1، در نشست خبری بسیج ملی كنترل فشار خون بالا مطرح شد

ابتلای ۱۵ میلیون ایرانی به فشار خون بالا، تذكر وزیر بهداشت به پزشكان

ابتلای ۱۵ میلیون ایرانی به فشار خون بالا، تذكر وزیر بهداشت به پزشكان

سرشیر: وزیر بهداشت با بیان ابتلای حدود ۱۵ میلیون ایرانی به بیماری فشار خون بالا، اظهار داشت: حداقل ۴۰ درصد این افراد، از بیماری خود خبر ندارند و این مساله بسیار خطرناك می باشد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر سعید نمكی در نشست خبری بسیج ملی كنترل فشار خون اظهار داشت: ۲۹ سال پیش ایران بعنوان نخستین كشور شرق مدیترانه توانست به سبب دسترسی به فاكتورهای كاهش مرگ و میر اطفال و مادران باردار، مدال دریافت كند. در آن زمان توانستیم شش بیماری مسری و مهلك را با پنج دلار ریشه كن كنیم؛ ریشه كنی تمام این بیماری ها با انجام واكسیناسیون پنج دلاری انجام شد.
وی اضافه كرد: در آن دوران بعنوان معاون بهداشت وزارت بهداشت می دانستم تمام كشورهایی كه مثل ما از سنگلاخ بیماری های واگیردار عبور كردند، امكان دارد با سوژه بیماری های غیرواگیردار مواجه شوند. بنا بر این ۲۹ سال قبل اداره كل مبارزه با بیماری های غیر واگیر در كشور به وجود آمد تا توجه مسئولین نظام سلامت به این سمت برود و از بیماری های غیرواگیر غافل نشوند و بار طاقت فرسای این بیماری ها به ما تحمیل نشود.
وزیر بهداشت افزود: هرچند كه بعدها این اداره تعطیل شد، اما در زمانیكه در سازمان برنامه و بودجه بودم، از همكاران خواستم كه این حركت را شكل دهند. بر این اساس همكاران ما از سه سال قبل این كار را آغاز كردند و به سوژه بیماری های غیرواگیر پرداختند. در سال های اخیر سهم شش درصدی GDP به بالای ۹ درصد رسید و نمی توانیم بیشتر از این را طلب نماییم. بدین سبب باید به سراغ كیفی كردن خدمات و استفاده كیفی از منابع سلامت حركت نماییم. در این راستا باید برنامه هایی را دنبال نماییم.
مرگ ۱۰میلیون نفر در دنیا به سبب فشارخون در سال گذشتهوی اضافه كرد: در همین راستا نخستین برنامه و اولویت ما اولویت دادن پیشگیری بر درمان است. در این عرصه باید به سراغ بیماری هایی برویم كه بار بیشتری را به نظام سلامت تحمیل می كند كه یكی از آنها فشار خون است. سال قبل ۱۰ میلیون نفر در جهان به سبب عوارض بیماری فشار خون، جان خودرا از دست دادند.
ابتلای ۱۵ میلیون ایرانی به فشارخونوی افزود: برآورد ما این است كه ۱۵ میلیون ایرانی، مبتلا به فشار خون هستند. حداقل ۴۰ درصد از افراد مبتلا به فشار خون از این بیماری خبر ندارند كه این مساله بسیار خطرناك است؛ این افراد زمانی از فشار خون شان باخبر می شوند كه با سكته مغزی یا قلبی و یا با نارسایی كلیه و... به بیمارستان بازگشت می كنند.
تذكر وزیر بهداشت به پزشكان درباره كنترل "فشارخون" بیمارانوزیر بهداشت اضافه كرد: فشار خون بعنوان یكی از اولویت های اصلی نظام سلامت است كه با عنایت به آمارهای مرگ و میر ناشی از این بیماری می توانیم آنرا قاتل خاموش بخوانیم. در این زمینه نخستین گامی كه باید برداریم این است كه به مردم آگهی دهیم كه فشار خون آنها مهم می باشد. در عین حال متاسفانه بعضی از پزشكان ما از دستگاه فشار خون در مطب های خود استفاده نمی كنند و باید به طبیبان هم اهمیت كنترل فشار خون را گوشزد نماییم.
وی افزود: دومین موضوعی كه مردم باید از آن اگاه باشند، این است كه هر ایرانی در سن بالای ۳۰ سال كه سن ورود به بیماری پرفشاری خون است، باید فشار خون شان را كنترل كنند. در كنار این آگاهی رسانی، مردم ما باید از روش های كنترل فشارخون باخبر باشند، اما باید تسهیلات و زیرساخت هایی را در این زمینه فراهم نماییم.
اولویت پیشگیری بر درمانوزیر بهداشت با بیان اینكه بدین سبب سیاست اول مان اولویت پیشگیری بر درمان است، اظهار داشت: اولویت و سیاست دوم مان توسعه درمان سرپایی نسبت به درمان بستری است كه ارزان ترین و در دسترس ترین آن بازگشت به سطح یك ارائه خدمات است. در عین حال مردم باید شیوه زندگی مناسبی را هم برای تداوم زندگی رعایت نمایند كه یكی از آنها تغذیه است.
وی با اشاره به مصرف نمك در كشور اظهار داشت: یكی از علل فشار خون بالا مصرف نمك است و مردم ما مصرف نمك بالایی دارند، مصرف نمك بالا در كشورمان ریشه در فرهنگ و تاریخ مردم ما دارد. ایران سرزمینی پر آفتاب است. بدین سبب گذشتگان ما كه كار و كشاورزی می كردند، تعریق زیاد داشتند و سدیم از دست می دادند و بنا بر این باید سدیم دریافت می كردند و نمك مصرف می كردند، حال امروز فرزندان در سایه نشین با همان الگوی تغذیه زندگی می كنند. بدین سبب باید این الگوی تغذیه ای را تغییر دهیم.
لزوم كاهش ۳۰ درصدی مصرف نمك در ایرانیاننمكی با اشاره به اینكه به صورت ناگهانی نمی توانیم الگوی تغذیه مردم را تغییر دهیم، اظهار داشت: باید با شیوه های پلكانی این كار را انجام دهیم و اگر بتوانیم ۳۰ درصد مصرف نمك در جامعه را كم نماییم، اقدام بزرگی انجام داده ایم. در این زمینه باید اول به سراغ رستوران ها و آشپزخانه ها رفته و مهم تر از همه به سراغ خانم های خانه برویم. ما نمی خواهیم شعار دهیم كه نمكدان باید از سفره حذف شود، اما اگر بتوانیم درصدی از مصرف نمك در جامعه را كم نماییم، بسیار عالی است.
وزیر بهداشت افزود: اگر بتوانیم در این دوره فشار خون ۲۰ میلیون نفر را اندازه گیری كرده و ۲ میلیون مبتلا به فشار خون جدید را شناسایی نماییم، بسیار عالی است.
نمكی اشاره كرد: در این عرصه اصحاب رسانه می توانند به ما كمك كنند و نقش موثری را در آگاهی رسانی به مردم ایفا كنند.
نمكی در ادامه این مراسم در پاسخ به سوال خبرنگاری درباره نقش نیروهای بهداشت محیط، در كمپین هایی چون فشار خون، اظهار داشت: نیروهای بهداشتی پیشگامان عرصه سلامت و خط مقدم خدمت هستند. البته این بدان معنا نیست كه پرستاران و ماماها كار پیشگیری نكنند، اما اولویت با بهداشتی هاست.
وزیر بهداشت در پاسخ به سوال دیگری درباره سلامت نان، اضافه كرد: ما در حوزه غذا خیلی كم كار كرده ایم. همواره گفته شده كه اگر در مملكت روی آب و غذا و هوا و خاك خوب كار نماییم، هیچ مشكلی نداریم، اما ما در این عرصه ها همچنان مشكلاتی داریم.
چرا نمك نان بالاست؟ كیفیت نان افزایش یابدنمكی با اشاره به اینكه گفته شده ۵۰ درصد نمك نان تا سال ۹۷ كم شده است، افزود: اما به نظرم هنوز نمك نان بالا بوده و علت آن سست بودن آرد است. بدین سبب باید روی كیفیت آرد كار نماییم چونكه قوت غالب مردم به سبب بالا رفتن قیمت برنج، نان است و باید روی كیفیت نان كار نماییم و كیفیت طبخ و جداسازی سبوس و... و. را ارتقا دهیم.
راه اندازی ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری با پول ۸ تخت بیمارستانینمكی در پاسخ به سوال دیگری درباره كمبود منابع در حوزه پیشگیری و بهداشت، اظهار داشت: ما مشكل كمبود منابع در كشور نداریم، بلكه مشكل مان مدیریت منابع است. در عین حال باید توجه كرد كه وزارت بهداشت حداقل تاثیر را در جلوگیری از بیماری های غیرواگیر دارد و نقش عمده را آموزش در مدارس و خانواده ایفا می كند. اعتقاد من این است كه مملكت را با همین منابع مدیریت نماییم. هنر مدیران این است كه با منابع محدود مملكت را اداره كنند. هم اكنون ما با پول هشت تخت بیمارستانی ۴۰۰ خانه بهداشت عشایری راه اندازی كردیم تا نگران سلامت زنان حامله و واكسیناسیون كودكان شان نباشند. بیشتر از ۳ هزار تخت بیمارستانی با ضریب اشغال ۱۵ تا ۳۰ درصدی داریم كه شاید می توانستیم این هزینه را در بهداشت صرف نماییم.
منبع:

1398/02/24
23:12:42
5.0 / 5
4289
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر