پاسخ به یك شایعه خونی

پاسخ به یك شایعه خونی

سرشیر: رئیس سازمان انتقال خون استان قم اظهار داشت: عمر سلول های خونی محدود است و ما نمی توانیم بیشتر از زمان مشخصی از این سلول ها نگهداری نماییم، بدین سبب نیاز به خون یك امر همیشگی است.


دكتر مرتضی نوریان در گفت وگو با خبرنگار ایسنا، عنوان كرد: تا پیش از تاسیس سازمان انتقال خون، مردم كمابیش در جریان مسئله اهداء خون بوده اند اما از سال 1353 كه سازمان انتقال خون تاسیس شد، استقبال مردم به این مسئله رشد چشمگیری پیدا كرد، با عنایت به دوران دفاع مقدس كه نیاز به خون در جبهه ها زیاد بود و تبلیغات رسانه های عمومی كه اهداء خون را یك كار حسنه و خداپسندانه معرفی كرده اند، خیلی از مردم با بحث اهدا خون آشنایی اولیه دارند.
وی ادامه داد: برخی فكر می كنند همان خونی كه از اهداكننده گرفته می شود، به دریافت كننده خون تزریق می شود، در صورتیكه همیشه به خون مستقیم نیاز نیست، زمانی كه حادثه ای مانند زلزله رخ می دهد، تعداد زیادی از مردم به پایگاه های انتقال خون بازگشت می كنند و خواستار اهداء خون هستند، در حالیكه در این مواقع شاید نیازی به خون، در آن حجم نیست، بعنوان مثال زمانی كه پارسال در استان كرمانشاه زلزله آمد، این استان از هیچ استان دیگری تقاضای خون نداشت.
رئیس سازمان انتقال خون استان قم با اشاره به اینكه نیاز به خون همیشگی است، اشاره كرد: عمر سلول های خونی محدود است و ما نمی توانیم بیشتر از زمان مشخصی از این سلول ها نگهداری نماییم، از جانب دیگر خون جایگزین صنعتی و مصنوعی ندارد و تنها منبع آن خود انسان است، بدین سبب نیاز به خون یك امر همیشگی است، و باید به این مسئله هم توجه كرد كه مصرف خون مراكز درمانی به روز است.
اهداء خون، اهداء عضو است
وی افزود: خون هم مانند كلیه و دست و قلب، یكی از اعضای بدن است و اهدا خون در واقع اهدا عضو شمرده می شود، و تنها عضوی است كه بارها می توان آنرا اهدا كرد؛ آقایان 4 مرتبه و بانوان 3 مرتبه در سال می توانند اهداء خون داشته باشند، اهداءخون در نظر خیلی از مردم یك صدقه جاریه است چراكه یك نفر می تواند با اهداء یك واحد خون جان چندین نفر را نجات بدهد.
فرآورده های خونی چیست؟
دكتر نوریان اشاره كرد: از هر یك واحد خون حداقل 3 فرآورده گلبول قرمز متراكم، پلاسما و پلاكت به دست می آید، عمر پلاكت بین 3 تا 5 روز است، بدین سبب نیاز به خون گیری هر روزه احساس می شود، بیماران تالاسمی كه در گذشته پیش از 12 سالگی فوت می كردند، امروزه به سبب اینكه هر هفته 3 دفعه خون بدون آلودگی و تمیز دریافت می كنند، عمر طولانی پیدا كرده و حتی در بیشتر موارد ازدواج می كنند.
وی اظهار نمود: در استان قم حدود 180 بیمار تالاسمی وجود دارد كه مركز تالاسمی استان، هر روز از راه سازمان خون تهیه می كند، در تصادفاتی كه منجر به جرح می شود، بیماران شیمی درمانی، نوزادان، مادران باردار، اعمال جراحی بزرگ و اعمال جراحی قلب همگی نیاز به خون دارند و با عنایت به صنعتی شدن كشور، هر روز بر نیاز به خون افزوده میگردد.
رئیس سازمان انتقال خون استان اظهار داشت: از پلاسمایی كه از خون گرفته می شود، داروهای مشتق از پلاسما تهیه و تولید میگردد كه بسیار اهمیت دارد، داروهایی مانند آلبومین، ایمونوگلوبولین انسانی و فاكتورهای انعقادی برای بیماران هموفیلی همچون داروهایی است كه از پلاسما تهیه میگردد.
كاهش هزینه درمان با استفاده از فرآورده های خونی
وی اشاره كرد: این مسئله موجب میگردد كه هم هزینه تهیه دارو برای بیماران خاص كاهش پیدا كند و دارو ارزان تر به دست مصرف كننده برسد و هم اینكه این دارو از پلاسمای ایرانی ساخته شده و ساخت كشور دیگری كه ژنوم بدنی متفاوتی با ما ایرانیان دارند، نیست و با ساختار كشور ما هماهنگ است؛ حدود 60درصد داروهایی كه از پلاسما تولید می شود، ساخت داخل و با منشا پلاسما ایرانی است، در میان كشورهای در حال توسعه فقط ایران و برزیل این صنعت را دارند و پلاسما مازاد خودرا به دارو تبدیل می كنند.
نوریان بیان كرد: خوشبختانه از زمان تاسیس سازمان انتقال خون در كشور تا كنون رشد بسیار خوبی داشته ایم، به نحوی كه در منطقه مدیترانه شرقی، ایران در بحث انتقال خون سرآمدو صاحب نظر است، از نظر سازمان بهداشت جهانی هم ایران جایگاه خاصی دارد و این موجب افتخار است.
پاسخ به یك شایعه
او در آخر اضافه كرد: حدود 40درصد داروهایی كه از فرآورده های خونی تهیه می شود، وارداتی هستند و توسط ماشین هایی حمل می شوند كه بر روی آنها عبارت "خون و فرآورده های خونی" درج شده است، گاهی دیده شده كه از این خودروها زمانی كه در گمرك هستند، فیلم برداری و این شایعه به وجود آمده كه ایران از كشورهای دیگر خون وارد می كند، در صورتی كه این مسئله حقیقت ندارد و این خودروها صرفا حامل داروهای فرآورده های خونی هستند؛ در ایران شبكه ملی خون وجود دارد و ما هیچ نیازی به وارد كردن خون نداریم و می توانیم نیاز خودرا در داخل مرتفع نماییم.
1397/10/23
13:56:33
5.0 / 5
4525
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر