ساكشن چربی های زائد بدن، عارضه دارد؟

ساكشن چربی های زائد بدن، عارضه دارد؟

به گزارش سرشیر یك فوق تخصص جراحی ترمیمی، پلاستیك و زیبایی با اشاره به سوژه ساكشن های جدید، اظهار داشت: افراد برای كاهش چربی بدنی به هیچ عنوان نباید به انجام یك روش خاص ساكشن اصرار داشته باشند؛ چونكه این مسئله بستگی به شرایط بیمار و میزان چربی بدن او دارد.به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر محسن ایزدی با اشاره به اینكه در دهه ۹۰ میلادی با شایع شدن ساكشن و بر سر زبان افتادن آن در سراسر جهان مثل هر پدیده جدید دیگری مردم بیش از اندازه به آن روی آوردند، اظهار داشت: انجام این عمل بدون در نظر گرفتن اصول علمی و توسط افرادی كه برای اینكار آموزش كافی ندیده اند، منجر به بروز عوارض زیاد و حتی مرگ ومیر شده است. به همین علت نوعی بدبینی خاص نسبت به این عمل به وجود آمد كه هنوز هم در برخی از افراد جامعه وجود دارد.

وی اضافه كرد: اما با گذشت زمان و با به وجود آمدن استانداردهای علمی و دخالت مراجع قانونیِ علمی مانند انجمن بین المللی جراحان پلاستیك، عوارض این اقدام در حد قابل قبول نسبت به نتیجه ای كه بیمار از این عمل می گیرد، بسیار پایین آمده است. بطوریكه امروزه اگر بطور كلی این عمل با رعایت موازین صحیح علمی و توسط افراد متخصص كه برای این كار تعلیم كافی دیده اند، صورت گیرد، جزو اعمال جراحی كم خطر شناخته می شود. حالا لیپوساكشن در سراسر جهان بیشتر از هر نوع جراحی پلاستیك و زیبایی انجام می شود.

ایزدی با اشاره به اینكه امروزه خیلی از بیماران بازگشت كننده از پزشك خود درخواست دارند برای از بین بردن چربی زاید اندام و بدن آنها از وسایل جدیدتر مثل لیپوماتیك، اولترا سوند، كرایو و لیزر لیپولیز و... استفاده كنند، اضافه كرد: این تصور غلط وجود دارد كه این وسائل عوارض كمتری دارند. باید توجه كرد كه اگر مقدار چربی های زاید خیلی كم باشند مانند آنچه كه در غبغب و یا نزدیك مفاصل وجود دارد، فقط با ذوب كردن چربی بدون نیاز به ساكشن اجازه دهیم كه توسط بدن جذب شوند، اما در چربی های بیشتر كه نیاز به ساكشن وجود دارد، این دستگاه ها، همان ساكشن هستند كه وسائل بیشتری داشته و كار بیشتری انجام می دهند.

وی اضافه كرد: بیشتر این دستگاه ها به صورت تخریب سلول های چربی بوسیله لیزر یا امواج صوتی و... عمل می كنند. علاوه بر این كانولا یا لوله ساكشن در این دستگاه ها گاهی حركات اضافی مانند چرخش، دوران و... دارد. بدین سبب هیچ گاه اینطور نیست كه عوارض آنها كمتر از ساكشن معمولی باشد. از طرفی از آنجایی كه این دستگاه ها معمولا پیچیده تر هستند و كار با آنها بسیار زمان برتر از ساكشن معمولی است، زمان بیهوشی بیمار هم طولانی تر می شود. علاوه بر این بعضی از آنها تاییدیه FDA یا سازمان غذا و داروی آمریكا را كه مورد قبول تمامی پزشكان دنیاست، ندارند.

این فوق تخصص جراحی ترمیمی پلاستیك و زیبایی افزود: البته همه این موارد به این معنا نیست كه نباید از این دستگاه ها استفاده نمود. بدون تردید این دستگاه ها نسبت به ساكشن معمولی كارایی بیشتری دارند و در بعضی موارد خاص می توانند برای بیمار مفید بوده و نتیجه عمل بهتری داشته باشند. البته به شرط آنكه متخصص مربوطه دانش و تجربه لازم را در زمینه این دستگاه ها داشته و بر حسب نیاز بیمار و موارد معین از آنها استفاده نماید.

بنابر اعلام روابط عمومی انجمن جراحان پلاستیك و زیبایی ایران، ایزدی همین طور اظهار داشت: برای بیمار لازم است كه به هیچ عنوان پزشك خودرا وادار به استفاده از نوع خاصی از این لوازم نكند و اجازه دهد كه جراح متخصص بر حسب علم، دانش و تجربه خود و نیاز بیمار بازگشت كننده، در این زمینه تصمیم صحیح را برای بیمار اتخاذ كند.

منبع:

1398/06/12
14:51:42
5.0 / 5
4695
تگهای خبر: آموزش , بیماران , پزشك , تجربه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر