كوچ هندی ها، چینی ها و كره ای ها از بازار دارویی

كوچ هندی ها، چینی ها و كره ای ها از بازار دارویی

سرشیر: «برخی از شركت های هندی به خریداران ایرانی گفته اند بانك های هند به آنها دستور داده از ششم آگوست، ۱۵ مرداد، به بعد هیچ تراكنش مالی با شركت های ایرانی انجام ندهند تا ببینند وضعیت تحریم های احتمالی چه خواهد شد. كره ای ها هم اعلام نموده اند بعد از ماه نوامبر به بعد نمی توانند از شركت های ایرانی پول دریافت نمایند و از آنها خواسته اند اگر قصد خرید دارند تا قبل از این تاریخ اقدام نمایند. شركت های خصوصی چین هم كه با آمریكایی ها مراوده مالی دارند، علاقه ای به همكاری با ایران ندارند؛ به صورتی كه بعد از صحبت های رئیس جمهور آمریكا پولی را كه شركت های ایرانی برای معاملات حواله كرده بودند، عودت دادند.»به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، روزنامه شرق نوشت: «قطعا یكی از برنامه های آمریكا، افزایش فشار به ایران در حوزه دارو، تجهیزات پزشكی و كالاهای اساسی است. ازاین رو باید آمادگی لازم برای مقابله با چنین شرایطی را داشته باشیم.» این بخشی از سخنان وزیر بهداشت در همایش رؤسای نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور بود. وزیر بهداشت در حالی این سخنان را مطرح می كند كه به قول بعضی از كارشناسان شاید حالا برای چاره اندیشی برای تأمین دارو و مواد اولیه دارویی برای كشور كمی دیر شده باشد. معاون اجتماعی وزیر بهداشت درباره شرایط تحریم خوش بین است و به قول او با شروع تحریم ها مشكلی در زمینه دارو نخواهیم داشت. محمدهادی ایازی، معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشكی، چندی قبل اظهار داشته بود: «در صورت تشدید تحریم های دشمن، هیچ مشكلی در حوزه تأمین دارو و درمان مردم به وجود نمی آید. دارو به اندازه كافی در كشور وجود دارد و با انجام تمهیدات لازم هیچ گونه نگرانی در حوزه درمان و سلامت مردم تولید نمی گردد.» اما كارشناسان حوزه دارویی چیز دیگری می گویند. به قول آنها ذخیره دارویی كشور در مقایسه با سال قبل كاهش پیدا كرده، وضعیت دارو مناسب نمی باشد و با شروع تحریم ها این شرایط تشدید می گردد.

امیرحسین معینی زندی، نایب رئیس اتحادیه واردكنندگان دارو و فعال در حوزه اقتصاد دارو، با بیان این كه در صورت تحریم انتظار می رود خط تولید شركت های دارویی متوقف شود، به «شرق» می گوید: «عمدتا مواد اولیه و مواد جانبی تولیدات داروی داخلی از كشور های خارجی بخصوص چین و هند تأمین می گردد. حتی شركت هایی كه مواد اولیه دارویی تولید می كنند، اكثرا مواد بینابینی و حلال ها را از كشور های دیگر وارد می كنند.»

به گفته این فعال دارویی خیلی از شركت های خارجی از شهریور به ایران صادرات نخواهند داشت. او می گوید: «برخی از شركت های هندی به خریداران ایرانی گفته اند بانك های هند به آنها دستور داده از ششم آگوست، ۱۵ مرداد، به بعد هیچ تراكنش مالی با شركت های ایرانی انجام ندهند تا ببینند وضعیت تحریم های احتمالی چه خواهد شد. كره ای ها هم اعلام نموده اند بعد از ماه نوامبر به بعد نمی توانند از شركت های ایرانی پول دریافت نمایند و از آنها خواسته اند اگر قصد خرید دارند تا قبل از این تاریخ اقدام نمایند. شركت های خصوصی چین هم كه با آمریكایی ها مراوده مالی دارند، علاقه ای به همكاری با ایران ندارند؛ به صورتی كه بعد از صحبت های رئیس جمهور آمریكا پولی را كه شركت های ایرانی برای معاملات حواله كرده بودند، عودت دادند. شركت های اروپایی هم برای دریافت پول از ماه نوامبر به بعد ابراز نگرانی كرده اند و سفارش های پس از ماه نوامبر را نمی پذیرند.»

او با ابراز نگرانی از شروع تحریم ها می افزاید: «شنیده می گردد مقدار دپوی كشور در مقایسه با سال قبل كمتر است. این در شرایطی است كه شرایط كنونی پیش بینی پذیر بود و ماه هاست شركت های دارویی درباره شروع تحریم ها به دولت اخطار داده اند اما متأسفانه اقدامی در این زمینه انجام نگرفت یا اگر هم اقدامی انجام شده، آن را اعلام نكرده اند. دولت باید با در نظر گرفتن شروع تحریم انبارهای دارویی خویش را پر می كرد و شاید حالا دیگر برای این كار دیر شده باشد، به این خاطر كه مراحل خرید و تأمین دارو و مواد اولیه دست كم سه تا چهار ماه طول می كشد. البته اگر دولت تنخواه ریالی در اختیار شركت ها قرار دهد و ارز لازم را هم تهیه نماید، شاید با عنایت به اعتبار شركت های واردكننده و تولید كننده ایرانی بتوان برای شش ماه دارو و مواد اولیه مورد نیاز كشور را تهیه كرد.»

وزیر بهداشت قبل از این هم در اجلاس رؤسای دانشگاه های علوم پزشكی سراسر كشور با تاكید بر جدی بودن مبحث تحریم ها با بیان این كه آن چه نگران كننده است پس از آبان است و باید باور نماییم توفانی نزدیك شده، نسبت به تحریم ها اخطار داده بود كه با واكنش مسعود پزشكیان، عضو كمیسیون بهداشت و درمان مجلس مواجه گردید.

پزشكیان در واكنش به اظهار نظر وزیر بهداشت در خصوص تأثیرگذاری شدید تحریم ها از آبان ماه اظهار نمود: «كسری اعتباراتی كه در حوزه سلامت وجود دارد، ارتباطی با اعمال تحریم ها ندارد. بخصوص دارو و تجهیزات پزشكی در فهرست تحریم ها نیست اما به صورت غیر مستقیم تحت تأثیر این مورد قرار می گیرد. آشفتگی كنونی در بازار دارو ناشی از نحوه مدیریت روند تولید یا واردات دارو است؛ چون كه وقتی شركت های دارویی و تجهیزات پزشكی نتوانند مواد اولیه تهیه كنند، طبیعی است كه عرضه دارو و تجهیزاتی كه باید تولید كنند در بازار كاسته می شود و اگر بخواهند این كمبودها را بر گردن تحریم ها بیندازند، جای سؤال دارد.»

حرف و حدیث ها درباره تأثیرات تحریم ها بر وضعیت دارویی و میزان ذخایر كشور در این بخش، در حالی مطرح می گردد كه چندی قبل سخنگوی وزارت بهداشت گفته بود تمهیدات متعددی پیش بینی شده تا در حوزه تأمین دارو و مواد اولیه مشكلی تولید نشود.

ایرج حریرچی با اشاره به اینكه اغلب داروها و تجهیزات پزشكی در فهرست سفید تحریم ها هستند، اضافه كرد: «در صورت بروز مشكل در زمینه تبادل مالی، روش های جایگزین با استفاده از شركت های آلترناتیو در نظر گرفته شده و در صورت ضرورت از آن طریق اقدام خواهد شد.»

وی با بیان این كه ۹۸ درصد داروهای مصرفی تولید داخل هستند، اظهار نمود: مواد اولیه برخی داروهای تولیدی باید از خارج وارد شود كه خوشبختانه دولت از لحاظ ارزی سهمیه مناسبی از گروه اول برای كالاهای ضروری به دارو و تجهیزات پزشكی مختص كرده است. همینطور اعتبارات مناسبی برای تقویت بخش تولید داخل در مورد افزایش سقف وام بانكی تا دو برابر و تولید تسهیلات گمركی در نظر گرفته شده است.

به گفته سخنگوی وزارت بهداشت، تمهیدات متعددی هم با اولویت های اول، دوم و... پیش بینی شده تا در حوزه تأمین دارو و مواد اولیه مشكلی تولید نشود. اغلب دارو و تجهیزات در فهرست سفید تحریم ها هستند اما اگر به علت تبادل مالی مشكلی تولید شود حتما روش های جایگزین با استفاده از شركت های آلترناتیو در نظر گرفته شده و در صورت ضرورت از آن طریق اقدام خواهد شد.»
1397/05/08
22:29:36
5.0 / 5
4527
تگهای خبر: بهداشت , پزشك , دارو , درمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۴
سرشیر
سر شیر
سرشیر