معاون كل وزارت بهداشت اعلام كرد

كاهش بار مراجعات درمانی مردم به سبب مسایل اقتصادی

كاهش بار مراجعات درمانی مردم به سبب مسایل اقتصادی

سرشیر: معاون كل وزارت بهداشت ضمن اشاره به مشكلات اقتصادی، اظهار داشت: حدود 30 درصد بار مراجعات به داروخانه ها بدون داشتن نسخه و بدون بازگشت مجدد به پزشك است تا از این طریق بتوانند هزینه های خودرا كاهش داده و پول ویزیت را پرداخت نكنند. اینها نشانه های نگران كننده ای است.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر ایرج حریرچی در مراسم تودیع و معارفه رئیس بسیج جامعه پزشكی كشور كه با حضور جانشین بسیج مستضعفین و تعدادی از پزشكان در مركز بین المللی همایش های رازی برگزار شد، ضمن تقدیر از زحمات دكتر رئیس زاده - رئیس سابق بسیج جامعه پزشكی، با اشاره به شرایط فعلی كنونی كشور و تاثیر تحریم ها در حوزه سلامت اظهار نمود: در وزارت بهداشت از تمام كسانی كه می توانند برای بهبود حوزه سلامت ما را یاری كنند، كمك می طلبیم. هیچكدام از كسانی كه هم اكنون در كشور مسئولیتی دارند، افراد كم تجربه ای نیستند، اما هم اكنون شرایط با همیشه فرق می كند.
وی در ادامه با بیان این كه پزشكانی كه در بسیج جامعه پزشكی فعالیت می نمایند، افرادی انقلابی هستند، اظهار داشت: از نظر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی مهم ترین كمكی كه به ما می شود از سمت بسیج جامعه پزشكی است. در شرایط تحریم ها مشاهده می شود كه به دلیل فشار اقتصادی كه بر مردم وارد می شود، آنها تنها منابع خویش را صرف هزینه های ضروری مانند خوراك، پوشاك و مسكن می كنند و بیشتر اوقات از اقدامات پزشكی خود غافل می شوند. چیزی كه ما در تحریم های گذشته یعنی در سال ۱۳۹۱ مشاهده كردیم این بود كه با عنایت به رشد جمعیت، بار رفتن به حوزه درمان باید سالانه بین سه الی هفت درصد افزایش می یافت، اما به علت مشكلات موجود این دفعه رجوع تا حدود پنج درصد كاهش پیدا كرد.
كاهش مراجعات درمانی مردم به علت مسایل اقتصادیمعاون كل وزارت بهداشت در ادامه اضافه كرد: در سال ۱۳۹۷ هم نشانه های اولیه كاهش بار رجوع بر مردم دیده شد. از سوی دیگر دولت نیز با مشكلاتی دست و پنجه نرم می كند و امكان دارد تحریم ها اجازه ندهد كه در این زمینه بتواند به خوبی به ما كمك نماید. هم اكنون مهم ترین نكته با عنایت به شرایط موجود، توجه به اقشار فقیر و محروم جامعه است كه در این زمینه بسیج جامعه پزشكی كمك های خوبی به وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكی كرده است. ما در شرایط فعلی می بینیم كه حدود ۳۰ درصد بار مراجعات به داروخانه ها بدون داشتن نسخه و بدون رجوع مجدد به پزشك است تا از این طریق بتوانند هزینه های خویش را كاهش داده و پول ویزیت را پرداخت نكنند. اینها نشانه های نگران كننده ای است. از همین رو خاضعانه از تمام كسانی كه در این عرصه تلاش می كنند تقاضا داریم تا به فكر اقشار محروم جامعه باشند.
وی در ادامه با بیان این كه موفقیت در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشكی یكی از اركان اصلی مقبولیت و محبوبیت بین افراد جامعه است، اضافه كرد: اگر حكومت ها بتوانند در حوزه سلامت موفق عمل كنند، ۲۵ تا ۳۵ درصد در رای آوری می توانند موفق باشند. در واقع ایجاد رضایت در مردم در این شرایط مبحث كلیدی و مهمی است. بنابراین است كه می گوییم یكی از بهترین محل ها برای افزایش سرمایه اجتماعی، رضایت مردم است.
حریرچی افزود: از آنجایی كه یكی از ملاك های مهاجرت افراد، استقامت حوزه سلامت كشورها است از مهم ترین تاكیدات ما حفظ سلامت و رسیدگی به بیماران در مناطق محروم و مرزی بدون توجه به مسائل سیاسی است.
انتقاد از عدم تصویب طرح سازمان ملی امداد و نجات در مجلسسردار سپهر جانشین سازمان بسیج مستضعفین نیز در این مراسم با اشاره به قابلیت های بسیج جامعه پزشكی كشور یكی از ظرفیت های مهم این بسیج را خدمات در حوزه بهداشت و سلامت معرفی نمود و اظهار داشت: با عنایت به سوابق سازمان بسیج جامعه پزشكی و خدمات و تلاش هایی كه این مجموعه مردم نهاد برای مردم كرده است خدمات خوبی در سال های گذشته انجام شده است.
وی با اشاره به اینكه سه عنصر مهم تعیین كننده حیات هر كشور رهبری، هدایت و نقش مردم است كه موجب اعتلا یا سقوط تمدن ها می شود، اظهار داشت: در كشور ما جانشینی توحیدی اسلامی بزرگترین علت دوام و اقتدار ما است. وجود رهبری انقلاب بعنوان بزرگترین شخصیت هوشمند جهانی امروز كشتی بزرگ نظام اسلامی ما را همراهی می كند و باور داریم در تمام مشكلات نگاه رهبری بزرگترین پشتوانه ما است. البته هیچ حاكمیتی بدون مقبولیت مردمی نمی تواند تداوم داشته باشد اگر مردم دارای انگیزه جهادی و اعتقادی باشند محصول حضورشان سرنوشت بهتری را برای كشور رقم خواهد زد.
جانشین سازمان بسیج مستضعفین در ادامه با اشاره به اینكه بسیج مستضعفین با فرمان امام خمینی (ره) به منظور ایجاد تمدنی جهانی و اسلامی تشكیل شد اظهار داشت: بسیج بزرگترین ساختار مردم نهادی است كه با حضور ده ها میلیون نفر انسان معتقد به نظام، در حال نقش آفرینی است. باید از ظرفیت های بسیج نهایت استفاده را برد. بسیج در بخش بهداشت و سلامت كه از مهمترین مسائل جهانی است می تواند كمك های شایانی به كشور داشته باشد.
سردار سپهر با تاكید بر اینكه اگر بخواهیم در كشور توفیقات روز افزون و بزرگتری داشته باشیم لازم است تا از ظرفیت بسیج نهایت استفاده را ببریم، اظهار داشت: ما تكلیف داریم به وزارت بهداشت در كارهای به ظاهر نشدنی كه امكان دارد از چالش های نظام سلامت باشد كمك نماییم، بنابراین است كه می گوییم ما نمی خواهیم تنها كارهای عادی را انجام دهیم.
وی به حادثه سیل در كشور اشاره نمود و اظهار داشت: در سیلی كه ابتدای سال برخی استان های كشور درگیر آن بودند بسیج توانست در ۳۵ روز به اندازه سه سال خدمات امداد و نجات انجام دهد. ما توانستیم سخت ترین كارهایی را انجام دهیم كه اگر قرار بود با بودجه جاری دولت صورت گیرد شاید ۱۰ سال طول می كشید در حالیكه با حضور نیروهای مردمی ما ۳۵ روزه بیشتر این مشكلات حل شدند.
جانشین سازمان بسیج مستضعفین در ادامه یكی از فقدان های اصلی كشور را نبود سازمان ملی امداد و نجات معرفی نمود و اظهار داشت: اگر زلزله یا اتفاق غریب الوقوع پیشبینی نشده ای در كشور رخ دهد متاسفانه دستگاه ها آمادگی لازم را ندارند، اگر نیروهای انسانی در حادثه سیل اخیر حضور نمی یافتند تلفات انسانی و دامی بسیار بیشتر از چیزی بود كه هم اكنون گزارش می شود. ما ۲۰۰۰ گردان سازمان یافته از نیروهای باسواد و تحصیل كرده در بسیج داریم تا بتوانند در چارچوب سازمان ملی امداد و نجات در حوادث به شكلی درخشان عمل كنند، اما متاسفانه طرح تصویب این سازمان در مجلس رای نیاورد.
جانشین سازمان بسیج مستضعفین با اشاره به ظرفیت های عظیم بسیج در كشور اظهار داشت: ما می توانیم سخت ترین كارها را در كشور انجام دهیم به صورت مثال پارسال ظرف مدت یك هفته ۱۲ میلیون طیور را واكسن زدیم كه این یك ركورد جهانی است.
بسیج جامعه پزشكی نباید محدود باشددكتر رئیس زاده – رئیس سابق بسیج جامعه پزشكی كشور نیز در سخنانی با بیان این كه هم اكنون بالغ بر ۱۸۶ هزار پزشك در این بسیج همكاری می كنند، اظهار داشت: تصوراتی كه ما از بسیج جامعه پزشكی داریم بسیار كمتر از ظرفیت های اصلی موجود است. بسیج جامعه پزشكی می تواند كمك های بزرگی را در حوزه بهداشت، درمان و آموزش پزشكی به كشور عرضه نماید. نمونه آن اتفاقی است كه در سال ۱۳۹۱ با شروع جنگ های منطقه ای افتاد. طبق تقاضایی كه ما داشتیم از پزشكان عضو مجموعه قرار بود تعدادی پزشك در ۳۶ گروه به مناطق اعزام شوند كه ما اصلاً توقع این میزان استقبال از جانب پزشكان را نداشتیم.
وی افزود: بسیج جامعه پزشكی نباید محدود باشد و رویه اصلی ما باید حفظ شود. در این راستا نهادهای مربوطه نیز خیلی خوب به ما كمك كرده اند، اما یكی از دغدغه های ما حفظ و تنظیم روابط میان اعضاست. باید مسائل سیاسی را كنار گذاشت و تنها به فكر خدمت به مردم بود.
رییس سابق بسیج جامعه پزشكی كشور در ادامه با بیان این كه در سال ۱۳۹۰ از ۱۶ هزار پزشك درخواست كمك داشتیم، اظهار نمود: استقبال بسیار خوبی صورت گرفت تا جایی كه بالغ بر ۸۵ درصد این افراد اعلام آمادگی كرده و به كمك ما آمدند. بسیج جامعه پزشكی علاوه بر خدماتی كه در داخل كشور و به هموطنان خودمان عرضه داد كه این خدمات حدود ۳۶ میلیون خدمت در سالیان گذشته است، توانسته در حوزه خدمت رسانی در خارج از كشور و همینطور عضویت در انجمن پزشكان مسلمان بدون مرز فعالیت داشته باشد.
رییس زاده اضافه كرد: در خدماتی كه در خارج از كشور عرضه كردیم بیشتر از ۲۲۰ تیم در چارچوب ۶۰۰ نفر به جبهه های مقاومت اعزام شدند كه خدماتی به مردم مناطق عرضه كردند. عدد ریالی این خدمات مبلغی در حدود ۶۷ میلیارد تومان بود. همینطور در داخل كشور حدودا سالی ۱۰ میلیون نفر خدمات مجانی از بسیج جامعه پزشكی بخصوص در نقاط صعب العبور و محروم دریافت كرده اند.
دكتر متولیان - رئیس جدید بسیج جامعه پزشكی هم در این مراسم اظهار نمود: با عنایت به شرایط ویژه ای كه كشور در آن قرار گرفته است، یكی از سنگرهای مبارزه در جامعه پزشكی، قرار دارد. هم اكنون باید تاكید بیشتری بر اتحاد داشته باشیم. طبق فرمایش امام خمینی (ره) بسیج در تمام جهان سیطره داشته و باید به مستضعفین خدمات عرضه كند.
وی در ادامه با تاكید بر خروج بسیج جامعه پزشكی از جناح های سیاسی، اظهار داشت: همه پزشكان در حالیكه به اصول خود معتقد هستند باید نسبت به خدمت رسانی به مردم پیشتاز باشند. رشته پزشكی رشته ای است كه اعتقادات ما را قوی می كند و ما باید تمام خدماتی را كه به مردم در چارچوب این بسیج عرضه می دهیم، بدون نظر به مادیات باشد. بسیج جامعه پزشكی علاوه بر حوزه پزشكی اقدامات دیگری را می تواند انجام دهد.
منبع:

1398/03/26
14:55:54
5.0 / 5
4632
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر