در دومین همایش روزه داری اسلامی و سلامت مطرح شد

اثرات مفید روزه داری اسلامی در ابعاد مختلف سلامت جسمی و معنوی

اثرات مفید روزه داری اسلامی در ابعاد مختلف سلامت جسمی و معنوی

به گزارش سرشیر رئیس پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه روزه داری اثرات مفیدی در ابعاد مختلف سلامت معنوی، جسمی، روانی و اجتماعی دارد، اظهار داشت: پزشكان باید با در نظر گرفتن تمهیدات مناسب تسهیل كننده روزه داری افراد جامعه باشند.


به گزاش ایسنا، دكتر فریدون عزیزی در دومین همایش روزه داری اسلامی و سلامت كه توسط پژوهشكده علوم غدد درون ریز و متابولیسم دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و با همكاری حوزه علمیه قم و فرهنگستان علوم پزشكی برگزار شد، با اشاره به اینكه پزشكان ارائه كننده خدمات سلامت برای مسلمانان باید با تغییرات در ابعاد مختلف سلامت در افراد سالم و بیماران آشنایی كامل داشته باشند، اظهار داشت: در این راستا باید ضمن مطالعه در ارتباط با روزه داری اسلامی و با در نظر گرفتن عقاید، باورها و سبك زندگی بیمار، مشاوره های علمی مبتنی بر شواهد ارائه كنند.
رییس دومین همایش روزه داری اسلامی و سلامت با اشاره به اینكه امروزه در حدود یك و نیم میلیارد مسلمان داریم كه بخش اعظم آنها در شرق آسیا، خاورمیانه و شمال آفریقا زندگی می كنند، اظهار داشت: بنابراین پزشكان شاغل در این كشورها باید با مسایل مختلف سلامت افراد و مسایل فقهی آنها آشنا باشند تا بتوانند به آنها كمك كنند.
وی با اشاره به اهمیت توجه پزشكان به سبك زندگی، عقاید و باورهای بیمار در طب امروز، اظهار نمود: این مسئله در ارائه خدمات و مراقبت های سلامتی بیمار اثرگذار است، به عبارت دیگر بیمار و تمایلات او باید در مركز توجه پزشك باشد. این در حالیست كه متاسفانه گاهی اوقات پزشك اگر خود اعتقادات اسلامی نداشته باشد، بیمار را از روزه داری منع می كند.
وی با تاكید بر اهمیت و لزوم توجه به دین و باورهای فرد در تمامی قدم ها و مراحل مراقبت های پزشكی، اظهار نمود: ازاین رو پزشكان باید با مسایل مختلف روزه داری بعنوان یكی از واجبات دین اسلام آگاهی داشته و توجه نمایند.
وی افزایش سلامت معنوی و تقوا را یكی از مهم ترین نتایج و اثرات روزه داری عنوان نمود و اظهار داشت: نیت قصد قربت، سلامت جسم، پرورش اراده، اصلاح شیوه زندگی، ترك عادات ناپسند و اصلاح جامعه از دیگر نتایج روزه داری است.
وی با انتقاد از عدم توجه به ابعاد سلامت روزه داری در دانشكده های پزشكی، خاطرنشان كرد: بعضی از دانشكده های پزشكی كشورهای اسلامی همچون كشور خود ما بیشتر از 100 سال پیش تاسیس شده اند ولی تا كنون در هیچ یك از آنها مسایل سلامت در رابطه با روزه داری در برنامه های آموزشی دانشجویان پزشكی گنجانده نشده است. البته خوشبختانه هم اكنون این مسیر از جانب وزارت بهداشت هموار شده و احیانا این مسایل از سال آینده وارد برنامه های آموزشی دانشگاه ها می شود.
عزیزی با تاكید بر اهمیت توجه به ابعاد سلامت معنوی در دانشگاه های علوم پزشكی، اظهار نمود: در حالی مسایل در رابطه با سلامت معنوی از جانب پزشكان نادیده گرفته می شود كه امروز به وضوح می دانیم كه سلامت معنوی در سلامت جسمی، روانی و اجتماعی اثرگذار می باشد.
وی با اشاره به اینكه از سال 2010 مقالاتی در ارتباط با روزه داری و سلامت انتشار یافته است، اظهار داشت: تا پیش از آن بیشتر تحقیقات پزشكی در رابطه با روزه داری به نخوردن غذا و تغییرات حاصل از آن در بدن انسان، محدود می شد. در صورتی كه این تحقیقات با روزه داری اسلامی كاملا متفاوت می باشد.
عزیزی با تشریح تغییرات متابولیسمی بدن به دنبال نخوردن غذا در روزهای روزه داری، خاطرنشان كرد: تأمین گلوكز مورد نیاز اجزای مختلف بدن انسان به خصوص مغز یكی از مسایل در رابطه با سلامت در روزه داری است كه در این رابطه صرف غذا حداقل دو بار در خلال روز سفارش شده و ازاین رو حذف سحری به هیچ عنوان سفارش نمی گردد، چونكه صرف دو مرتبه غذا در خلال روز از شكسته شدن عضلات برای تولید گلوكز و شكستن پروتئین و تبدیل آن به گلوكز جلوگیری می كند.
وی تصریح كرد: آن چیزی كه در فرد سالم در زمان روزه داری اتفاق می افتد، تغییرات بسیار ناچیز و اكثرا در حد طبیعی است، یعنی مختصری كم یا زیاد شدن موادی همچون اوره، كراتین و كلسیم كه در رِنج طبیعی است.
وی با اشاره به اینكه روزه داری اسلامی از 14 قرن گذشته در حال انجام می باشد، اظهار نمود: تازه طب غربی و بین المللی ثابت كرده كه روزه داری متناوب روش بسیار خوبی است كه به ارتقای سلامت بدن كمك می نماید. به عبارتی نشان داده است كه تغییرات ناشی از روزه متناوب شامل تغییرات بسیار مهم سلولی كه تا حدود زیادی به روزه داری اسلامی شباهت دارد، مقاومت بدن در مقابل استرس را افزایش داده و به ارتقای سلامت قلب و عروق كمك می نماید.
رییس پژوهشكده غدد درون ریز و متابولیسم در خاتمه با اشاره به اینكه روزه داری اسلامی بر مسلمین واجب است، مگر در مواردی كه مشمول منع روزه داری باشند، اظهار داشت: روزه داری اثرات مفیدی در ابعاد مختلف سلامت معنوی، جسمی روانی و اجتماعی داشته و ازاین رو پزشكانی كه برای مسلمانان خدمات سلامت ارائه می كنند باید با تمام اصول و ابعاد مختلف سلامت در افراد سالم و بیماران مختلف آشنایی كامل داشته باشند.
به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دومین همایش روزه داری اسلامی و سلامت با حضور اساتید دانشگاه و حوزه و در محورهای مختلفی همچون روزه داری در آئین الهی، روزه داری اسلامی و رژیم غذایی مناسب، روزه داری اسلامی و سندرم متابولیك، روزه داری اسلامی و سیستم ادراری، روزه داری اسلامی و ورزش و فعالیت بدنی، روزه داری اسلامی و بارداری، روزه داری اسلامی و سیستم گوارش و غیره برگزار گردید.1398/11/20
14:12:02
5.0 / 5
4084
تگهای خبر: آموزش , بهداشت , بیماران , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر