در گفت وگو با ایسنا مطرح شد

گام محققان علوم پزشكی شهیدبهشتی در تولید حیوانات ترانس ژن، تجاری سازی داروها و واكسن های نوتركیب

گام محققان علوم پزشكی شهیدبهشتی در تولید حیوانات ترانس ژن، تجاری سازی داروها و واكسن های نوتركیب

به گزارش سرشیر رئیس مركز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولكولی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی ضمن تشریح فعالیتها و دستاوردهای این مركز در حوزه بیوتكنولوژی و محصولات نوتركیب، از تولید حیوانات ترانس ژن در داخل كشور در آینده و تجاری سازی تولید داروها و واكسن های نوتركیب اطلاع داد.دكتر بهرام كاظمی در گفتگو با ایسنا، عنوان كرد: دستاوردهای مركز تحقیقات در سه حوزه تولید حیوانات ترانس ژن، ژن درمانی و تولید داروها و واكسن های نوتركیب و اپی ژنتیك و تهیه و تولید بیوماركرهای تشخیصی بوده است.

وی با اشاره به تولید حیوانات ترانس ژن با هدف تولید مدلهای حیوانی جهت مطالعه بیماری های انسانی و همینطور استفاده های دارویی، اظهار نمود: در این حوزه فعالیت های خوبی انجام شده و تحقیقات صورت گرفته به بومی سازی این تكنیك ها در كشور منجر شده، به گونه ای كه انشاءالله در آینده حیوانات ترانس ژن در داخل كشور تولید خواهد شد.

دكتر كاظمی با اشاره به دستاورد مركز در حوزه ژن درمانی و تولید داروها و واكسن های نوتركیب، خاطرنشان كرد: ژن درمانی انسولین در این مركز شروع شده و نتایج آن هم قابل قبول بوده و هم اینك در حال آزمایش روی حیوانات آزمایشگاهی هستیم.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی با اشاره به اینكه چند محصول در حال تجاری سازی هستند، اظهار داشت: تولید آلبومین نوتركیب، داروی ترومبین نوتركیب، پروتئین A با كاربرد آزمایشگاهی، تولید زیر واحد زتا پروتئین 3-3-14- نوتركیب با مصرف آزمایشگاهی، تولید كیت تشخیصی بروسلا در دام، كیت تشخیصی كیست هیداتیك در انسان و همینطور تحقیقات روی واكسن بروسلا در حال پیشرفت است.

رییس مركز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولكولی دانشگاه علوم پزشكی شهید بهشتی به تحقیقات این مركز در حوزه اپی ژنتیك و تهیه و تولید بیوماركرهای تشخیصی اشاره نمود و افزود: در این حوزه یكی از اعضا كیت تشخیصی microRNA طراحی و تولید كرده كه دستاورد بسیار خوبی است، دیگر اعضا هم در حال تحقیق برای تهیه بیوماركرهای تشخیصی هستند.

دكتر كاظمی به سایر فعالیتهای مركز در حیطه مهندسی بافت و سلول های بنیادی اشاره نمود و اظهار داشت: تحقیقات این بخش در حال تكمیل است و محققان این حوزه به نتایجی قابل رقابت با دیگران رسیده اند كه بزودی اعلام می شود.

وی با اشاره به اینكه این مركز در حیطه جنین شناسی، باروری و ناباروری و سرطان هم دستاوردهای خوبی داشته است، اظهار داشت: تا كنون دانشجویان زیادی در این حوزه آموزش دیده و رساله خویش را به انجام رسانده اند، بطوری كه مركز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولكولی یكی از مراكز فعال در این زمینه بوده و اغلب فارغ التحصیلان این مركز در مراكز ناباروری كشور مشغول خدمت رسانی هستند.

رییس مركز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولكولی در انتها با اشاره به اینكه فعالیتهای این مركز در ارتباط با بالین و صنعت بوده و همه آنها در ارتقای رتبه دانشگاه در میان دانشگاه های دیگر موثر است، عنوان كرد: برای تحقق این اهداف هرچند امكانات نسبتا خوبی در مركز تحقیقات بیولوژی سلولی و مولكولی وجود دارد، اما كمبودهایی به چشم می خورد، بعنوان نمونه دستگاه های مورد استفاده فرسوده شده و نیاز به نوسازی دارند.
1397/11/05
19:58:42
5.0 / 5
4340
تگهای خبر: پزشك , تولید , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
سرشیر
سر شیر
سرشیر