنون كمبودی هم نداریم. برای یك تخت بیمارستانی كرونایی روزانه ۷۰۰ هزار تومان وسایل حفاظتی هزینه می نماییم اما كمبودی وجود ندارد.

داروی اختصاصی برای كروناویروس وجود ندارد

حریرچی با تاكید بر اینكه داروی اختصاصی برای كروناویروس وجود ندارد، اضافه كرد: داروهایی كه استفاده شده حدس زده می شود كه موثر باشد. بهترین داروی ضدویروسی ۴۰ الی ۵۰ درصد بر روی ویروس اختصاصی خود اثرگذار می باشد. ما در مورد دارو با كمبودی مواجه نیستیم.
معاون كل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در تشریح وضعیت كروناویروس در آینده اظهار داشت: هنگامی كه ویروسی شیوع پیدا می كند برای مقابله با آن سه اتفاق می افتد، یكی ساخت واكسن موثر است، دومی ساخت داروی موثر است و در مرحله سوم، یا ویروس تغییر وضعیت پیدا می كند و همانند سارس از بین می رود یا همه مردم به این ویروس در حالت ضعیف و یا شدید مبتلا می شوند و ایمن می شوند.

ساخت واكسن برای بیماری ۱۲ الی ۱۸ ماه طول می كشد

وی افزود: ساخت واكسن برای بیماری ۱۲ الی ۱۸ ماه طول می كشد تا در دسترس قرار بگیرد علاوه بر آن ظرفیت تولید آن هم در جهان باید مد نظر قرار گیرد. در مورد دارو هم باید توجه داشته باشیم كه داروهای ضد ویروسی حداكثر ۴۰ الی ۵۰ درصد تأثیرگذار هستند و علاوه بر آن عوارض جانبی هم دارند. در حقیقت كشف یك دارو از مرحله ملكولی تا رسیدن آن به بازار صدها مركز بر روی آن كار می كنند و خیلی از آنها هم موفق نخواهند شد.
حریرچی تاكید كرد: در مورد اتفاق سوم ان شاءالله خداوند كمك نماید كه این ویروس همانند سارس ضعیف شود و از بین برود. همینطور در مورد از بین رفتن این ویروس در گرما هم باید بدانیم دانش در مورد این ویروس قدمت چهار ماهه دارد به شكلی كه در ایام اول اعلام می شد بیماری زایی كروناویروس كمتر از آنفلوآنزا است اما امروز همه معتقدند كه بیماری زایی كرونا ۱۰ برابر بیشتر از آنفلوآنزا است و شیوع بسیار گسترده ای هم دارد.

علم امروز حساسیت كروناویروس به گرما را ثابت نكرده

وی خاطرنشان كرد: علم امروز حساسیت كروناویروس به گرما را ثابت نكرده اما نشانه هایی هست كه این ویروس در هوای معتدل با رطوبت رشد بیشتری می كند اما برای نتیجه گیری كلی باید منتظر بمانیم.
معاون كل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی افزود: در مورد ایمنی جمعیتی به مفهوم اینكه مردم یك كشور یا كل دنیا به ویروس آلوده شود و بعد ایمن شوند یا با واكسن ایمن شوند حالت دیگری است كه بعضی از كشورها همچون انگلیس و تركیه در ابتدا این استراتژی را دنبال كردند، یعنی افرادی كه بیشتر در معرض خطر مرگ و میر بودند همچون افراد سالمند و كودكان را جدا كردند اما جوانان بدون محدودیت در جمعیت حضور پیدا كردند كه بعدها معلوم شد این استراتژی اشتباه است. هم اكنون استراتژی ما و بسیاری كشورها این است كه تا زمانی كه واكسن ویروس و یا داروی موثر بر آن كشف نشده تعداد مبتلا شدن و مرگ و میر را به حداقل برسانیم و ظرفیت بیمارستانی را بالاتر ببریم تا به كشف دارو و واكسن برسیم.

در پاییز بار دیگر كرونا اوج گیری خواهد داشت
وی تاكید كرد: در این راستا سه استراتژی اصلی در نظر گرفته شده كه نخست استراتژی فاصله گذاری اجتماعی است، به این مفهوم كه تماس افراد جامعه را تا اطلاع ثانوی به حداقل ممكن برسانیم. بدون شك این تصور اشتباه است كه دو تا سه هفته همه چیز را تعطیل نماییم و بعد بیاییم به تولید مشغول شویم. با عنایت به چیزی كه تابحال از ویروس می بینیم پیشبینی می نماییم در پاییز بار دیگر این ویروس اوج گیری خواهد داشت و همزمان با آن پیشبینی می نماییم پیك آنفلوآنزا در كشور را هم مشاهده نماییم.

بیش از یك چهارم كل انتقال ویروس در حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد

حریرچی با تاكید بر اینكه استراتژی اصلی فاصله گذاری اجتماعی است، اضافه كرد: البته باید ملاحظات اقتصادی هم را در نظر بگیریم. ما هم با تحریم و هم با كروناویروس می جنگیم و ان شاءالله بر این دو فائق می آییم. باید در كشورمان به رانندگانی كه به صورت اینترنتی كار می كنند و درآمد اصلی آنها از حمل و نقل است دقت نماییم. همینطور ۶۰ درصد مغازه هایی كه كسب و كار می كنند استیجاری است و درآمد آنها وابسته به درآمدهای روزانه است. بخش خصوصی هم وابسته به درآمدهای روزانه است، بنابراین این ملاحظات به صورت دقیق باید مد نظر قرار گیرد؛ اما شوراها در حوزه حمل و نقل عمومی و تحقق فاصله گذاری اجتماعی می توانند كمك بسیار خوبی داشته باشند. بیشتر از یك چهارم كل انتقال ویروس در حمل و نقل عمومی اتفاق می افتد، این در شرایطی است كه كل مدارس با حجم دانش آموزان و معلمان ۱۱ درصد، دانشگاه ها ۷ درصد و نماز جمعه ۲ درصد می تواند منتقل كننده ویروس باشد. بنابراین حمل و نقل عمومی از اهمیت بسزایی برخوردار می باشد. بر همین مبنا هم حمل و نقل شخصی در این شرایط با عنایت به احتمال افزایش آلودگی هوا بر حمل و نقل عمومی ارجحیت داده شده است.
معاون كل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تاكید كرد: بدون شك بازگشایی غیربرنامه ریزی شده برای كسب و كارها می تواند یك فاجعه به همراه داشته باشد و حضور این فعالیت ها بیشتر از ضرری كه در بازگشایی دیرهنگام دارند می تواند خسارت به دنبال داشته باشد. این مورد را همه اقتصاددان ها با اتفاق نظر اعلام نموده اند. ما مداخلات اجتماعی كه انجام داده ایم در مقایسه با سایر كشورها خیلی وسیع نبوده اما مهم ترین اقدام انجام شده تغییر رفتار فردی در جامعه بوده است. اقدام دوم تعطیلی مدارس در اسفند بوده است اما كسبه بدون هیچ مانعی تا هشتم فروردین كار كردند. در سال های گذشته هم كارخانجات حتی كارخانه های دارویی در روزهای عید تعطیل می كردند؛ بنابراین تعطیلی ۱۵ روزه عید مربوط به كرونا نبوده است. اقدام بعدی كاهش سفرها بوده كه با همكاری خوب مردم كمك بسیار موثری شد به شكلی كه ۷۰ الی ۸۰ درصد سفرهای بین شهری نسبت به سال قبل كاهش پیدا كرد.
اجازه نمی دهیم پاساژها باز شوند

وی افزود: هم اكنون اجازه نمی دهیم پاساژها باز شوند. بدون شك پاساژها و بازارها سربسته تراكم جمعیتی زیادی دارند و انتقال ویروس در آنها زیاد است.
عامل انتقال اصلی ویروس در جامعه افراد كم علامت و بی علامت هستند

حریرچی تاكید كرد: عامل انتقال اصلی ویروس در جامعه افراد كم علامت و بی علامت هستند؛ چون كه بیماری كه علایم دارد و در بیمارستان بستری می شود ایزوله است. بنابراین افرادی كه مبتلا شده اند و كم علامت هستند در جامعه حضور پیدا می كنند و بر شدت شیوع بیماری اثرگذار هستند. بنابراین یكی از استراتژی های ما ایزوله كردن بیماران مبتلا است كه نمی دانند و علائمی ندارند كه از راه افزایش تست ها می توانیم این افراد را برای ۱۴ روز ایزوله نماییم. متأسفانه یكی از موضوعاتی كه در جامعه بوجود آمده است انگ اجتماعی است و مردم حساسیت بی موردی برای كرونا پیدا كرده اند. بنابراین از قرنطینه های ما استقبال نكردند در حالیكه می شود بیماران كم علامت و بی علامت را در این قرنطینه ها نگهداری كرد. البته ایزوله خانوادگی افراد را هم بعنوان استراتژی دیگر دنبال می نماییم.
وی اظهار داشت: بدین سان سناریویی كه ما پیشبینی كرده بودیم اگر اتفاق غیر مترقبه ای نیفتد فعلا بهتر از متوسط با این سناریو پیش رفته ایم و بر مبنای پیشبینی تا آخر اردیبهشت ماه این بیماری به درصد كمی تقلیل پیدا می كند. هم اكنون روزانه۱۵۰۰ نفر مبتلا و كمتر از ۱۰۰ مرگ و میر داریم. تصور می نماییم این ارقام پایین می آیند؛ اما مطمئنا به صفر نخواهند رسید. بدون شك اقدام اجتماعی بازگشایی بدون ارزیابی، حتما ناعاقلانه است و نباید صورت گیرد. ولی باید به این نكته هم توجه داشته باشیم كه اقتصاد هم كشش خاصی دارد و باید این ملاحظات هم در نظر گرفته شود.1399/01/28
14:33:49
5.0 / 5
2833
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر