رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واكسن وزارت بهداشت خبر داد

آغاز عملیات تكمیلی واكسیناسیون فلج اطفال از ۱۸ فروردین

آغاز عملیات تكمیلی واكسیناسیون فلج اطفال از ۱۸ فروردین

سرشیر: رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واكسن وزارت بهداشت از انجام عملیات تكمیلی واكسیناسیون فلج اطفال از ۱۸ تا ۲۰ فروردین ماه اطلاع داد.


به گزارش سرشیر به نقل از ایسنا، دكتر سید محسن زهرایی در این باره اظهار داشت: نوبت دوم عملیات ایمن سازی تكمیلی فلج اطفال با استفاده از واكسن خوراكی فلج اطفال از ساعت ۸ بامداد روز ۱۸ فروردین تا ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ در سراسر كشور انجام می گردد و نزدیك به یك میلیون و یكصد هزار كودك زیر ۵ سال صرف نظر از كامل بودن سابقه ایمن سازی، در خلال این هفته مجدد واكسینه می شوند.

وی اضافه كرد: نوبت اول این عملیات در مناطق جنوبی كشور در تاریخ ۸- ۵ اسفند ۱۳۹۶ با پوشش كامل انجام شد.

وی ادامه داد: بیشترین خطر بازگشت بیماری فلج اطفال در استان های هرمزگان، كرمان و سیستان و بلوچستان است، بنابراین در تمام مناطق شهری و روستایی این استان ها (مناطق تحت پوشش دانشگاه های علوم پزشكی هرمزگان، جیرفت، بم، ایرانشهر، زاهدان و زابل) عملیات خانه به خانه انجام می گردد و در سایر شهرستان ها، عملیات فقط در مناطق پرخطر تعیین شده انجام می گردد.

زهرایی شاخص های تعیین مناطق پرخطر را كلیه مهاجرین خارجی كه در اردوگاه ها و یا خارج از اردوگاه ها اقامت دارند، كلیه خانوارهای ساكن در كلنی ها و محل تجمع عمده مهاجرین خارجی، كلیه نقاط (شهرستان – شهرك – كلنی و...) كه به تشخیص معاونین بهداشت پوشش كمتر از ۹۵ درصد دارند، كلیه مناطق تحت پوشش تیم های سیار، كلیه كودكان زیر پنج سالی كه احیانا همراه مادران خود در زندان ها اقامت دارند، اعلام نمود.

وی اضافه كرد: برای دستیابی به هدف پوشش كامل عملیات در مدت زمان تعیین شده، علاوه بر تمام ظرفیت كاركنان بهداشتی مرتبط، از كمك داوطلبین سلامت و سایر نیروهای كمكی آموزش دیده استفاده خواهد شد.

رییس اداره بیماری های قابل پیشگیری با واكسن اظهار داشت: تعداد ۳۰ هزار نفر نیروی انسانی عملیات را اجرا و پشتیبانی می كنند. واكسن مورد استفاده هم توسط موسسه واكسن و سرم سازی رازی تهیه و تامین شده است.

بنابر اعلام روابط عمومی معاونت بهداشت وزارت بهداشت، وی اضافه كرد: دو نوبت عملیات یاد شده با هزینه حدود ۳.۵ میلیارد تومان انجام می گردد. در خلال این عملیات همه كودكان زیر پنج سال شامل ایرانی و یا غیر ایرانی كه در كشور حضور دارند واكسن تكمیلی فلج اطفال را دریافت می كنند.

زهرایی اظهار داشت: در تمام شهرستان ها و مناطقی كه عملیات واكسیناسیون تكمیلی فلج اطفال به شكل خانه به خانه انجام می شود، اطلاع رسانی قبلی توسط مراكز بهداشتی انجام شده و تیم های بهداشتی همراه با كارت شناسایی معتبر، قطره خوراكی واكسن فلج اطفال را تجویز خواهند كرد.

وی در انتها از هموطنان و خانواده های ساكن در مناطقی كه با بیان قبلی مراكز بهداشت شهرستان عملیات واكسیناسیون انجام می شود، تقاضا كرد حداكثر همكاری را با تیم های بهداشتی انجام دهند تا به هدف نهایی كه ریشه كنی جهانی این بیماری و سلامت كودكان است، رسیده شود.
1397/01/15
16:25:48
5.0 / 5
4613
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
سرشیر
سر شیر
سرشیر