پژوهشگران بررسی كردند

تاثیر اسب درمانی در بهبود عملكرد كودكان مبتلا به بیش فعالی

تاثیر اسب درمانی در بهبود عملكرد كودكان مبتلا به بیش فعالی

سرشیر: نتایج یك پژوهش نشان داده است اسب درمانی بر فاكتورهای روانی و عملكرد حسی حركتی در كودكان مبتلا به اختلال نقص توجه/بیش فعالی تأثیرگذار است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، اختلال نقص توجه – بیش فعالی و رفتار ایذایی یكی از دلیلهای بسیار شایع ارجاع كودكان به مراكز بهداشت روانی، پزشك اطفال، متخصصان مغز و اعصاب و درمانگاه های روانپزشكی كودك است. برآوردها نشان می دهند پنج تا ۱۵ درصد كودكان دبستان به اختلالات نقص توجه/بیش فعالی مبتلا هستند. اسب سواری درمانی زیرمجموعه ای از فعالیت ها با كمك حیوانات است. این درمان امكان دارد روی عملكردهای روانی، شناختی، رفتاری و ارتباطی موثر باشد. پژوهشگران در پژوهشی با عنوان "تاثیر یك دوره اسب درمانی بر فاكتورهای روانی و عملكرد حسی حركتی در كودكان مبتلا به اختلال نقص توجه/ بیش فعالی" این مساله را بررسی كردند.
در این پژوهش كه توسط محمد مهدی امینی، سیده ماجده ازهدی و زهرا منصور جوزان انجام شده، آمده است: «روش پژوهش حاضر با عنایت به ماهیت و اهداف آن نیمه تجربی بود و از طرح پیش آزمون- پس آزمون با گروه گواه استفاده شد. جامعه آماری این پژوهش، تمامی كودكان مبتلا به اختلال نقص توجه/ بیش فعالی در آسایشگاه معلولین جسمی و حركتی فیاض بخش شهر مشهد در سال ۹۵-۱۳۹۴ بودند.
پژوهشگران می گویند: نمونه موردنظر در این پژوهش ۲۰ كودك دارای اختلال نقص توجه/بیش فعالی (۱۰ نفر گروه آزمایش و ۱۰ نفر گروه گواه) به شیوه نمونه گیری هدفمند انتخاب شدند؛ این دانش آموزان برمبنای ملاك های تعیین شده توسط مشاور روانشناس و بوسیله ابزار مربوطه (پرسشنامه كانزر) شناسایی شده و در دو گروه به صورت تصادفی جایگزین شدند.»
در این پژوهش آمده است: «یافته ها نشان داد هشت هفته مداخله اسب درمانی بر فاكتورهای روانی و عملكرد حسی حركتی در كودكان مبتلا به اختلالات نقص توجه/ بیش فعالی اجرا شد. یافته ها نشان داد هشت هفته مداخله اسب درمانی بر فاكتورهای روانی و عملكرد حسی حركتی در كودكان مبتلا به اختلالات نقص توجه/بیش فعالی تاثیر معناداری دارد و سبب بهبود این شاخص ها می شود. اسب سواری درمانی یك استراتژی درمان با گزینه های گوناگون است. انتخاب اسب، تجهیزات، الگوهای حركت اسب در طول درمان و تغییرات موضعی در شركت كنندگان، عوامل موثر در طول تمرین است.»
نویسندگان این مقاله می گویند: «مطالعه شارتلف و همكاران نشان داد كه اسب درمانی می تواند استراتژی مداخله ای مناسبی جهت كاهش ناتوانی تعادلی در بیماران با مشكل تعادلی باشد. در مطالعه ای، اسنایدر و همكاران به این نتیجه رسیدند كه اسب درمانی با تاثیر چندجانبه بر روی احساسات، ماهیچه ها، استخوان و اندام ها منجر به بهبودی روانی، اجتماعی و آموزشی می شود.»
امینی و همكارانش در این پژوهش می گویند: «با توجه به مقادیر محاسبه شده، یك دوره اسب درمانی بر فاكتورهای روانی و عملكرد حسی حركتی شامل علایم روانشناختی، مشكلات توجه، عملكرد حسی حركتی، حافظه و یادگیری، كاركردهای اجرایی، توانایی های شناختی، اختلال نقص توجه، رفتار كودك در كلاس، مشاركت و همكاری گروهی و نگرش به مراجع قدرت در كودكان مبتلا به اختلالات نقص توجه/بیش فعالی تاثیرمعناداری دارد؛ به شكلی كه كودكان گروه اسب درمانی در تمامی فاكتورهای روانی و حسی و حركتی بهبود یافتند.»
این پژوهش در جلد نهم مجله علمی پژوهشی مطالعات ناتوانی انتشار یافته است.
منبع:

1398/06/02
13:36:57
5.0 / 5
4397
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر