وزیر بهداشت:

سلامت مردم را قربانی صرفه جویی ارزی و ریالی نخواهیم كرد

سلامت مردم را قربانی صرفه جویی ارزی و ریالی نخواهیم كرد

به گزارش سرشیر وزیر بهداشت ضمن بیان اینكه سلامت مردم را فدای صرفه جویی ارزی و ریالی نمی نماییم، اظهار داشت: به رئیس سازمان غذا و دارو دستور داده ام كه انجمن های علمی پزشكی را دعوت كند و انجمن هایی كه نسبت به كیفیت داروهای تولیدی در كشور انتقاد و مستنداتی دارند، ارائه نمایند. سلامت مردم، شوخی بردار نیست.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در حاشیه افتتاح بخش های جدید بیمارستان امیرالمومنین(ع) سمنان با بیان این مطلب اظهاركرد: از ماه های پایانی سال قبل گام هایی در جهت سالم سازی عرضه، توزیع، تولید و واردات دارو در وزارت بهداشت برداشته ایم و هم اكنون با تكمیل نقاط ضعف سامانه «تی تك»، بركناری افراد ناسالم در نظام دارویی و به كارگیری پاكیزه ترین مدیران در حوزه دارویی به سمت شفافیت بیشتر حركت می نماییم.

وی اشاره كرد: از واردات داروهای برند كه تولید داخلی را لگدمال می كنند، جلوگیری كرده ایم و رسانه ها و خصوصاً صدا و سیما باید كمك كنند كه گرفتار غوغاسالاری های واردات داروهای برند نشویم و كمبود داروهای برند كه با ۵ تا ۱۰ برابر قیمت داخلی وارد می شود را در ذهن مردم برجسته نكنند.

وزیر بهداشت اضافه كرد: از همكاران پزشكمان خواسته ایم كه داروهای برند كه چندین شركت داخلی آنها را تولید می كنند، تجویز نكنند تا مردم گرفتار سردرگمی و آوارگی در داروخانه ها نشوند و به هیچ عنوان، اجازه واردات داروهای دارای مشابه داخلی را نخواهیم داد.

وی با اشاره به ارتقای استانداردهای داخلی داروهای تولیدی در كشور اظهار داشت: سلامت مردم را قربانی صرفه جویی ارزی و ریالی نخواهیم كرد و به رئیس سازمان غذا و دارو دستور داده ام كه انجمن های علمی پزشكی را دعوت كنند و انجمن هایی كه نسبت به كیفیت داروهای تولیدی در كشور انتقاد و مستنداتی دارند، ارائه نمایند چون سلامت مردم، شوخی بردار نیست و همانگونه كه به واردات رانت نمی دهیم به تولید داخلی هم رانت نخواهیم داد و بنده وزیر بهداشت هستم و سلامت مردم، یك اصل مهم و اساسی برای ما است.

نمكی اشاره كرد: اگر به بهانه واهی پشتیبانی از سلامت مردم، درها را به روی وارد كنندگان داروهای برند خارجی باز نماییم، هیچ گاه صنعت دارویی پویا نخواهیم داشت و بنا بر این باید استانداردهای تولید داروهای داخلی را ارتقا دهیم و نباید اجازه دهیم كه با شعار پشتیبانی از سلامت، به ناسالمی در تجارت دارو در كشور دامن زده شود.

بنابر اعلام وبدا، وزیر بهداشت اشاره كرد: باوجود تحریم ها و فشارهای آمریكا و متحدان آن در جهان، كمبود داروهای اساسی در كشور حداقل یك سوم میزان كمبود دارو در مدت مشابه سال قبل است و كمبود داروهای اساسی در كشور به مراتب كمتر از قبل است. خوشبختانه مواد اولیه صنایع دارویی كشور تا آخر سال تهیه می شود و صنعت دارویی، یكی از صنایعی خواهد بود كه هیچ گاه شاهد تعطیلی آن نخواهیم بود.

منبع:

1398/06/15
23:24:14
5.0 / 5
4340
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر