حوادث، شایع ترین علت مرگ كودكان زیر چهار سال در كشور

حوادث، شایع ترین علت مرگ كودكان زیر چهار سال در كشور

به گزارش سرشیر رئیس پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان، حوادث را مهم ترین علل شایع مرگ كودكان زیر چهار سال در كشور خواند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر علی اكبر سیاری در آستانه برگزاری پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان اظهار داشت: این كنگره با همكاری اعضای هیأت علمی گروه كودكان دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی و همكاری سایر گروه های كودكان دانشگاه های علوم پزشكی در بیمارستان كودكان مفید برگزار می گردد و جدیدترین مباحث و موضوعات علمی در حوزه بیماری های شایع واورژانس های كودكان در آن مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد.
وی ادامه داد: منظور از اورژانس موضوعاتی است كه مداخله فوری برای كمك به كودك نیاز دارد و حیات كودك گرفتار خطر است؛ همچون مواردی كه كودك گرفتار كما، شوك، تشنج، سوختگی، تروما و یا ضربه شده است.
رئیس پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان با اشاره به اینكه حوادث، شایع ترین علت مرگ كودكان زیر ۴ سال است، اظهار داشت: ازاین رو توجه به این مساله در كنگره مد نظر قرار گرفته و سایر موارد اورژانس در كودكان مانند شرایطی كه كودك گرفتار مشكل نارسایی تنفسی، شوك و از دست دادن آب بدن شده كه این مورد احتیاج به مداخله فوری برای كمك به كودك دارد.
وی در مورد شایع ترین بیماری ها در كودكان، اظهار داشت: موضوعات تنفسی، گوارش، قلب و عروق، اعصاب و روان، غدد و خون همچون مشكلاتی است كه در كنگره امسال مورد بحث و گفتگو قرار می گیرد. البته در كنگره مبحث تشنج در نوزادان مطرح خواهد شد و در حیطه گوارش نوزادان، تغذیه در سال اول و زردی در بدو تولد هم تبادل اطلاعات خواهد شد.
سیاری با اشاره به آمار و ارقامی درباره زردی نوزادان اظهار داشت: اگر این مشكل بعد از به انتها رسیدن هفته دوم و سوم تولد بهبود نیافت، احتیاج به بررسی ویژه دارد؛ چون كه زردی دو نوع مستقیم و غیر مستقیم است و خطر زردی غیرمستقیم بیشتر است؛ به صورتی كه اگر میزان زردی بیشتر از ۲۰ درصد باشد بر روی مغز نوزاد اثر می گذارد و سبب تشنج، عقب ماندگی و ناشنوایی آن خواهد شد.
وی افزود: نوع مستقیم زردی در رابطه با بیماری ها و مشكلات مختلف همچون تشكیل نشدن مجاری صفراوی است و این مساله سبب باقی ماندن صفرا در كبد و صدمه به كبد می شود؛ به صورتی كه كبد گرفتار نارسایی و در نتیجه خطر مرگ كودك می شود.
سیاری عنوان كرد: بیماری های متابولیك، عفونت شیرخواران همانند عفونت های خون، كم كاری تیروئید و.... هم می تواند سبب این نوع زردی نوزاد و نارسایی كبد وی شود. بنابر این اطلاعات زیادی در مورد زردی كودكان برای تشخیص بموقع و درمان موفقیت آمیز آن در این كنگره برای شركت كنندگان ارائه خواهد شد.
وی ادامه داد: همینطور در پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان، موضوعاتی همچون آسم و خس خس سینه در حوزه مشكلات تنفسی و عفونت ادراری در حوزه مشكلات كلیه هم عرضه و با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته مورد بحث و گفتگو قرار خواهد گرفت.
رئیس پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان تصریح كرد: همینطور از آنجایی كه هم اكنون میانگین سن مصرف مواد مخدر روز به روز كاهش یافته و به قول كارشناسان و مسؤلان، به سن نوجوانی رسیده است، ازاین رو توجه به این مورد حائز اهمیت است؛ چون كه این مساله مراجعات به اورژانس ها را در این عرصه افزایش داده است. ازاین رو مباحثی هم در این زمینه عرضه خواهد شد.
به گزارش دبیرخانه پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان، سیاری در انتها اظهار داشت: مبحث درد و تورم مفاصل در كودكان هم در كنگره مطرح خواهد شد كه این مشكل در كودكان می تواند به دلیل عفونت یا آرتریت روماتوئید باشد. در بخش دیگری از كنگره هم مساله پركاری و كم كاری تیروئید به بحث گذاشته می شود. البته در كشور ما اقدامات موثری جهت پیشگیری و درمان بموقع این بیماری ها انجام شده است؛ به صورتی كه بر مبنای برنامه كشوری سالانه یك میلیون و ۵۷۰ هزار نوزاد به لحاظ بیماری های تیروئید غربالگری می شوند.
گفتنی است؛ پانزدهمین كنگره اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان ۱۶ تا ۱۹ مهر ماه سال جاری همزمان با سومین كنگره پرستاری اورژانس ها و بیماری های شایع طب كودكان در بیمارستان كودكان مفید با حضور اساتید و صاحبنظران برجسته برگزار می گردد و گروه های هدف كنگره، پزشكان عمومی متخصص و فوق تخصص های كودكان هستند.1398/06/14
13:14:54
5.0 / 5
4675
تگهای خبر: بهبود , بیمارستان , پزشك , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر