ارتباط مستقیم سلامت روان با سطح هوش هیجانی

ارتباط مستقیم سلامت روان با سطح هوش هیجانی

سرشیر: عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی و پزشك متخصص اعصاب و روان اظهار داشت: سلامت روان با سطح هوش هیجانی ارتباط مستقیم دارد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر «كاوه حجت» با اشاره به این كه هوش عاطفی، احساسی یا هیجانی ( Emotional intelligence: EI ) شامل شناخت و كنترل عواطف و هیجان های خود است، اظهار داشت: سلامت فقط فقدان بیماری نیست بلكه رفاه كامل جسمانی، روانی و اجتماعی را شامل می گردد.
وی ادامه داد: فردی كه توانمندی های خویش را بشناسد، توانایی مقابله با استرس های روزمره را داشته باشد و به شكل مفید و موثری در جامعه فعالیت داشته باشد، دارای سلامت روان است.
این متخصص اصاب و روان خاطرنشان كرد: همه افراد جامعه به درجاتی دچار استرس می شوند و با آگاهی از مهارت های مقابله با آن می توانند سلامت روان خویش را حفظ كنند.
حجت خاطرنشان كرد: همه افراد باید توانایی كنترل و بروز مناسب احساسات و هیجان ها را بیاموزند.
وی اظهار نمود: بر خلاف خیلی از بیماری ها كه فرد در بروز آن تأثیر كمی دارد، سلامت روان ارتباط مستقیم با سطح هوش هیجانی فرد دارد.
این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشكی خراسان شمالی آموزش مهارت های زندگی و به كارگیری آن ها را ضامن سلامت روان عنوان نمود و اظهار داشت: افرادی كه از آموزش های مستقیمی در حوزه مدیریت هیجانات، استرس و خشم، مهارت های ارتباطی و حل مسأله بهره مند شده اند، از سلامت روان بالاتری برخوردار می باشند.
حجت اضافه كرد: این گونه مهارت ها قابل یادگیری برای تمام افراد است و هر فرد می تواند با افزایش این مهارت ها سطح سلامت روان خویش را افزایش دهد.
وی به باور و تصور اشتباه عموم اشاره و اظهار نمود: برخی افراد به اشتباه تصور می كنند مشكلات روانپزشكی قابل درمان نیست، این در شرایطی است كه این باور اشتباه نباید سبب غفلت از آموزش جامعه و فرزندان ما و تأخیر در استفاده از حمایت های روحی و دارویی مشاور و پزشك شود.
این متخصص اعصاب و روان تصریح كرد: آگاهی از این مهارت ها می تواند عامل پیشگیری كننده از بیماری های روانپزشكی نظیر افسردگی، اضطراب، سردردهای عصبی و زخم معده باشد.


1397/04/09
20:47:20
5.0 / 5
4884
تگهای خبر: پزشك , روان , سلامت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر