یائسگی زودرس در چه زنانی بروز می كند؟

یائسگی زودرس در چه زنانی بروز می كند؟

سرشیر: یك متخصص زنان و زایمان و نازایی عوامل و علائم یائسگی زودرس را شرح داد و اختلال در نظم قاعدگی را از علائم بروز یائسگی زودرس ذكر كرد.دكتر منصوره علیرضایی در گفت وگو با ایسنا، درباره یائسگی زودرس در زنان اظهاركرد: یائسگی در زنان به صورت متوسط درسنین ۴۹ تا ۵۰ سالگی رخ می دهد. بروز یائسگی در سنین كمتر از ۴۰ سال، یائسگی زودرس یا POF است. حدودا حدود یك درصد از زنان دچار یائسگی زودرس می شوند.

وی درباره علائم یائسگی زودرس اظهار داشت: قطع شدن قاعدگی یا اختلال در نظم قاعدگی (كوتاه شدن فاصله بین قاعدگی ها یا افزایش فاصله ی بین آن ها) از علائم بروز یائسگی زودرس هستند. از علائم دیگر یائسگی زودرس می توان به خشكی واژن، گرگرفتگی، عصبی شدن و اختلالات خلق و خو اشاره نمود.

این متخصص زنان و زایمان و نازایی با اشاره به اینكه برای تشخیص یائسگی آزمایشات هورمونی برای فرد انجام می شود، اظهاركرد: افزایش هورمون های FSH و LH و كاهش استروژن در خون نشان دهنده بروز یائسگی است. اگر یائسگی در سنین كمتر از ۴۰ سال رخ دهد، باید بیمار برای بررسی ژنتیك و انجام كاریوتایپ به متخصص ژنتیك ارجاع داده شود.

وی افزود: دریائسگی زودرس سابقه خانوادگی عامل بسیار مهمی است به صورتی كه در ۱۰ درصد افراد دچار یائسگی زودرس سابقه خانوادگی وجود دارد. در عین حال عواملی مانند سابقه جراحی تخمدان برای رفع كیست در گذشته (جراحی تخمدان امكان دارد با كاهش بافت تخمدان باعث یائسگی زودرس شود)، سابقه شیمی درمانی یا پرتو درمانی، رژیم های غذایی بسیار سخت، كاهش وزن خیلی شدید و استرس های خیلی ناگهانی و شدید در بروز یائسگی زودرس تاثیر گذار هستند.

علیرضایی در ادامه با اشاره به اینكه افرادی كه دچار یائسگی زودرس می شوند، معمولا به علت اینكه تخمدان هایشان عملكرد خوبی ندارند و تخمك های مناسب ندارند، برای حاملگی كاندیدای تخمك اهدایی می شوند، اظهاركرد: این افراد باید از تخمك های فرد دیگری استفاده كنند. در عین حال رحم آنها می تواند با هورمون درمانی برای یك حاملگی موفق مناسب شود.

وی در انتها اظهار داشت: در برخی از موارد كه استرس عامل بروز یائسگی زودرس است، یائسگی می تواند برگشت پذیر باشد. این به این معناست كه ابتدا به صورت موقتی تخمدان در یك شوك فرو می رود و كاهش عملكرد پیدا می كند همینطور علائم گرگرفتگی، افسردگی و اختلال قاعدگی را بوجود می آورد اما امكان دارد با رفع استرس و در صورت پایین بودن سن فرد، یائسگی مرتفع شود. در عین حال بروز یائسگی در خیلی از موارد برگشت پذیر نیست.
1397/09/04
17:31:15
5.0 / 5
5327
تگهای خبر: افسردگی , تخصص , جراحی , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر