رئیس سازمان غذا و دارو اعلام كرد

تولید و واردات اسلتامیویر 5 برابر مصرف سالیانه كشور

تولید و واردات اسلتامیویر 5 برابر مصرف سالیانه كشور

به گزارش سرشیر رئیس سازمان غذا و دارو، اظهار داشت: 5 میلیون و 400 هزار عدد داروی اسلتامیویر (تامی فلو) كه 5 برابر مصرف سالیانه است، تولید و وارد كردیم كه پاسخگوی نیاز 530 هزار بیمار است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری ستاد «هدایت و راهبری سازمان غذا و دارو در بحران كرونا» اظهار نمود: بمنظور تامین اقلام مورد نیاز بهداشتی در بحران بین المللی كرونا، همكاری هایی بین سازمان غذا و دارو، وزارت كشور، تعزیرات و نیروهای مسلح صورت گرفت.
وی با اشاره به اینكه ۵ میلیون و ۴۰۰ هزار اسلتامیویر (oseltamivir با نام تجاری تامی فلو، نوعی داروی آنتی ویروس می باشد كه فعالیت ویروس آنفلوآنزا را در بدن مسدود می كند) كه ۵ برابر مصرف سالیانه است تولید و وارد كردیم، اظهار داشت: اسلتامیویر تامین شده برای ۵۳۰ هزار نفر كافی بود، اما گاهی حتی در بعضی مراحل با كمبودها یا تاخیر در تحویل دارو به مردم مواجه بودیم و یكی از دلیلهای آن تجویز غیر منطقی برای پیشگیری بود
شانه ساز اضافه كرد: با افزایش تقاضا برای تهیه اقلام بهداشتی برغم همه تلاش ها امكان پاسخگویی به نیازهای كشوری وجود نداشت، بر این اساس سایر صنوف نیز با تبدیل خطوط تولید پای كار آمدند و با همكاری بین بخشی شرایط بهبود یافت.
معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینكه وضعیت تامین اقلام از قبیل مواد خوراكی و داروها برغم تحریم های ظالمانه به نسبت بعضی از كشورهای پیشرفته بهتر بود، عنوان كرد: تولید را در حوزه اقلام بهداشتی به چندین برابر افزایش دادیم و الان در این عرصه بخش اعظم نیاز كشور از تولید داخل تامین می شود. همین طور با حذف سود گمركی، محموله ها در مواردی تا ۴۸ ساعت وارد شد كه این مدت كوتاه بی نظیر است.
وی با اشاره به میزان تولید الكل در كشور بیان كرد: تولید روزانه الكل ما از ۱۷۰ هزار لیتر به ۴۰۰ هزار لیتر در روز رسیده كه بخش اعظم آن شامل ذخایر راهبردی می شود.
دكتر شانه ساز با اشاره به فرآیند تامین مواد ضدعفونی، توضیح داد: در تولید محصولات ضدعفونی كننده به استانها اجازه دادیم تا مجوزها توسط معاونت غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشكی همان استان صادر شد و بدین سان امكان صدور یك روزه مجوز محقق شد.
وی اشاره كرد: باتوجه به ضرورت ایجاد سامانه برخط برای تولید، واردات و توزیع، «سامانه هدایت و راهبری سازمان غذا و دارو» افتتاح شد. بر این اساس دانشگاه های علوم پزشكی به سامانه متصل هستند تا معاونان غذا و دارو، معاونان بهداشت و درمان، استانداران و شركت ها بتوانند اقدامات لازم را در كوتاه ترین زمان لازم انجام دهند.
رئیس سازمان غذا و دارو با اشاره به اینكه در بحران كرونا قریب به ۲۰۰ كشور در گیر هستند، عنوان كرد: ظرفیت كل كشور پای كار آمده است تا نیاز كشور را از داخل و خارج تامین كند.
شانه ساز با اشاره به ایجاد صف های طولانی در دو داروخانه برای توزیع داروی بیماران مبتلا به كرونا، اضافه كرد: برای تسهیل دسترسی تعداد را ظرف ۲۴ ساعت به ۹ داروخانه افزایش دادیم.
بر طبق گزارش روابط عمومی سازمان غذا و دارو (ایفدانا)، شانه ساز با اشاره با افزایش چندبرابر مصرف ماسك و تقاضای بالای مردم اظهار نمود: روزانه ۱۰۰ هزار ماسك در شرایط عادی استفاده می شد و ما این میزان تولید داشتیم و الان تولید شش برابر شده است. باتوجه به پیك مصرف، عموما با تمركز در مراكز بهداشتی و درمانی و با همكاری صنوف ماسك های پارچه ای با یك لایه فیلتر تولید و عرضه خواهند شد.
منبع:

1399/01/03
12:20:12
5.0 / 5
3167
تگهای خبر: بهبود , بهداشت , بیماران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر