اهمیت ورزش در سالمندان

اهمیت ورزش در سالمندان

سرشیر: فعالیت بدنی برای هر فردی در هر سنی ضروری است؛ هر چند در شرایط مختلف انواع آن با یكدیگر متفاوت می باشد، اما ساده ترین نوع فعالیت بدنی نرمش و پیاده روی است كه باید هر فرد بطور منظم و در مدت زمان كافی انجام دهد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، با افزایش سن، افراد امكان دارد میزان فعالیت بدنی خودرا كاهش داده و كمتر به ورزش و تحرك اهمیت دهند؛ درحالیكه پیشنهاد می شود افراد سالمند ترجیحاً ۳۰ تا ۴۵ دقیقه در روز پیاده روی داشته باشند. بهترین زمان پیاده روی حدود دو ساعت بعد از صرف غذا است و این كار حداقل باید چهار روز در هفته تكرار شود. البته افرادی كه چاق هستند باید این فعالیت ها را بسیار آهسته آغاز نموده و به مرور زمان بر میزان فعالیت خود بیفزایند.
ورزش منظم سبب افزایش قدرت عضلانی، افزایش چابكی بدن، افزایش تعادل بدن، افزایش قدرت و استواری استخوان ها، كاهش احتمال زمین خوردن و شكستگی های ناشی از آن می شود. همین طور ورزش منظم یكی از طریق های پیش گیری از پوكی استخوان است كه اگر از دوره جوانی آغاز شود، بسیار مفید خواهد بود.
در سالمندی ورزش های تعادلی مثل راه رفتن روی سطوح ناصاف و ورزش های قدرتی با هدف كاهش احتمال شكستگی سفارش می شود. بهتر است پیش از ورزش و برنامه ریزی ورزشی بررسی های لازم از نظر ابتلاء به پوكی استخوان در افراد پرخطر همچون كسانی كه به مدت طولانی تحت درمان بوده اند صورت گیرد. فعالیت ورزشی باید به شكلی تنظیم شود كه سبب وارد شدن فشار زیاد بر استخوان ها و افزایش احتمال شكستگی نشود.
ورزش های متحمل وزن بدن، مناسب ترین تمرین ها برای سلامت استخوان ها در مقابل نیروی جاذبه هستند. ورزش هایی مانند پیاده روی، دویدن آهسته، كوهپیمایی، انجام حركات بالا رفتن از پله ها و ورزش های راكتی از این دسته هستند. این ورزش ها سه بار در هفته و هر بار به مدت ۳۰ دقیقه به پیش گیری از پوكی استخوان كمك می كنند. تمرین های قدرتی مانند كار با وزنه های دستی، نوارهای ارتجاعی و دستگاه های متنوع وزنه برداری برای افزایش توده و قدرت عضلانی و استواری استخوان ها برای افراد دارای آمادگی مناسب می تواند مؤثر عمل كند.
بنابر اعلام اداره سلامت میانسالان وزارت بهداشت، مصرف كافی منابع غذایی حاوی كلسیم و در صورت لازم جایگزین كردن آن با مصرف مكمل كلسیم برای پیشگیری و درمان پوكی استخوان ضروری می باشد. ورزش های سفارش شده شامل پیاده روی متوسط در هفته، ورزش های مقاومتی با شدت متوسط و به مدت كوتاه در طول روز و ورزش های شكمی كه موجب تقویت عضلات می شود، سفارش می شود.
منبع:

1398/04/14
16:08:58
5.0 / 5
4396
تگهای خبر: بهداشت , درمان , سالم , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
سرشیر
سر شیر
سرشیر