ملك زاده:

مقالات ایرانی بیشتر از ۷۴۰۰۰ بار مورد استناد قرار گرفته اند، در داروسازی بیشتر از فرانسه مقاله داریم

مقالات ایرانی بیشتر از ۷۴۰۰۰ بار مورد استناد قرار گرفته اند، در داروسازی بیشتر از فرانسه مقاله داریم

سرشیر: معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: در پنج سال گذشته، بیشتر از 480 هزار مقاله ایرانی توسط 118 كشور، دانلود شده و در این مدت، مقالات ایرانی بیشتر از 74 هزار بار، مورد استناد كشورهای دیگر قرار گرفته اند.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر رضا ملك زاده امروز(شنبه، ۲۹ تیر) در نشست مشترك وزیر بهداشت و هیات امنای موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشكی (نیماد)، اظهار نمود: تمامی كشورها از نظر علمی در سطح دنیا رتبه بندی می شوند. ایران در زمینه تولیدات علمی در سال ۲۰۱۸ رتبه ۱۶ را به دست آورده است. همین طور در زمینه استنادات و پزشكی بالینی نیز رتبه ۱۶ را در سطح جهان كسب كرده ایم در صورتیكه در سال گذشته، در زمینه پزشكی بالینی رتبه ۲۰ را داشتیم.
وی اضافه كرد: در زمینه علوم داروسازی در سطح جهان، رتبه هفتم را به دست آورده و از كشورهایی مانند فرانسه، مقالات بیشتری به چاپ رسانده ایم. هم اكنون، در زمینه تولید دارو، در وضعیت مطلوبی قرار داشته و نیازی به واردات نداریم و باید گفت داروسازان ما بسیار عالی عمل كردند.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با اشاره به اینكه نیماد یكی از نهادهای عالی رتبه علمی شمرده می شود كه در امتداد مدیریت، هدایت و رهبری توسعه تحقیقات علوم پزشكی تاسیس شده است، اشاره كرد: موسسه نیماد، در امتداد پیشرفت كیفی و كمی تحقیقات و به خصوص توجه ویژه به آموزش نیروی انسانی محقق و حفظ نگاه كیفی تلاش نموده است. این موسسه دارای هفت كمیته علمی مختلف با عنوان كمیته لطمه شناسی، ژنتیك و سلول های بنیادی، كمیته بیماری های غیر واگیر، كمیته بیماری های واگیر و اختلالات ایمنی، كمیته خون شناسی و سرطان، كمیته علوم اعصاب و بهداشت و روان، كمیته فناوری و نوآوری های علوم پزشكی، كمیته كشف و ارزیابی داروها و همچنین، كمیته اخلاق در پژوهش های علوم پزشكی است.

ملك زاده با تاكید بر اینكه یكی از اهداف موسسه نیماد پشتیبانی از پژوهشگران و محققین علوم پزشكی است، اشاره كرد: در امتداد پشتیبانی از محققین نیز چند نوع گرنت تعریف شده است. همچنین، اولویت های تحقیقاتی معین شده و محققین در امتداد آن كار پژوهشی انجام می دهند. در این مورد تاكید بر كار تیمی است. همچنین، روند ارائه طرح، انجام تحقیقات و نظارت بر اجرای آنها نیز به صورت الكترونیكی و آنلاین ثبت می شود.

معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت اظهار داشت: تابحال ۷ فراخوان گرنت اصلی انجام داده ایم كه اختتام یافته و در آستانه فراخوان هشتم هستیم. تعداد طرح های دریافتی در هفت فراخوان قبلی، ۲۹۶۸ به صورت پروپوزال اولیه بوده كه از این تعداد، ۴۵۷ طرح، مصوب و پذیرفته شده است. در طرح های مصوب و پذیرفته، همكاری ۲۵۴۴ پژوهشگر ایرانی و ۷۳ محقق غیر ایرانی یا غیر مقیم را در اختیار داشته ایم.

وی افزود: امیدواریم تولیدات علمی خودرا در سطح بین المللی افزایش دهیم. هدف ما این است كه انجام تحقیقات فقط در سطح یك مقاله باقی نماند، بلكه در ارتقای سلامت نقش موثری ایفا كرده و منجر به افزایش سطح سلامت مردم شود.

وی اظهار داشت: حدود ۳۲ درصد از طرح های تحقیقاتی ما قابلیت تجاری سازی دارد، همچنین، تلاش شده از طرح های نوآورانه نیز حمایت شود. یك مركز تحت عنوان مركز كاكرین نیز در نیماد ایجاده شده كه نتایج تمامی تحقیقات را دربردارد.

رییس موسسه ملی توسعه تحقیقات علوم پزشكی با تاكید بر ضرورت حمایت مالی بیشتر از طرح های پژوهشی و محققین، تصریح كرد: یكی از بزرگترین مشكلات ما بودجه است، بنا بر این درحال همكاری با بخش خصوصی و موسسات خیریه هستیم.

طبق اعلام وبدا، ملك زاده اشاره كرد: ارتقای بودجه موسسه توسعه تحقیقات علوم پزشكی منجر به ارتقای سطح پژوهش های علوم پزشكی می شود چونكه جوانان فرهیخته مان با انگیزه بیشتری در داخل مملكت فعالیت خواهند كرد.
منبع:

1398/04/29
18:28:49
5.0 / 5
4253
تگهای خبر: آموزش , ارزیابی , بهداشت , پزشك
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر