اجرای طرح هر خانه یك پایگاه سلامت بعنوان پایلوت در قزوین

اجرای طرح هر خانه یك پایگاه سلامت بعنوان پایلوت در قزوین

به گزارش سرشیر ایسنا/قزوین معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار داشت: ایده هوشمندانه وزیر بهداشت در مورد اجرای طرح «هر خانه یك پایگاه سلامت» كه بعنوان پایلوت در قزوین اجرا می شود در این مقطع تاریخی ماندگار خواهد شد.علیرضا رئیسی معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی در آیین افتتاح هم زمان طرح ملی «هر خانه، یك پایگاه سلامت» كه امروز در دارالقرآن شهر محمدیه قزوین برگزار شد، اشاره كرد: سال هاست كه سازمان جهانی بهداشت با مساله بزرگی در دنیا مواجهه شده كه آن هم تغییر الگوی رفتاری بیماری ها است كه بیشتر به سمت بیماری های غیر واگیر و نوپدید گرایش یافته و كنترل آن قدری دشوار شده است.

وی اضافه كرد: دیگر وزارت بهداشت كشورها نمی توانند همه بیماری ها را كنترل كنند و دوسوم این مهم نیازمند مشاركت مردم و سازمان های دیگر است، در همین راستا مؤلفه اجتماعی مؤثر بر سلامت مطرح گردیده است كه در آن وزارت بهداشت با مشاركت مردم و سازمان های مردم نهاد می تواند فعالیت كند.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی تصریح كرد: كوشش همگانی سلامت مردم محور و مشاركت مردم در امور سلامت و توانمندسازی تلاش همه افراد را می طلبد كه به كمك بیایند، در همین راستا شعار «بهداشت برای همه، توسط همه» مطرح شده و باید از مردم برای ارتقا شاخصه حوزه سلامت كمك بگیریم.

وی تاكید كرد: هر كاری باید با پیوست سلامت، ارتقا سلامت اجتماعی، سلامت و توانمندسازی همراه باشد، ایده هوشمندانه وزیر بهداشت در مورد اجرای طرح «هر خانه یك پایگاه سلامت» در این مقطع تاریخی ماندگار خواهد شد، شاید الان به عمق مساله پی نبریم ولی به محض اجرایی شدن طرح خواهیم دید چقدر اثرگذار می باشد.

رئیسی بابیان این كه این ایده خصوصیت های دارد، اظهار نمود: كم هزینه بودن یكی از مهم ترین خصوصیت های این طرح است هم اكنون هزینه هر تخت بیمارستان سه میلیارد تومان است ولی هزینه ای كه برای این طرح در نظر گرفته شده است كمتر از هزینه دو تخت است با عنایت به گستره پوشش جمعیت ۸۰ میلیونی می توانیم بگوییم این طرح ارزان و مؤثر است.

وی بیان كرد: این طرح پوشش بالا و همگانی سلامت را در بردارد و بیشتر از ۲۲ میلیون سفیر سلامت از دل خانوار انتخاب می شوند، آموزش می بینند و رابطین اصلی خانوار خواهند بود، از خصوصیت های دیگر طرح این است كه همه ما تلاش می نماییم برنامه ریزی ها در حوزه اقتصاد و پیشگیری باشد.

در حال حاضر اغلب هزینه ها صرف درمان می شود

به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار نمود: هم اكنون این هرم وارونه است و اغلب هزینه ها صرف درمان می شود و كمتر در حوزه بهداشت به كار گرفته می شود این در حالیست كه هر یك واحد سرمایه گذاری در پیشگیری معادل ۱۴ واحد در حوزه درمان است.

وی تصریح كرد: در بسیج ملی فشارخون، فشارخون بیشتر از ۳۱ میلیون نفر كنترل و بررسی گردید كه از این تعداد بیشتر از دو میلیون نفر از بیماری خود كه پیشرفته بود اطلاع نداشتند، باید دقت كنیم كه طرح «هر خانه یك پایگاه سلامت» از این طرح هم عظیم تر و مهم تر است.

رئیسی با اشاره به انتخاب قزوین بعنوان پایلوت طرح تصریح كرد: استان قزوین بخصوص شهر محمدیه برای اجرای این طرح برگزیده شد چونكه مردم این دیار فرهنگ بالایی دارند و كار فرهنگی خوبی در این شهر انجام شده است، اینكه بگوییم طرح آزمایشی است غلط است چونكه دانشگاه علوم پزشكی قزوین یكی از دانشگاه های پیشرو كشور بوده و در این طرح نه به صورت آزمایشی بلكه بعنوان دانشگاه پیشرو انتخاب شده است.

وی بیان كرد: شهر محمدیه دارای ۵۱ هزار و ۹۰۰ جمعیت و ۱۷۰۳ خانوار است كه دو پایگاه اصلی و یك پایگاه ضمیمه در آن فعال است، با اجرای این طرح ۱۷۰۳ سفیر سلامت انتخاب می شوند و آموزش می بینند، هم اكنون ۲۸۰ داوطلب داریم كه در مرحله اول آموزش می بینند تا این طرح را پیش ببرند؛ در اسفندماه هم طرح را بررسی و كم وكاستی های موجود را برطرف خواهیم كرد.

معاون بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی اظهار نمود: این طرح سراسری و كشوری است و بیشتر از ده دانشگاه خواهان اجرای طرح شده اند، اما سه دانشگاه قزوین، كاشان و سمنان بعنوان دانشگاه های پیشرو اصلی و ثبت شده اند، با اجرای درست طرح امیدواریم این طرح در سطح بین المللی هم اجرا شود.
1398/09/05
22:18:44
5.0 / 5
4501
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر