خطر سرطان زنان را تهدید می کند

خطر سرطان زنان را تهدید می کند

به گزارش سرشیر، خراسان رضوی نتایج تحقیق جدید نشان داده است که قرار گرفتن زنان در معرض مواد شیمیایی با خطر سرطان مرتبط می باشد.


به نقل از هلث، در صورتیکه این تحقیق بطور قطعی علت را تعیین نمی کند اما ارتباط بالقوه ای بین سرطان سینه، تخمدان، پوست و رحم و افزایش مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز مانند مواد شیمیایی برای همیشه یا مواد پرو پلی فلوروآلکیل (PFAS) و فنل ها در بدن بیماران را نشان میدهد.
این تحقیق، الگویی قابل توجه در بین زنان را برجسته می کند؛ افرادی که بیشتر در معرض این ترکیبات (ترکیب مواد پرو پلی فلوروآلکیل با زنجیره بلند PFDE) قرار گرفتند، دو برابر احتمال مبتلاشدن به ملانوم را ثبت کردند. بطور مشابه، افرادی که لطمه پذیری بیشتری نسبت به پرفلرونونانوئیک اسید (PFNA) و پرفلوئورواکتانوئیک اسید (PFUA) داشتند، تقریباً دو برابر احتمال تشخیص قبلی ملانوم داشتند.
این مطالعه همین طور ارتباط بین قرار گرفتن در معرض پرفلرونونانوئیک اسید و تشخیص قبلی سرطان رحم را مشخص می کند.
علاوه بر این، زنان با قرار گرفتن در معرض فنل بالاتر، ازجمله بیسفنول و ۲، ۵-دی کلروفنول، با احتمال بالا رفته برای تشخیص قبلی سرطان تخمدان مواجه بودند.
این مطالعه که توسط پژوهشگران دانشگاه کالیفرنیا سانفرانسیسکو (UCSF)، دانشگاه کالیفرنیای جنوبی (USC) و دانشگاه میشیگان انجام شد، داده های بیش از ۱۰هزار نفر را به عنوان قسمتی از یک پروژه با بودجه موسسه ملی سلامت مورد بررسی قرار داد.
آنان رابطه بین فنل ها، قرار گرفتن در معرض مواد پرو پلی فلوروآلکیل و تشخیص های قبلی سرطان را با تمرکز بر تفاوت های بالقوه برمبنای نژاد و قومیت ارزیابی کردند.


مواد پرو پلی فلوروآلکیل بوسیله محصولاتی مانند ظروف تفلون، لباس های ضد آب و بسته بندی مواد غذایی در محیط نفوذ کرده است. آنها برای مدت طولانی در محیط و در بدن افراد باقی می مانند.
نتایج تحقیق نشان میدهد که این مواد شیمیایی ممکنست عملکرد هورمون ها را در زنان مختل کنند و بطور بالقوه در ایجاد سرطان های در رابطه با هورمون نقش داشته باشند.
علاوه بر این، پژوهشگران از آژانس حفاظت محیط زیست ایالات متحده آمریکا (EPA) حمایت می کنند تا مواد شیمیایی برای همیشه را به عنوان قسمتی از مواد شیمیایی تنظیم کند که از قرار گرفتن در معرض آنها جلوگیری شود و صیانت از سلامت عمومی بوجود آورد.
در نتیجه، یافته های این مطالعه، تاثیر متقابل پیچیده بین قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی و خطر مبتلاشدن به سرطان در زنان را روشن می کند. در صورتیکه بطور قطعی ارتباط علّی را ایجاد نمی کند، شواهد نشان میدهد که ارتباط قوی بین سطوح بالای مواد شیمیایی مختل کننده غدد درون ریز مانند مواد شیمیایی برای همیشه و فنل ها و بروز سرطان سینه، تخمدان، پوست و رحم وجود دارد.
افزایش احتمال ملانوم و سرطان رحم در بین زنان با افزایش مواجهه با مواد شیمیایی برای همیشه و افزایش ریسک مبتلاشدن به سرطان تخمدان در بانوانی که در معرض فنل ها قرار دارند، نگران کننده است.1402/07/06
18:47:01
5.0 / 5
183
تگهای خبر: ارزیابی , بیماران , سلامت , غذا
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۱
سرشیر
سر شیر
سرشیر