در گفت وگو با سرشیر به مناسبت روز جهانی آلزایمر اعلام شد

اقدام محققان كشور برای ساخت سنسور شناسایی زودرس آلزایمر

اقدام محققان كشور برای ساخت سنسور شناسایی زودرس آلزایمر

به گزارش سرشیر بنیانگزار علم نانوفناوری در ایران و استاد برجسته گروه مهندسی و فیزیك پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ضمن تشریح آخرین پژوهش این گروه تحقیقاتی در ارتباط با بیماری آلزایمر و با تاكید بر اینكه دانش مربوط به مكانیزم آغاز بیماری آلزایمر تا حدودی بدست آمده است، اظهار داشت: هدف اصلی ما در پروژه آلزایمر پیشبینی و پیشگیری این بیماری در افراد است؛ به عبارت دیگر می خواهیم حسگرها و سنسورهایی برای اندازه گیری دو نوع پروتئین مخرب در مغز افراد بسازیم تا بتوان در همان مراحل اولیه بیماری و پیش از پیشرفت عارضه، بیماری را شناسایی و از گسترش بیشتر آن جلوگیری كرد.


دكتر هاشم رفیعی تبار در گفتگو با ایسنا به مناسبت روز جهانی آلزایمر با اشاره به طرح تحقیقاتی گروه نانوپزشكی در دانشكده پزشكی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی در ارتباط با بیماری بسیار شایع آلزایمر، اظهار نمود: بر مبنای تحقیقات و مطالعات صورت گرفته، مكانیزم شروع بیماری آلزایمر مشخص است، اما علت بروز آن هنوز در ابهام علمی قرار دارد. در همین راستا پروژه ای برای شناسایی دقیق مكانیزم و كسب دانش بروز بیماری آلزایمر تعریف شده كه توسط یكی از دانشجویان گروه در حال انجام می باشد.
مكانیزم شروع بیماری آلزایمر
وی با اشاره به نحوه بروز بیماری آلزایمر اظهار داشت: مكانیزم بیماری آلزایمر از اتصال فسفر (phosphorylation) یا مواد مغناطیسی مانند (magnetite) به پروتئین TAU كه بر روی میكروتوبول های اكسیون های سلول های مغزی قرار دارند، شروع شده و با تخریب این پروتئین و در نهایت تخریب میكروتوبول ها به بروز آلزایمر منجر می شود.
وی اظهار داشت: با این وجود هنوز علت تولید و اتصال فسفر به اجزای مغز بیماران آلزایمری كه در تصاویر زیر به معرض نمایش گذاشته شده است، معلوم نیست یا اینكه هنوز نمی دانیم كه چرا بروز آلزایمر در زنان ۷۰ درصد بوده و چه چیزی در ژنتیك خانم ها عامل افزایش احتمال مبتلا شدن به این بیماری است. شكل زیر نشان دهنده روند تخریب میكروتوبول را نشان داده است.


(تصویر نشان دهنده روند تخریب میكروتوبول و از هم پاشیدگی آن در اثر از بین رفتن پروتئین TAU كه بر روی میكروتوبول قرار داشته و نقش حفاظت سازمانی میكروتوبول را ایفا می كند. در اثر این تخریب دو نوع پروتئین یعنی آمیلوید بتا و نورو فیبریلاسیون بوجود می آیند كه در تصویر زیر نشان داده شده اند)
(شكل گیری دو پروتئین مخرب در بیماری آلزایمر كه سبب بروز لكه های سیاه در مغز بیمار می شوند)(مقایسه دو تصویر واقعی مغز سالم و مغز آلزایمر پیشرفته)
كشف چراهای بروز بیماری آلزایمر
این استاد پیشكسوت دانشگاه، با اشاره به اینكه در این پروژه به دنبال جواب این چراها هستیم، اظهار نمود: طبق اظهارات پروفسور راهنمای یكی از دانشجویان پزشكی ما كه حالا در امریكا مشغول گذراندن دروه تخصصی خود است، نظریه اولیه مطرح شده از سوی ما در خصوص مدل سازی كامپیوتری تولید لكه های پروتئینی در مغز افراد مبتلا به آلزایمر جهت شناسایی مكانیزم بروز این لكه ها در مقیاس های اتمی و مولكولی كه برای نخستین بار از سوی ما مطرح گردیده است، با استقبال بسیار بالایی از جانب مراكز تحقیقاتی پزشكی این بیماری روبرو خواهد شد.
بنیانگزار علم نانو فناوری در ایران با اشاره به اینكه لكه های بوجود آمده در مغز مبتلایان به آلزایمر توسط دستگاه MRI قابل مشاهده می باشد، اظهار داشت: بیماری آلزایمر با تولید دو نوع پروتئین، یعنی پروتئین های "بتا آمیلوئید" (A β) كه ناشی از تخریب غشای سلولی هستند و تشكیل رشته های در هم پیچیده نوروفیبریلاسیون كه ناشی از تخریب میكروتوبول های سلولی در مغز بیمارند، شروع می شود. دانش مربوط به چگونگی و چرایی تشكیل و تجمع این مواد و تشكیل لكه ها در مغز مبتلایان هنوز در مراحل ابتدایی قرار دارد.
تاثیر استفاده مستمر و طولانی مدت از تلفن همراه و امواج مایكرویو در بروز آلزایمر
دكتر رفیعی تبار استفاده مستمر و طولانی مدت از تلفن همراه و امواج مایكرویو را در حمله فسفر و مواد مغناطیسی به میكروتوبول سیستم مغزی و بروز بیماری آلزایمر موثر دانست و افزود: حمله فسفر و مواد مغناطیسی می تواند منجر به تخریب غشای سلولی و همینطور منجر به باز شدن حلقه پروتئینی TAU شده و در نهایت آغاز مراحل اولیه بیماری آلزایمر را تشكیل دهند.
وی با تاكید بر اینكه دانش مربوط به مكانیزم آغاز بیماری آلزایمر تا حدودی بدست آمده است، اظهار نمود: ازاین رو با مدلسازی پیچیده در مقیاس نانو، این مكانیزم و كشف چرایی بروز آنرا می توان قدم به قدم كشف كرد و اقدامات موثری جهت جلوگیری از بروز بیماری آلزایمر بعمل آورد.
پیش بینی و جلوگیری از بروز آلزایمر هدف اصلی تحقیق حاضر
وی با اشاره به اینكه تابحال تنها راه پیش روی متخصصان مهار و كنترل بیماری آلزایمر بوده است، عنوان كرد: هدف اصلی ما در پروژه آلزایمر پیشبینی و پیشگیری این بیماری در افراد است، به عبارت دیگر می خواهیم حسگرها و سنسورهایی برای اندازه گیری این دو نوع پروتئین مخرب در مغز افراد بسازیم تا بتوان در همان مراحل اولیه بیماری و پیش از پیشرفت عارضه، بیماری را شناسایی و از گسترش بیشتر آن جلوگیری نماییم.
این عضو فرهنگستان علوم در انتها تصریح كرد: در این پروژه، بعد از پیشبینی علت بروز این بیماری می توان با كمك روش های درمانی عموما غیردارویی از پیشرفت بیماری آلزایمر به درجات بالاتر پیشگیری كرد.1398/06/30
15:36:12
5.0 / 5
4059
تگهای خبر: بیماران , پزشك , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر