سرپرست دفتر هیئت مدیره سازمان بیمه سلامت:

نبود منابع پایدار برای بیمه ها، پرداخت هزینه ها را با مشكل مواجه كرده است

نبود منابع پایدار برای بیمه ها، پرداخت هزینه ها را با مشكل مواجه كرده است

سرشیر: سرپرست دفتر هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: نبود بودجه پایدار برای بیمه ها، سازمان های بیمه گر را در پرداخت هزینه ها با مشكل مواجه كرده، ولی با این وجود تلاش سازمان بیمه سلامت این است كه عرضه خدمات با مشكل مواجه نشود.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، محمد صادق دبیری با بیان این كه سازمان بیمه سلامت ایران در جهت عمل به قانون و با هدف ادغام تمام صندوق های بیمه ای سلامت و ساماندهی هزینه های بهداشت و درمان كشور در سال ۹۱ به وجود آمد، اظهار داشت: در مهر سال ۹۱ مقرر شد كه این سازمان جایگزین سازمان بیمه خدمات درمانی شود تا از این طریق بتواند تمام بیمه های سلامت كشور را مدیریت كند. سازمان بیمه سلامت ایران تا به امروز یكی از تاثیرگذارترین سازمان های موثر در تحقق اهداف كلان دولت در امر خدمت رسانی به مردم است و مسئولان این حوزه به دنبال این هستند كه با سیاست گذاری در حوزه بهداشت و درمان، بیشتر مردم كشور را از نظر بیمه ای تامین كنند. بر همین مبنا در سال ۹۱ اساسنامه سازمان بیمه سلامت ایران تدوین شد و سازمان بیمه خدمات درمانی به سازمان بیمه سلامت ایران تغییر عنوان پیدا كرد.
وی ادامه داد: برپایه تاكید مسئولان عرصه بیمه و درمان طی سال های گذشته كه خط قرمزشان افزایش پرداختی از جیب مردم است، همچنان این تاكید در مجموعه سازمان بیمه سلامت ایران هم وجود دارد كه نباید به خدمت خدشه ای وارد شود و برای این كار، راهی جز مدیریت هزینه ها وجود ندارد. بدین سان باید به دنبال راه كارهایی برای مدیریت هزینه در بیمه سلامت بود و این كه چطور می توان از هدر رفت منابع در این سازمان جلوگیری كرده و منابع لازم برای خرید كارآمد خدمات سلامت و عرضه آن ها به بیمه شدگان را تامین كرد.
دبیری افزود: از ابتدای طرح تحول نظام سلامت با عنایت به بسته هایی كه در ارتباط با این طرح عرضه شد، مسئولان می دانستند كه هزینه بیمه ها به شدت افزوده می شود و از آن جا كه برای بیمه ها هیچ بودجه ای به صورت نهادینه و پایدار مشخص نشده بود، پرداخت به موقع هزینه ها با مشكل مواجه می شود، اما با این وجود با تلاش مسئولان پرداخت از جیب مردم تا حدود زیادی كاهش پیدا كرد.
سرپرست دفتر هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران اظهار داشت: اساسنامه سازمان بیمه سلامت ایران از آغاز با همكاری وزارت بهداشت تدوین و به تصویب رسید. مهم ترین هدف از تشكیل سازمان بیمه سلامت، از ابتدای كار این بود كه هزینه بیمه های بخش سلامت كاهش داده شود. از این رو مبحث خرید راهبردی خدمات در اساسنامه مذكور عنوان شد. ازاین رو می توان گفت یكی از دلایل تشكیل سازمان بیمه سلامت ایران این بود كه خریدهای راهبردی در حوزه بیمه سلامت اتفاق افتد.
وی اظهار نمود: بنا بر این بود كه همه بیمه های سلامت در كشور ادغام شوند تا با زبانی واحد، خرید راهبردی خدمات سلامت صورت گیرد. خرید راهبردی به این معناست كه به جای این كه سازمان های بیمه گر مختلف خدمات را خریداری كنند، یك سازمان واحد همه خدمات مورد نیاز را خریداری كند كه اگر چنین اتفاقی می افتاد خریدار می توانست بازار را كنترل كند و فروشندگان خدمات در حوزه سلامت نمی توانستند هزینه ها را به سازمان های بیمه گر تحمیل كنند. به زبان ساده تر این كه بیمه سلامت ایران می توانست با استفاده از خرید راهبردی هزینه ها را كنترل كرده و بهترین خرید را انجام دهد.
بنابر اعلام روابط عمومی سازمان بیمه سلامت، دبیری اظهار داشت: آنچه هم اكنون تمامی مسئولان در كشور به آن واقف هستند، این است كه كاهش هزینه های سازمان بیمه سلامت به نفع دولت است؛ چون بیمه سلامت منابع مالی اش را از دولت دریافت می كند تا به عرضه دهندگان خدمت پرداخت كند.
وی در انتها اظهار نمود: به نظر كارشناسان فنی حوزه بیمه و درمان، خرید راهبردی خدمات مهم ترین اقدام در جهت كاهش هزینه های سازمان بیمه سلامت ایران است. اگر ادغام فیزیكی در سازمان های بیمه گر صورت می گرفت، هزینه های تمام سازمان های بیمه گر با هم ادغام می شد و در این صورت بودجه های سازمان های بیمه گر در حوزه سلامت در سازمان بیمه سلامت ادغام می شد. وزیر بهداشت از ابتدای تشكیل سازمان بیمه سلامت ایران، به دنبال انجام این امر بود كه متاسفانه محقق نشد. هم اكنون سازمان بیمه سلامت راه كارهای كوتاه مدت و بلند مدتی برای رسیدن به اهدافش در نظر گرفته كه نیازمند همراهی تمام بخش های حوزه سلامت است تا بتوان مدیریت این مجموعه را روز به روز قوی تر كرد.1397/06/31
13:15:50
5.0 / 5
4914
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر